Darkwood

Čarodějnice a hry

30. 4. 2024
Zdroj náhledu: Igdb.com

Kdy jindy řešit téma čarodějnictví než na oblíbený svátek pálení čarodějnic, kdy my pohané slavíme příchod jara tím, že pálíme divné ženské postavy, u nichž věříme, že mohou za většinu našeho trápení? Nicméně magie a fantasy jsou dnes neskutečně populární a ve videoherním průmyslu si získaly své pevné místo, stejně jako v literatuře. Ostatně kdo by dnes neznal krásky Triss Ranuncul nebo Yennefer z Vengerbergu ze Zaklínače? Těchto her je ale taková spousta, že udělat nějaký rychlý průřez je prakticky nemožné, nebo je to alespoň práce na několik dní. Odpovězme si tak pouze na tři otázky. Jaká hra s čarodějnicemi byla první? Jaká je asi nejslavnější hra s těmito kouzelnicemi? A to důležité, která čarodějnice je z her asi nejznámější?

Jaká hra s čarodějnicemi byla první?

Podle internetu tou první hrou byl Escape. Není sice přímo čarodějnický, ale je považován za jednu z prvních her, které měly fantasy prvky, včetně magie a kouzel. Tato hra položila základy pro pozdější textové adventury a ovlivnila celou herní industrii. Jedná se o textovou hru, což znamená, že se hráči zobrazují pouze textové popisy prostředí a situací. Hráči se pohybují prostředím pomocí textových příkazů a interagují s předměty a postavami pomocí slovních příkazů. Hra se odehrává v podzemním labyrintu, kde se hráč snaží najít cestu ven.

I když je hlavním cílem hry uniknout z labyrintu, není úplně jasné, proč je hráč uvězněn ani co se v labyrintu nachází. Počin má záhadnou atmosféru a hráči musí řešit různé hádanky a problémy, aby se dostali ven. Tvůrcem je slavný americký programátor William Crowther, který titul vytvořil v roce 1973. Crowtherův přínos k počítačovým hrám je významný, neboť Escape je považován za jednu z prvních textových her a zároveň za jednu z prvních her vůbec. 

Nejslavnější hra s čarodějnicemi?

Tady si asi nic nebudeme nalhávat, jde tak trošku o podvádění. Nejslavnější kouzelnickou hrou je rozhodně Hogwarts Legacy, která strhla světové prodeje jako lavina (ano, vtip na Avalanche Studios). Nicméně já se dám trošku jiným směrem, protože mi jde čistě o čarodějnice, nikoliv možnost si je vytvořit, a to bylo už trošičku složitější. Bohužel se mi nepodařilo nalézt přímou odpověď, protože specifické téma čarodějnictví se skutečně špatně prohledává.

Nicméně jsou zde dvě čistě čarodějnické hry, která se hlásí na své místo jako ty nejslavnější. Tou první je samozřejmě Bayonetta, a jelikož se tím stane odpovědí i na poslední otázku, zmíním tu druhou, jež se mi dostala do rukou. Jedná se o titul Child of Light. Hlavní postavou hry je Aurora, mladá princezna, která se ocitne ve světě Lemuria. Aurora je postavena do role bojovnice, která se vydává na dobrodružství, aby zachránila svět Lemuria od temnoty, která ho pohltila. Během svého dobrodružství Aurora získává nové schopnosti, střetává se s různými postavami a řeší hádanky, aby porazila zlo a zachránila svět.

Hratelnost hry je kombinací tradičních RPG prvků, jako jsou tahové souboje a vývoj postav, a jedinečných herních mechanik, jako je možnost létat a interakce s prostředím pomocí světla. Souboje jsou založeny na tahovém systému, kde hráči musí strategicky plánovat své útoky, obranu a používání kouzel. Grafika je nádherně kreslená a prostředí Lemurie je plné fantastických a pohádkových prvků, což vytváří nezapomenutelný vizuální zážitek. O to více vás asi bude šokovat tvůrce, protože se jedná o Ubisoft. Ale zase je faktem, že v roce 2014 ještě servíroval kvalitní tituly. Je možné, že Aurora odnesla kouzlo pryč?

Která čarodějnice je z her asi nejznámější?

Jak už jsem zmínil výše, odpověď je jasná. Tou nejznámější čarodějnicí je samozřejmě Bayonetta. Mokrý sen hromady hráčů se proslavil nejen svým kostýmem dominy s bičíkem, ale především perfektní hratelnosti, neboť její styl boje je velmi akční, živý a plný kouzel í dalších schopností. Lovkyně démonů je tak nepopiratelně číslo jedna. Nejspíš jí také pomohlo velmi erotické vzezření, protože se nejedná o tu bradavicemi prorostlou starou fúrii.

O čem vůbec je? Ve svém prvním díle z roku 2009 skrz vývojáře PlatinumGames a vydavatele Sega se Bayonetta probudila bez vzpomínek na svou minulost a postupně odhaluje své zapomenuté vzpomínky spolu s tajemstvím svého původu. V průběhu hry se hráči utkávají s různými typy nepřátel, včetně démonů a jiných nadpřirozených bytostí, a používají bojové umění, magii a speciální schopnosti, aby je porazili.

Bayonetta si získala uznání kritiků a hráčů díky své originální hratelnosti, vizuálnímu stylu a silné osobnosti hlavní postavy. Stala se kultovním titulem a později vedla k vydání pokračování, Bayonetta 2, které vyšlo pro Nintendo Switch a později i pro další platformy. A co vy, která je vaše nejoblíbenější čarodějnická hra či čarodějnice? A souhlasíte vůbec s našimi odpověďmi?

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.