Chci sníst tvoji slinivku – úvodka

Chci sníst tvoji slinivku – recenze

19. 5. 2022
 

Ať si to chceme uvědomit či nikoliv, smrt je nedílnou součástí koloběhu lidského života a každého z nás tento osud dříve či později jednou dostihne. Bohužel, nebo snad naštěstí, nikdo nezná přesný den ani čas, kdy tento svět opustí. Co když byste ovšem věděli, že trpíte nevyléčitelnou chorobou a vaše chvíle se pomalu chýlí ke konci? Existuje rčení, které říká: „Žij každý den tak, jako by byl tvůj poslední“… dá se jím ovšem skutečně řídit? Nakladatelství Crew nedávno vydalo romantický příběh s lehce úsměvným názvem Chci sníst tvoji slinivku. Věřte mi, že tato manga ve vás vyvolá přesně opačné emoce a spíše než o romantický příběh jde o dílo s hlubokou existenční myšlenkou.

Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Svět:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Joru Sumino
Izumi Kirihara
Crew
CREW Manga
Michaela Kropáčová
440
černobílý
brožovaná
duben 2022
9788076791527
první

Zdroj: Crew

Pan znám-tvé-tajemství

Protagonistou příběhu je tichý a věčně pesimistický spolužák velice oblíbené dívky jménem Sakura Jamauči. Tyto dva naprosté protiklady se náhodou potkají v nemocnici, kdy chlapec odkryje Sakuřino hrozivé tajemství… dívka trpí smrtelnou chorobou selhávání slinivky. Slinivka se nachází v břišní oblasti lidského těla a je pro organismus velice důležitým orgánem, bez kterého lidé nemohou získávat energii a zemřou. Sakura se však rozhodne své malé tajemství skrýt před ostatními spolužáky v naději, že místo oplakávání a litování s nimi stráví své poslední chvíle naplno bez zábran. Zatímco se před ostatními přetvařuje jako by se nic nedělo, pan znám-tvé-tajemství je jediným, v jehož blízkosti se může chovat naprosto přirozeně.

Chlapec se nezajímá o ostatní lidi, nesrovnává se s nimi a nevšímá si jich. Jeho jediným světem jsou knihy. Sakura jeho poklidný život naruší svou optimistickou a energetickou povahou. Řekli byste, že to bude právě on, kdo Sakuře ještě před smrtí pomůže v plnění jejích snů, ale ve skutečnosti to bude Sakura, kdo panu přátelskému ukáže kouzlo lidských citů a krásy života. Zatímco společně tráví čas, oba se od toho druhého navzájem učí poznávat nové lidské vlastnosti a mezi nimi postupně vzniká silné pouto. Nejde ovšem o lásku, protože nejsou milenci, ale ani přátelé. Jejich vztah sice bude velice diskutovaný mezi ostatním spolužáky, ale až po Sakuřině smrti si chlapec pořádně uvědomí její odkaz. Proč mu vlastně neříkám jménem? Není to tak, že by žádné neměl, ale zkrátka si to musíte zasloužit, abyste jej znali.

Zdroj: Crew

Svět nedělá výjimky

Příběh je dělen na deset kratších kapitol, v nichž se city obou postupně rozvíjejí a prohlubují, ale také je zajímavé sledovat proměnu nevýrazného spolužáka. Z dříve tichého chlapce, který neprojevoval naprosto žádnou snahu zajímat se o ostatní lidi, se díky Sakuře stane člověk, který si ostatních váží a chce, aby si i oni vážili jeho. I když je celou mangou protkáno téma smrti, nejde vyloženě o pesimistický příběh. Ano, některé rozhovory vám vženou slzy do očí, ale plno momentů vám naopak vykouzlí úsměv na tváři. Nad mnoha rozhovory se pozastavíte a zapřemýšlíte nad hloubkou jejich myšlenek. Nazvala bych to spíše jakousi úvahou o tom, co pro člověka znamená žít a být naživu nebo jak srovnáváním se s ostatními nacházíme sami sebe. Pokud čekáte vyloženě romantický příběh, budu vás muset zklamat. I když se párkrát naskytne náznak laškování, stále vás provází ten nepříjemný pocit všudypřítomné smrti.

Budeme přátelé až do tvé smrti

Kresba se primárně zaměřuje na dobré ztvárnění pocitů a přehlednost scény. Na začátku kapitoly je čtenář dobře uveden do děje, až poté se scény více zaměřují na výrazy tváře a další maličkosti. Každý jeden kousek stránky je kreslený s péčí a smyslem pro detail. Možná je škoda, že se zde neobjevuje trochu více vedlejších postav, ale chápu, že alfou a omegou tohoto příběhu je pouto mezi Sakurou a chlapcem. I tak má manga necelých čtyři sta padesát stran, takže už v nynějším stavu jde o knihu se značnou vahou. Možná bych si ovšem dovedla představit, že by byl příběh rozdělen na dva či více dílů, aby se autor mohl v některých scénách rozepsat a rozvinout je. Občas mi přišlo, že je utnul moc brzy nebo je odvyprávěl až moc rychle.

Ještě jedna menší poznámka… právě kvůli tolika stránkám bylo občas horší přečíst drobné písmo v bublinách na vnitřní straně knihy. Abyste se k textu vůbec dostali, je nutné knihu pořádně roztáhnout, což se dělá poměrně s těžkým srdcem obzvláště tehdy, když ještě voní novotou. Celkově je manga Chci sníst tvoji slinivku příjemnou záležitostí, která ovšem nemusí sednout úplně každému. Pro milovníky romance se však jedná o ideální příležitost, jak si rozšířit obzory.

„To, že jsme spolu ve třídě, ani to, že jsme byli ten den v nemocnici, nebyla náhoda. Ale ani osud. Setkali jsme se z vlastní vůle. Setkali jsme se, protože nás k sobě svedly naše vlastní volby.“

„Obyčejní lidé moc nepřemýšlí nad životem a smrtí. Dalo by se říct, že kvůli tomu jsem celkem ráda, že musím čelit smrti. Díky tomu si každý den uvědomuji, že jsem naživu.“

Chci sníst tvoji slinivku je spíše než romantický psychologický příběh o smrti, navazování vztahů, přátelství, vlastních volbách a hlavně o tom, co pro člověka znamená žít. I když se autor snaží všudypřítomné téma smrti přehlušit vtipnými scénami, stále vás bude doprovázet ten nepříjemný pocit blížícího se konce. Přesto ve mně tato jednohubka s hlubokou myšlenkou lidského bytí vyvolala několik morálních otázek a donutila mě na chvíli uvažovat nad vlastním životem a jeho volbami. Jako nutnou výbavu k posledním stránkám by měli společně s knihou prodávat také papírové kapesníčky.

Klady
  • propracovaná kresba
  • důraz na výrazy tváře
  • psychologický nádech
  • vyvolává existenciální otázky
Zápory
  • emotivní konec, který mě ovšem trochu naštval (kdo dočetl, pochopí)
  • hůře čitelný text na vnitřní straně
Infobox
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.