RX 6700 XT titulka

Je známo datum vydání Radeonu RX 6700 XT

19. 2. 2021
Zdroj náhledu: AMD

Podle nových informací, se kterými přišel francouzský web cowcotland.com zabývající se hardwarem, vyjde nástupce úspěšné karty Radeon RX 5700 XT již za necelý měsíc, 18. 3. 2021. Radeon RX 6700 XT, postavený na pokročilejší architektuře RDNA 2, má mít výkon okolo starší karty RTX 2080 Super od Nvidie – bude se tak jednat o celkem slušný skok od původní architektury RDNA.

Dále je známo, že má disponovat 12 GB paměti GDDR6 připojenými přes 192bitovou sběrnici. Má mít 40 výpočetních jednotek a 2560 stream procesorů (tedy stejný počet jako RX 5700 XT), nově pak 40 jednotek pro akceleraci ray tracingu. Postavena bude na čipu Navi 22 XT vyráběném v TSMC na sedminanometrovém procesu.

Vše bohužel nasvědčuje tomu, že ani s vydáním této karty neskončí současný trend jejich totální nedostupnosti. Pokud nestihnete kartu koupit v prvotním prodeji nebo nebudete mít výjimečné štěstí, dostane se tak na vás opět pouze prostřednictvím překupníků, kteří cenu navýší. Jinak se očekává tržní cena okolo doporučené ceny RTX 3060 Ti, jíž by karta měla být přímým konkurentem.

Připomeňme ještě, že Nvidia na současnou krizi grafických karet chce reagovat uvedením RTX 2060 a GTX 1050 Ti zpět do výroby a že podle posledních zpráv uměle omezí výkon připravované RTX 3060 v těžbě kryptoměn, jejíž nárůst se na nedostupnosti karet podílí také.

Zdeněk Samec

Zdeněk rád hrál hry už od dětství. Na gymnáziu spolu se spolužáky vytvářel vlastní hry v GameMakeru. Po menší přestávce se ke hraní vrátil a teď je to jeho hlavní koníček. Jeho vášní jsou hlavně AAA hry s propracovanou grafikou. Rád se vrací i ke starším hrám. Za nejlepší hru všech dob považuje sérii Half-Life, má slabost i pro hry od Blizzardu. V GP by rád pokrýval hardwarovou sekci a přispíval recenzemi a úvahami. Jeho zájmem je i zvláště západní filosofie, klasická řečtina a latina, které studoval na Filozofické fakultě UK.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.