Effie – úvodka

Effie – hrdina potrestaný kletbou stáří

1. 12. 2021
Zdroj náhledu: Inverge Studios

Nádherné příběhy, které dokáží chytit za srdce a předat silné poselství, už dávno nejsou součástí pouze knižních románů či hollywoodských filmů. Hry nám často zprostředkují pohledy do unikátních světů, ve kterých se můžete stát tím, o čem jste po nocích tajně snívali. Prožít si více interaktivní fantaskní scénář na vlastní kůži už není jen o našich představách a fantazii. Někdy ony příběhy nedávají moc smysl, jindy jsou důmyslně skryty a jen těžko se odhalují, ale ve většině případů si z nich můžeme odnést nějaké to ponaučení do reálného života. Effie představuje lehce dětskou formou pohádku o zakletém hrdinovi s bohatým charakterovým vývinem od sobce po altruistickou osobu.

Jednohubka přijde vhod

Bylo, nebylo, v jedné říši žil pohledný chlapec jménem Galand, jenž oplýval značnou silou a slávou. Dalo by se říci, že právě tyto vlastnosti z něj udělaly slabší odvar antihrdiny, protože zpychnul. Stal se arogantním a zahleděným sám do sebe, což se mu jednoho osudového dne krutě vymstilo, když odmítl pomoci dívce v nouzi. Z dívky se rázem vyklubala mocná čarodějka, která Galandovi ukradla mladistvou tvář a proměnila ho ve starce. Zoufalý Galand šel pro radu ke starobylým Strážcům, ale ti si nebyli jisti čistotou jeho srdce, a tak před něj postavili zkoušku. Pokud se Galandovi podaří zastavit temnou a velice mocnou čarodějku Meliru, než stihne ovládnout celou říši, bude mu navráceno jeho mládí. Čirou náhodou se jedná o tu samou potvoru, co ho změnila ve stařešinu, a tak se tento úkol stává osobní.

Celý příběh však začíná v útulném pokoji u hořícího krbu, před kterým sedí sám Galand s malou dívkou zosobňující jeho dceru – či snad vnučku? Ať už tak či onak, vypráví jí všechny události hrdiny v cestě za vlastním zlomením kletby, čímž se utvrzujete v tom, že se v první řadě skutečně jedná o dětskou pohádku pro mladší publikum. Spoustě hráčů to vůbec nemusí vadit, protože titul na pár hodin dokáže zabavit a nabídne spoustu odpočinkových aktivit s relativně nízkou obtížností. Ideální záležitost pro odreagování se od brutálních stříleček a akcí nabitých mlátiček.

Čas na teleshopping

Effie je krátká, přesto zajímavá hra, která toho nabízí opravdu hodně. Svou kratší délkou naopak působí zhuštěně, takže se nemusíte bát, že byste se byť jen na okamžik nudili. Celý svět je plný nejrůznějších tajemství, která budete chtít objevovat. Jakmile se dostanete na konec, bude vám připadat, že jste zažili plnohodnotnou hru, a to se vyplatí, Horste.

Mytický středověký svět je opravdu pastvou pro oči. Poslední dobou se mi pod ruce dostávaly samé potemnělé kousky s melancholickou atmosférou, proto mě Effie opravdu očaroval svými zářivými barvami. Po světě se sice prohánějí všelijaké potvory společně s nebezpečnou čarodějkou, takže byste očekávali zatažená mračna, bouřkové mraky, poničené domy, jakékoli známky po bojích, ale vlastně nic z toho zde nenajdete. Místo toho okolní prostředí hýří pestrými barvami, jasnou modrou oblohou a občas narazíte na pár barikád. Po obyvatelích jako by se zem slehla. Na pláních s rudou trávou se po několika místech sdružují monstra, jinak svět působí dost opuštěně.

Čtyři zastávky, mnoho pohádek

Na druhou stranu zde najdete hned několik pozoruhodných zastávek a společně s nimi i různorodé aktivity. Ať už jde o bojovou arénu, strašidelný hřbitov, závodní dráhu, nepřátelské tábory či mnoho dalšího. Tyto zastávky můžete s klidným svědomím minout, protože jejich navštívení vám kromě relikvií a achievementů nepřinese nic zvláštního.

Děj se tak skládá z celkem pěti kapitol, ve kterých se vypravíte pokaždé na zcela odlišné místo. Prvně vaše kroky (po absolvování tutoriálu) zamíří do pevnost připomínajícího mlýna, dále do továrny zpracovávající dřevo a do vinařské oblasti. Musím pochválit level design každé jedné úrovně, protože se od sebe krásně odlišují a nabízejí pokaždé něco nového – schopnost, typy nepřátel a pasti. Nejvíce mě zaujala lokace zpracovávající vinnou révu. Nejenže hlavní budova vypadá jako dva obrovské dřevěné sudy, ale protéká jimi fialová vinná řeka, která vás pohltí při každém vašem nezdařeném skoku. Třešničkou na dortu jsou pak různé reference na filmy a pohádky, například Karlík a továrna na čokoládu, Kráska a zvíře a spoustu dalších.

