PlayStation 5 – Sony konzole

Modder vytvořil vlastní PS5 s vodním chlazením

14. 3. 2021
Zdroj náhledu: Sony

Vodní chlazení je poměrně populární způsob, jak odvádět teplo především ze stolních herních nebo pracovních počítačů. To je dáno chladicím výkonem, který je (zpravidla) vyšší než u tradičních vzduchových chladičů. Vietnamský modder Nhenhophach se však rozhodl, že vytvoří vlastní PS5 s vodním chlazením.

Invence nezná hranic

Není to tedy úplně jeho vlastní PlayStation 5, protože použil originální základní desku a další komponenty z PS5 od Sony. Odstranil však veškeré chladicí a „tělové“ prvky a nainstaloval vlastní průhledné bloky pro vodu, železný backplate, radiátor, vlastní bočnice a krycí pláty, pumpu od Alphacool a dva 120mm ventilátory Noctua.

Celý proces lze v jeho hlavních fázích vidět na původně čtyřdílném videu na YouTube, kde modder: 1) Rozebírá originální PS5 na základní části. 2) Instaluje vlastní vodní blok na základní desku PS5. 3) Přidává další části vodního chlazení, vlastní tělo konzole, zapojuje kabeláž. 4) Testuje chladicí vlastnosti svého řešení v různých konfiguracích. Z videí pak autor udělal antologii, tedy sestřih celého procesu do jednoho přehledného videa.

Zdroj: blog.playstation.com

Lepší vlastnosti než originál

PlayStation v sobě bohužel nemá zabudované senzory, z nichž by bylo možné externě číst teploty procesoru / grafické karty a dalších chlazených částí. Modder tedy musel provádět testování použitím vlastních tepelných sond, které zabudoval do kovového backplatu. Backplate je připevněn na základní desce (na její zadní straně). Radiátor s ventilátory pak měl nejprve modder postavené odděleně a následně testoval s radiátorem a ventilátory připevněnými ke zbytku těla. Modder zjistil, že lepších teplot jeho konfigurace dosahuje, pokud ventilátory tlačí vzduch z radiátoru proti backplatu.

Shut up and take my money!

Jedna věc se výtvoru nadšence nedá upřít a tou je krásný vzhled celého jeho výtvoru. Jeho vlastní PS5 i díky RGB podsvícení vypadá skvěle. Některým lidem se původní vzhled PS5 nelíbí, takže pro ně by mohlo jít o zajímavou alternativu, pokud tedy bude někdy PS5 s vodním chlazením reálně ke koupi. Modder se nechal slyšet, že by rád dostal svůj výtvor do sériové výroby a komerčního prodeje.

Už teď některé společnosti vyrábějí vlastní barevné varianty těla PS5 i ovladačů.

A co vy, lákalo by vás mít doma vodou chlazenou konzoli?

Zdeněk Samec

Zdeněk rád hrál hry už od dětství. Na gymnáziu spolu se spolužáky vytvářel vlastní hry v GameMakeru. Po menší přestávce se ke hraní vrátil a teď je to jeho hlavní koníček. Jeho vášní jsou hlavně AAA hry s propracovanou grafikou. Rád se vrací i ke starším hrám. Za nejlepší hru všech dob považuje sérii Half-Life, má slabost i pro hry od Blizzardu. V GP by rád pokrýval hardwarovou sekci a přispíval recenzemi a úvahami. Jeho zájmem je i zvláště západní filosofie, klasická řečtina a latina, které studoval na Filozofické fakultě UK.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.