Fortnite – zdravotníci

Červený kříž vyzývá hráče, aby hráli dle pravidel války

24. 4. 2023
Zdroj náhledu: Epic Games

V dnešní době tolik citlivé na válečné konflikty se mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) rozhodl apelovat na hráče, aby i přesto, že denně tráví čas u hraní videoher, dodržovali pravidla války a nepáchali válečné zločiny v tolik populárních střílečkách, jako je například PUBG: Battlegrounds, Fortnite, Call of Duty: Warzone, Tom Clancy's Rainbow Six Siege a mnoha dalších. Červený kříž vytvořil kampaň „Hraj podle pravidelׅ“, která má hráče seznámit se skutečnými pokyny týkajících se války. Není tajemstvím, že každý den skrze svá herní zařízení pácháme nejrůznější virtuální prohřešky, co se tohoto tématu týče. Střelit protivníka do hlavy nebo odklidit nepřátele z cesty jakoukoliv jinou formou je přece tak snadné. ICRC se na tento problém snaží upozornit a hráče především FPS titulů přimět respektovat tato pravidla.

Zdroj: playbytherules.icrc.org

„Každý den lidé hrají hry odehrávající se v konfliktních zónách přímo ze svého gauče. Ale právě teď jsou ozbrojené konflikty rozšířenější než kdy jindy. A pro lidi trpící jejich následky není tento konflikt hrou. Ničí životy a zanechává komunity zdevastované. Proto vás vyzýváme, abyste hráli FPS podle skutečných pravidel války, abychom všem ukázali, že i války mají pravidla – pravidla, která chrání lidstvo na bojištích IRL.“

V rámci této události se organizace spojila s několika streamery, kteří na oficiálním účtu ICRC hrají tyto střílečky a přitom dodržují veškeré podmínky kampaně… nebo se o to alespoň snaží. Červený kříž dokonce vytvořil vlastní mapu ve Fortnite, aby hráčům bylo umožněno tato pravidla dodržovat i v kontextu soutěžního hraní.

Zdroj: playbytherules.icrc.org

Přesná pravidla zní takto:    

  • No thirsting – když je nepřítel zraněný a nemůže zaútočit, nesmíte na něj dále střílet. Odvozeno z pravidla „váleční zajatci musí být chráněni před násilím, zastrašováním a špatným zacházením“.
  • No targeting non-violent NPCs – NPC, kteří nevyprovokují střelbu, jsou považováni za civilisty a nemůžete se na ně zaměřit ani jim ublížit. Odvozeno z „civilisté nemohou být napadeni a musí být chráněni“.
  • No targeting civilian buildings – na jakékoli dané herní mapě jsou domy, školy nebo nemocnice považovány za bezpečné zóny. Při boji v těchto prostorách musíte udělat vše, co můžete, abyste se vyhnuli poškození. Odvozeno z „civilní infrastruktury jsou chráněné oblasti“.
  • Use med kits on everyone – pokud máte nepoužitou sadu léků, musíte ji dát těm, kteří ji potřebují – ať už jsou to přátelé, nebo nepřátelé. Odvozeno z „o nemocné a raněné je třeba pečovat na obou stranách“.

Těžko si však představit, že by se tato pravidla, nebo alespoň úplně všechna, dala zařadit do praxe. V teorii jde o krásné ideály, ale ne u každé hry se vyloženě jedná o válečné tituly, ne vždy si můžete vybrat místo střetu a ne vždy máte možnost vyléčit své nepřátele.

Zdroj: playbytherules.icrc.org, kotaku.com

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.