Titul je postavený především na objevování tajemného světa a k tomu vám opravdu dává neskutečnou svobodu. Nikde nenajdete ukazatel ani mapu, která by vás směřovala na konkrétní místo, takže je vážně jednoduché se ztratit, bezcílně pobíhat kolem a hledat něco, když ani nevíte pořádně co. Je tak jen na vás, kudy se vydáte, v jakém pořadí lokace navštívíte a kolik času v nich strávíte. Za prohledávání mapy budete odměněni rychlejším zvyšováním životů a výdrže, které je přímo úměrné množství nasbíraných levitujících run rozesetých všude po okolí. Nedílnou součástí jsou samozřejmě logické hádanky, na které budete narážet na každém kroku. Puzzly mají mnoho podob, ale převážně v nich půjde o vaši vnímavost a šikovnost.

Smích je fajn, ale čeho je moc, toho je moc

Abyste to s tím zachraňováním světa neměli tolik jednoduché, Melira na vás bude po celou dobu posílat své poskoky a na konci každé oblasti vás bude konfrontovat jako miniboss. Bohužel pro vás tato setkání nebudou ničím zajímavá, protože Melira sesílá neustále ta samá kouzla, vyřvává dokola ty samé fráze a ani její dabing nestojí za moc, když si autoři ani nedali tu práci jí naanimovat lip sync. Jako hlavní záporná postava nepůsobí moc záporně, spíše nudně a odflákle.

Je vidět, že autoři zaměřili veškerou svou pozornost pouze na postavu Galanda, i když ten kromě neustálého smíchu od ucha k uchu snad ani jinou emoci nezná. Alespoň pohybuje rty, když už se sporadicky odhodlá promluvit. Na druhou stranu je příjemné sledovat v průběhu hry jeho proměnu a prozření. Charakterový vývoj u tohoto hrdiny se od začátku, kdy hleděl pouze sám na sebe, otočí o celých sto osmdesát stupňů. Jeho prozření na samotném konci příběhu, kdy si uvědomí, jak moc arogantní byl, je tou danou pointou.

Multifunkční štít

Galand je přece silný hrdina, na kterém se přidané roky nijak, kromě vzhledu, nepodepsaly. Stále má dostatek sil na boj s nepřáteli a k tomu mu napomáhá jeho multifunkční štít jakožto jeho jediná zbraň. Štít skvěle slouží k rozsévání silných i lehkých úderů, k blokování nepřátelských ran a mou nejoblíbenější je surfování. Pokud se vám nechce po svých a bolí vás nožky, stačí naskočit na štít a rázem se z něj stane vznášející se skateboard… pokud využijete ihned této lákavé nabídky, dostanete k této novince ještě další dvě schopnosti bumerangu a zemětřesení zcela zdarma… pardon, to mi uteklo.

Proti vám budou stát zprvu základní nepřátelé, ale čím více budete sílit, střetnete i ty s trochu tvrdším kořínkem. Přesto jde velice snadno jakéhokoliv soupeře bez větších problémů porazit. Je škoda, že má hra pouze jednu obtížnost, protože právě souboje mi přišly až moc snadné a mile ráda bych si je přiostřila. Bylo by od vývojářů vskutku milé myslet i na to starší publikum a přidat možnost si náročnost zvýšit.

Ne vše se vždy povede

Po celou dobu vás doprovází příjemný soundtrack s ještě příjemnějším hlasem vypravěče (Galanda), jehož dabing se jako jediný povedl. Přesto vás brzy začne vytáčet neustálé opakování těch samých hlášek, mezi kterými je alespoň pár vtipných, což něco málo kompenzuje. Co mi ovšem opravdu kazilo celkový prožitek ze hry, je několik bugů. Klasické procházení texturami, občasné záseky a mizení postavy mi dokázaly přivodit pár vrásek na čele. Kvůli tomu jsem hru musela několikrát vypínat a zapínat a doufat, že se vše záhadně samo opraví. Dalšími problémy technického rázu jsou ne vždy přesné hitboxy a občasná zaškobrtnutí ovládání. Galand je jako pes ve výcviku. Když dám povel „skoč“, ne vždy to udělá. Poslední moudro na konec… nevěřte titulkům, nejsou často zcela shodné s tím, co postavy říkají.

Effie je roztomilá plošinovka s ponaučením, a pokud překousnete, že jde spíše o titul pro mladší publikum, čemuž odpovídá nižší náročnost, na pár hodin se zabavíte. Krásný svět oslňující barevností grafiky nabízí naprostou svobodu k prozkoumávání. Nic se ovšem neobejde bez problémů, které zde představují občasné technické nešvary a nezajímavá záporná postava. Effie není špatná hra, ale náročnější hráče neoslní.

Klady
 • příběh s ponaučením
 • kouzelné prostředí s pestrými barvami
 • soundtrack
 • variabilní hratelnost
 • různé schopnosti a nepřátelé
Zápory
 • bugy a technické problémy
 • pouze jedna obtížnost
 • otravné opakování několika hlášek
 • Melira je jako hlavní záporák nezajímavá a odfláklá
Platforma PC
 • Datum vydání 28.01.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.