Sword Art Online – Aincrad 001 – úvodka

Sword Art Online – Aincrad 001 – recenze

14. 3. 2022
 

Jedná se o light novelu. 

Toto není komiks.

Když Reki Kawahara začal psát své povídky, ve kterých se skloubí právě začínající MMORPG s motivem uvěznění ve virtuálním světě, ještě ani neměl tušení, jak moc populárními se stanou. Původní koncept do literární soutěže přerostl až ve světoznámý fenomén, který se díky vydavatelství Crew letos vůbec poprvé dostal na naše pulty v českém jazyce. Sword Art Online – Aincrad 001 je první z několika chystaných svazků příběhů známého šermíře Kirita uvězněného ve smrtící hře Sword Art Online (dále už jen SAO).

Mnozí z vás jistě budou znát hry, filmy, mangu či populární anime adaptaci, která se v roce 2012 rozšířila jako mor a silně zasáhla snad každého fanouška. Pokud jste s tímto příběhem již seznámeni, tato kniha vám vlastně neprozradí nic nového. Pouze vám připomene onu základní zápletku, představí hrstku postav a provede vás od úplného začátku až k pokoření systému. Protože je SAO jednou z mých oblíbených sérií, dopředu jsem věděla, co mě v knize čeká. Na druhou stranu bylo příjemné si ji po několika letech opět připomenout touto poutavou cestou. Pro ty, které SAO zcela minulo, je první povídka dobrým začátkem k seznámení.

Scénář:
Kresba:
Vydavatel:
Svět:
Překlad:

Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Reki Kawahara
abec
Crew
Isekai
Petr Kabelka,
Eliška Kabelková Vítová
340
černobílý
brožovaná
březen 2022
978-80-7679-035-3
první

Zdroj? Crew

„Tohle je hra, se kterou se nezahrává! Boj na život a na smrt může začít!“

„Aincrad je hlavním dějištěm hry Sword Art Online , která jako první na světě přišla s žánrem virtuálního MMO.“

Něco tu chybí…

Co mě zpočátku lehce zarazilo, byl spád děje. Ve Sword Art Online – Aincrad 001 příběh začíná klasicky davovou hysterií, jakmile vývojář hry, Akihiko Kajaba, oznámí, že se hráči z virtuálního světa létajícího hradu Aincrad nemohou odhlásit a smrt ve hře bude pro každého z nich znamenat smrt i v reálném životě. Jediným způsobem, jak se z této šlamastiky dostat živí, je SAO dohrát až do konce a dobýt poslední sté patro. Každé poschodí ovšem hlídá velice silný boss, což už samo o sobě představuje dostatečně velké nebezpečí, že vaše životy klesnou na nulu a váš avatar se roztříští na milion mnohoúhelníků (tak se v SAO znázorňovala smrt). Pouze pár odvážlivců se chopí iniciativy, založí guildy a začnou spolupracovat v první linii k vytoužené cestě za svobodou.

Celé vyprávění je podáno z pohledu již zmíněného černého šermíře Kirita, který se tak trochu odlišuje od ostatních. Nejen že hraje výhradně jako sólista, ale jeho speciální dovednosti s mečem ho brzy prozradí ze snahy moc nevyčnívat. Děj se tak zaměřuje výhradně na něj, na jeho myšlenkové pochody, úvahy a posléze i na setkání s Asunou – dívkou, která k němu neodmyslitelně patří. Kromě toho se zde objevuje ještě pár známých postav, jako je Klein či například Agil, ale přesto mnoho momentů bylo vynecháno. Setkání se Silicou, Yui a dalšími zajímavými dívkami zde vůbec nenajdete, což mě trochu zamrzelo. Naštěstí se na posledních stranách dočtete, že by ještě v tomto roce měl vyjít druhý svazek, který by se měl zaměřit výhradně na chybějící momenty a postavy.

Zdroj: Crew

Jde o předpověď naší budoucnosti?

Styl psaní je poměrně přímý a většinou nezabíhá do moc velkých detailů – v začátcích vám je vše podrobně vysvětleno, abyste se orientovali v jednotlivých pojmech. Díky tomu děj krásně odsýpá a dostatečně čtenáře seznámí s příběhem. Na prvních stranách vás přivítá několik propracovaných barevných ilustrací, ale na dalších už je potkáte pouze sporadicky, a ještě k tomu v černobílém provedení. Je podle mě hrozná škoda, že je jejich počet tak omezený. Znalci série vědí, jak postavy vypadají, a při jejich popisu v knize si je tak dokážou lépe představit, ale pro úplné nováčky by se více obrázkových příloh jistě hodilo.

Na tři sta čtyřiceti pevných stránkách vás čeká příběh nedaleké budoucnosti roku 2022, kdy se technologie posunula až na takovou úroveň, že hráčům umožňuje prožívat videohry na vlastní kůži. V reálném světě se tomuto scénáři pomalu blížíme, proto ve vás kniha možná vyvolá morální otázky, zda by se něco podobného mohlo skutečně jednoho dne stát. Na jedné stránce není mnoho textu, písmena jsou poměrně velká a společně s patkovým fontem se kniha čte velice příjemně, že ji zvládnete přelouskat klidně za jedno odpoledne.

Zdroj: Crew

Sword Art Online – Aincrad 001 je první český svazek světoznámého příběhu o smrtící videohře, ve které rozhodně nechcete spatřit nápis GAME OVER. První díl se zaměřuje pouze čistě na hlavní postavy Kirita a Asuny, proto je zde mnoho momentů vynecháno. Novela vás velice rychle chytne, čte se vskutku příjemně a pár ilustrací děj ještě více přibarví. Škoda jen, že jich je tak málo.

Klady
  • krásné ilustrace
  • dobře popsaný příběh s důrazem na počáteční vysvětlení všech pojmů
  • příjemná sazba a cestovní velikost
  • vyvolání morálních otázek
Zápory
  • hodilo by se více ilustrací
  • několik vynechaných momentů a postav
Infobox
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.