Jujutsu Kaisen – Prokleté války 1 Rjómen Sukuna – úvodka

Jujutsu Kaisen – Prokleté války 1: Rjómen Sukuna – recenze

24. 3. 2022
 

Často jsme svědky nevysvětlitelných situací, kdy se nehybné předměty samovolně přemístí, prapodivná silueta nás straší za pootevřenými dveřmi a děsivý chlad ihned vyšvihne náš pocit strachu na maximální hodnoty. Co když zde souběžně se světem živých existuje také sféra všech nadpřirozených a logicky nevysvětlitelných stvoření, která nám mohou pěkně zavařit. Ve světě úspěšné série Jujutsu Kaisen toto není pouhou spekulací, ale realitou. Pouze pár vyvolených lidí neboli jujutsu mágů může tyto „tvory“ vidět a ještě méně jich má síly na to s nimi bojovat.

Každá negativní myšlenka, jako je zlost, závist, vztek, stud, lítost, agrese aj., jsou příčinami zrození tzv. Kletby. Kletba může mít různé podoby a různé vlastnosti, od sotva škodlivých až po ty, co mohou zabíjet bez mrknutí oka. Jujutsu mágové už od narození oplývají zvláštními silami, ale především se snaží toto děsivé tajemství druhé koexistující sféry udržet v tajnosti před širokou veřejností. Často nasazují své vlastní životy, aby před Kletbami ochránili nic netušící společnost v jejich každodenním způsobu života, jako by se nic nedělo.

Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Svět:
Žánr:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Gege Akutami
Gege Akutami
Crew
Jujutsu Kaisen
Akční a dobrodružné
Matyáš Anton
196
černobílý
brožovaná
únor 2022
9788076791169
první

Zdroj: Crew

Prstožrout Júdži

Možná se shodneme, že snad tím nejděsivějším místem pro život je střední škola – kromě šikany, posměšků a drsného školského systému je to také jedno z míst, na kterém se hromadí obrovské množství negativních emocí. Jinak řečeno, jde přímo o ráj pro Kletby. Jednou takovou je i Třetí Sugisawská střední škola, na které začíná své studium prvák Júdži Itadori, který i přes svou nadprůměrnou fyzickou zdatnost z určitých důvodů volí členství v okultním klubu. Záhada uzavřeného ragbyového hřiště a mizejících studentů přivede na školní pozemek mladého jujutsu mága, Megumiho Fušigura, aby zároveň nalezl prokletý artefakt zvláštní třídy. Zatímco Júdži pravidelně každý den navštěvuje svého nemocného dědečka v nemocnici, zbylí dva členové okultního klubu se rozhodnou z nalezeného artefaktu strhnout pečeť. Naneštěstí vůbec netuší, s čím mají tu čest.

Jeden z dvaceti Sukunových prstů v sobě ukrývá dvacetinu z celkové síly nejmocnější Kletby jménem Rjómen Sukuna. Júdži neváhá ani vteřinu a vrhá se do školy zamořené Kletbami, aby zachránil životy svých přátel. Přitom Sukunův shnilý a seschlý prst spolkne, čímž si zajistí vstupenku do světa jujutsu mágů… a také rozsudek smrti. Už samotná zápletka vzbuzuje ve čtenáři dostatečnou zvědavost, aby si udržela jeho pozornost po celou dobu čtení, což je rozhodně velké plus. Na druhou stranu jde o typického zástupce šónen mangy, kdy se hlavní hrdina zuby nehty pere s nepřízní osudu po boku dalších dvou postav a dohromady tak utvářejí typickou trojici. Jejich dohlížející učitel je drsný, možná lehce zvrhlý, ale dobrák od kosti, a tak nějak dohromady mi toto uskupení připomíná jiné tituly.

Zdroj: Crew

Na detaily není čas!

