Bulánčí poezie na dobrou noc – úvodka kniha

Bulánčí poezie na dobrou noc

22. 6. 2022
 

Bulánci už poslední rok hýbou českým internetem; jejich velice úspěšná kampaň na Startovači nenechala nikoho na pochybách o tom, jak mocná je síla nostalgie. Kromě zábavy pro jednoho či více hráčů však původní hra nabídla i pár věcí navíc. Jednou z nich byla stručná historie bulánčího národa, kterou nám odvyprávělo pár dat, faktů a krátkých vložených animací. Další bonus pak tvořily básně od fanoušků, z nichž se při každém spuštění hry vybrala jedna a pomalu rolovala na okraji obrazovky.
S těmi se to mělo všelijak, jednu dobu šlo všechny najít na stránkách vývojářů, později byly z internetu staženy, a při oznámení zmíněné kampaně pro zasponzorování remaku se jejich fyzický výtisk objevil jako jedna z odměn pro dárce. Naštěstí u této exkluzivity nezůstalo a sbírku bulánčí poezie si nyní mohou všichni zájemci koupit v oficiálním bulánčím e-shopu.

Autor:
Ilustrace:
Vydavatel:
Svět:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

kolektiv autorů
Jaroslav Wagner
SleepTeam s.r.o.
Bulánci
80
barevný
brožovaná
prosinec 2021
978-80-11-00710-2
první

Bulánčí poezie na dobrou noc – úvodka

Už to cítíš, povlak vadne / Zemřít takto není snadné…

Hned na úvod je dobré zmínit, že se nejedná o úplný soubor všech básní, které jste mohli ve hře vidět. Místo toho se na osmdesáti stranách ukáže přehled toho nejlepšího, co (slovy popisku v obchodu) „kolektiv zkušených i začínajících autorů“ mohl nabídnout.

Vzpomínáte si třeba na Dobrý lov? Na Exitus? A co Na dobrou noc? Možná si nebudete pamatovat konkrétní jména, ale některé z veršů si i po těch letech určitě vybavíte („Rád by sis to v hlavě srovnal / jestli jen ji nalezneš“?). Tato a další dílka si tedy můžete připomenout, ať už budete číst poctivě od začátku do konce, či jen namátkou listovat.

Slyšíš? Už tu peří šustí
Jdou sem, zvolna, krok sun krok!
Malí, velcí, útlí, tlustí
Zachrání tě z okna skok?

Výběr je vcelku reprezentativní a většina básní, co tak nějak nejvíce utkvěla, je přítomna (až na Vybíjenou… zde mají autoři jednoznačné minus). V závěru jsme však ujištěni, že jejich zbytek se nikam neztratil, a pokud to bude možné, budou opět vydány online, takže snad není nutné příliš smutnit.

Grafická úprava se drží klasického formátu sbírky poezie, tedy autor, titul, obsah básně. To vše navíc prokládají sympatické dvoubarevné ilustrace od původního výtvarníka hry Jaroslava Wagnera; ty se povětšinou týkají zbraní, násilí a polštářů (což odpovídá), a třebaže je jejich provedení poměrně jednoduché, k textu dobře sedí.

Špinavé povlaky a ohryzané uši,
Taková reverzní duchnová pitva,
Prázdné pohledy postrádající duši,
Nadchází polštářová bitva.

A ano, to je vlastně všechno. Byl slíben výběr básní s menším přídavkem v podobě ilustrací a přesně to také dostanete. Pokud tedy, jak se píše v předmluvě, chcete předčítat svému polštáři, neváhejte do knihy investovat. Za cenu dvou set čtyřiceti korun si můžete pořídit něco, čím se blýsknete nejen před svými lůžkovinami.

Jan Pinc

Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.