Gerda A Flame in Winter – Liva's Story

DLC Liva’s Story rozšiřuje příběh hry Gerda: A Flame in Winter

28. 5. 2023
Zdroj náhledu: PortaPlay

Minulý rok se studio PortaPlay vytasilo se silně emočním projektem mapujícím hrůzy druhé světové války v malém dánském městečku poblíž německých hranic. V hlavní roli představil napůl dánskou a napůl německou zdravotní sestru Gerdu, která se kvůli svému původu často necítila součástí ani jedné strany. Situace se vyostří poté, co dojde k teroristickému útoku odboje bouřícího se proti německé okupaci ke konci války v roce 1945. Co vše bude muset Gerda zažít, do jakých situací se dostane a jak nakonec vyřeší spor, jehož součástí se stane i její manžel, se dozvíte v naší recenzi. Vývojáři se rozhodli toto už tak napjaté dobrodružství více rozvinout a představili příběhové rozšíření s podtitulem Liva’s Story.

Pokud jste hráli původní hru, Liva je jedna z důležitých postav, se kterou se Gerda na své cestě hned několikrát setká. Liva je ambiciózní vůdkyně dánského odboje za svobodu, snažící se německé okupanty z města Tinglev vyštvat. Jak už víme z dřívějška, nebude to nic jednoduchého, co by vyřešila dobře zamýšlená rozmluva. Mise se neobejdou bez infiltrací, špionáží, sabotáží, skrývání se, a dokonce ani bez krveprolití. Příběh DLC Liva’s Story hráče seznamuje s událostmi odehrávajícími se ještě před začátkem Gerdiny cesty. Vyvstávající otázky z původní hry jsou zde zodpovězeny skrze nášup dalších nelehkých voleb a napětí. Jak se Anders, Gerdin manžel, zapletl do útoku, co vedlo k onomu osudnému atentátu a především co Livu přimělo si na svá bedra naložit tak velkou tíhu zodpovědnosti.

Bojovat za to, co je správné

Hráči zažijí válku na vlastní kůži z perspektivy vůdkyně odboje Livy, na jejíchž bedrech bude viset osud hned několika lidských životů. Liva je však na rozdíl od milé a svým způsobem mírné Gerdy ráznější a nebojí se používat násilí k cestě za svobodou. Jiný pohled na situaci vás přiměje hledat jinačí způsoby k prosazení spravedlnosti. Maličká skupinka odboje o čtyřech dalších členech v sobě skloubí různé názory. Postarejte se o své parťáky a nezapomeňte myslet na to, že v době války je každé rozhodnutí kritické.

Po vzoru Gerda: A Flame in Winter na vás čeká hromada důležitých voleb skrze dialogové možnosti. Tentokrát pocítíte tíhu zodpovědnosti o dost více, protože jednou špatnou volbou můžete rozhodnout o osudu ostatních. Vizuálně se rozšíření drží originálu a přináší nám další úchvatné scény akvarelové melancholie dle skutečných uměleckých děl severských impresionistů. Setkáte se se známými postavami, ale poznáte i úplně nové. Vydáte se na povědomá místa, přesto do nových končin. Cca čtyřhodinový obsah DLC kombinuje staré… spíše známé s novým a díky tomu se do válečného konfliktu můžete ponořit daleko hlouběji.

Hratelnost je založena na principu procházení jednotlivých míst, v nichž pomocí interaktivních bodů buďto mluvíte s lidmi, sbíráte materiály nebo si budujete vztahy. V porovnání s pořadem na Barrandově se slovní spojení „nebezpečné vztahy“ zdá mít konečně pořádný význam. Ať už budujete pouto důvěry s jednotlivými lidmi, nebo se snažíte nastřádat důležité body péče, povinnosti a zuřivosti. Ty jednak určují to, jakým vůdcem se snažíte být, a zároveň vám často pomohou při důležitých výzvách. Každá akce vyvolá reakci. Vaše volby i činy se dříve či později viditelně promítnou do směřování příběhu a více či méně ovlivní ostatní kolem vás. Je asi pochopitelné, že během jednoho průchodu z příběhu nedokážete vytěžit plný potenciál. Liva’s Story stejně tak jako původní hra sází na znovuhratelnost, při níž dostanete na výběr odkrýt i další možné scénáře.

Na tenkém ledě

Abyste si DLC Liva’s Story mohli zahrát, je nutné vlastnit základní hru Gerda: A Flame in Winter. Pokud ji ve své knihovně prozatím nemáte, využijte skvělé nabídky Modstand Bundle k získání kompletního balíčku za zvýhodněnou cenovku. DLC je možné hrát samostatně, aniž byste kdy předtím pronikli do příběhu Gerdy, ale už jen z principu bych vám to nedoporučovala. Přijdete tak o souvislost s hlavním dějem a události rozšíření vám nebudou dávat kýžený smysl. Před koupí rovněž potěší možnost vyzkoušet si hratelnou demoverzi.

DLC Liva’s Story je rozhodně vítaným rozšířením, které hráčům dává možnost si lépe pospojovat komplikovaný a různými směry se vydávající děj Gerda: A Flame in Winter. Díky němu máte lepší přehled o tom, proč se některé postavy chovaly tak, jak se chovaly, a co přesně je vedlo k tolik výrazným činům. Už jen základní příběh je dost silný na to, aby ve vás vyvolal emoce a pochybnosti. Vystavování diváka, je jedno, jak starého, hrůzám války a událostem inspirovaným skutečnými příběhy je něco, co ve vás zanechá hlubokou stopu. Liva’s Story vše ještě více prohlubuje a vnáší do děje nový vítr. Dvě silné ženy, dva propletené osudy a dva hořkosladké konce. Jaký bude ten váš?

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.