Jujutsu Kaisen v Japonsku vyšel už v roce 2018. Až do dnešních dní se dočkal anime adaptace a ke konci minulého roku dokonce celovečerního filmu. Nutno podotknout, že jde o velice úspěšnou sérii autora či autorky vystupující pod pseudonymem Gege Akutami, který/á může také za veškeré kresby. Nakladatelství Crew letos splnilo sen mnoha fanouškům, protože manga nedávno začala vycházet i v českém jazyce. Na druhý díl se již můžeme netrpělivě třást, už za pár dní se totiž dostane na prodejní pulty.

První svazek čtenáře seznamuje hlavně s celkovým děním a zaměřuje se převážně na postavu Júdžiho. Přitom se moc nezaobírá detaily a příběh si už hned od začátku drží poměrně svižné tempo. Všech sedm kapitol krásně odsýpá, netrpí na nedostatek akce, pozvolna představuje další osobité postavy a přitom diváka udržuje ve zdravé rovině napětí. Do podrobností se nezabíhá, jednak na to není čas a jednak by to příběhu ani neprospělo. V každé kapitole je popsán důležitý bod, ať jde o pozření Sukunova prstu, nástup na Metropolitní střední odbornou školu zaklínačskou v Tokiu, první životu nebezpečnou misi či ztrátu milované osoby. Právě díky poslední zmíněné události si Júdži stanoví cíl, že jako silnější bude ochraňovat ty slabé, ale zároveň se pokusí každého přivést k řádné smrti, sebe nevyjímaje. Celé toto téma smrti, kterým je příběh doslova protkán, do něj vnáší jakousi zajímavou jiskru.

Hororová komedie

Jujutsu Kaisen se žánrově řadí někam mezi horor a komedii, což sedí naprosto dokonale. Júdži společně s ujetým profesorem jménem Satoru Gojo – tvrdí o sobě, že je nejsilnější, a má ksakru pravdu – fungují jako třídní šašci a dokáží i v těch nejnevhodnějších situacích vykouzlit úsměv na tvářích. Jejich humor je sice trochu dětinský a laciný, ale přesně to k jejich povahám sedne. Jako protipól funguje Megumi Fušiguro zastávající post toho zkušenějšího a vážnějšího spolužáka. Trojici studentů prvního ročníku doplňuje Nobara Kugisaki, jejíž styl boje s kolíky, kladivem a slaměnou panenkou mi přišel hodně zajímavý. Jako třídní kráska – ehm, jediná dívka – v jádru ukrývá šíleného ďáblíka, přitom se na první pohled snaží působit jako hodný andílek. Manga vám na úvod i při setkání s novou informací vše dostatečně a přehledně vysvětlí, takže budete neustále v obraze.

Samotná černobílá kresba se převážně zaměřuje na výrazy postav, proto je většina scén zabrána jako polocelek (od pasu nahoru). Mimika obličeje je z velké části to, co vás donutí se pousmát či rovnou utrousit široce roztažený úsměv. Jednotlivé obrazové přílohy jsou poskládány skutečně přehledně a ani v případě akcí nabité bitky se nepřestanete orientovat v prostoru. Obálku taktéž vnímám jako velmi povedenou. Rozhodně mohu tuto mangu doporučit pro každého fanouška svým způsobem ujetých příběhů žánru šónen, protože Jujutsu Kaisen za váš čas rozhodně stojí. Nebojím se tvrdit, že i úplní nováčci budou mangou s velkou pravděpodobností očarováni. To zajímavé nás však čeká až v dalších dílech, tak se těšte.

Jujutsu Kaisen – Prokleté války 1: Rjómen Sukuna svým netradičním zaměřením a osobitým stylem tajemného autora zaujme širokou škálu čtenářů. Manga vás pozorně seznámí s děním a staví na základech střídavého dětinského humoru s emočně vypjatými situacemi, řízlého hororovým podtextem. Postavy jsou osobité, velice sympatické a celkový příběh nabízí příjemné tempo s poutavým, i když trochu omílaným jádrem zápletky.

Klady
  • vizuální zpracování a dynamická kresba
  • humor v kontrastu s hororem
  • důraz na udržení čtenáře v obrazu
  • osobité postavy
  • příjemné svižné tempo
Zápory
  • konec zrovna v tom nejlepším
  • omílané šónen prvky
Infobox
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.