RTX 4090 titulka

RTX 4090 a další novinky v grafickém hardwaru

15. 10. 2022
Zdroj náhledu: Nvidia

RTX 4090, vytoužená grafická karta herních nadšenců, byla 12. 10. 2022 oficiálně vydána. S tím, jak skončilo recenzní embargo, jsme se také dočkali podrobných nezávislých informací o výkonu jak referenční Founders Edition, tak modelů od partnerů Nvidie (mezi něž již bohužel nepatří EVGA).

Zdroj: rog.asus.com

Není třeba se sáhodlouze rozepisovat o tom, že jsme se dočkali skutečně významného zvýšení grafického výkonu – vše si můžete ověřit na svém oblíbeném youtubovém kanálu (doporučujeme: https://youtu.be/j9vC9NBL8zo nebo https://youtu.be/aQklDR8nv8U). Průměrný 59% nárůst výkonu napříč testovanými tituly ve 4K rozlišení, jak jej zachytil server Techspot.com (https://www.techspot.com/review/2544-nvidia-geforce-rtx-4090/), oproti dosavadní špičce RTX 3090 Ti snad hovoří za vše. Co na tom, že jsou karty obrovské a žravé, což v současnosti může mrzet nejednoho Evropana postiženého důsledky války na Ukrajině.

Pokud po této nákladné hračce toužíte, připravte si částku okolo 48 tisíc Kč nebo výše, takovou cenovku má v předobjednávce nejlevnější model RTX 4090 na Alze. A zdá se, že karet opět bude málo a překupníci se opět slétnou jako supi na mršinu nenasyceného trhu.

Přece jen jsme se ale nedočkali marketingem slibovaného až 4násobného výkonu. Pokud jde o jedno z es Nvidie, DLSS 3.0, lze najít podrobné testy poukazující na problémy této technologie (např. na Hardware Unboxed). Může totiž způsobit zhoršení obrazové kvality (artefakty, viditelné například na textu) a zvýšení input lagu. 

Další větší novinku jsme zaznamenali v pátek 14. 10. 2022. Méně výkonná karta s čipem AD104-400, jež byla v marketingových materiálech označována jako RTX 4080 12 GB, nakonec světlo světa nespatří. Nvidia tak reagovala na kritiku upozorňující, že mezi 16GB verzí a jejím slabším bratříčkem je příliš velký rozdíl (například i v počtu CUDA jader). Je tudíž možné, že se RTX 4080 12 GB „přetaví“ v nějakou budoucí RTX 4070.

Samotné RTX 4080 16 GB bychom se měli dočkat 16. listopadu.

Zdeněk Samec

Zdeněk rád hrál hry už od dětství. Na gymnáziu spolu se spolužáky vytvářel vlastní hry v GameMakeru. Po menší přestávce se ke hraní vrátil a teď je to jeho hlavní koníček. Jeho vášní jsou hlavně AAA hry s propracovanou grafikou. Rád se vrací i ke starším hrám. Za nejlepší hru všech dob považuje sérii Half-Life, má slabost i pro hry od Blizzardu. V GP by rád pokrýval hardwarovou sekci a přispíval recenzemi a úvahami. Jeho zájmem je i zvláště západní filosofie, klasická řečtina a latina, které studoval na Filozofické fakultě UK.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.