Endling - Extinction is Forever – úvodka

Endling - Extinction is Forever – hra o přežití

29. 7. 2022
Zdroj náhledu: Herobeat Studios

Jestli mě na světě něco dokáže opravdu vytočit, tak je to ukázka sobecké a chamtivé povahy lidské rasy, která má v horších případech dopad na ty nejbezbrannější tvory. Debutový titul vývojářů z Herobeat Studios, Endling - Extinction is Forever, trefně poukazuje na celou řadu aktuálních problémů týkajících se nejen životního prostředí. Hra vám bude do cesty neustále stavět jeden problém za druhým, se kterými se budete muset vypořádat, abyste své ratolesti nakonec zdárně dovedli do bezpečí.

Přežij!

Zápletka je v jádru velmi přímá, ale zaplavuje vás takovou dávkou emocí, že se vám dříve či později objeví slzy na krajíčku. Po obrovském lesním požáru, kdy se liščí mamce sotva jen tak tak povede uniknout plamenům, nalezne nejbližší bezpečné místo a přivede na svět čtyři krásná mláďata. Vdechnout individualitu jim můžete díky volbě zbarvení srsti. Chvíli nato se u nory objeví pytlák, jedno z novorozenců lapí a odnese kdo ví kam. Stopovat únosce by pro samotnou lišku nebyl žádný problém, ale se třemi dalšími hladovými krky se před hráčem rýsuje pořádná výzva. Novopečená matka se tak musí vydat na cestu po stopách únosce a přitom ochránit své děti, na které v nehostinném světě číhá nebezpečí doslova na každém kroku.

Protože mláďata teprve před chvílí poprvé opustila noru, ani v nejmenším netuší, jak děsivý svět venku dokáže být. Liščí mamka tak na sebe vezme obrovskou tíhu zodpovědnosti a bude stopovat, obstarávat potravu, odhánět predátory, shánět útočiště a učit své děti životně důležité schopnosti, jak přežít. To vše najednou. Nejžalostnějším na celém titulu je drsný pohled na realitu, který se vám rozhodně nebude líbit. Scény umírající přírody znečištěné hromadou odpadků, plošné kácení lesů, vymírání živočišných druhů či nelegální pytláctví, to vše je krutá realita, která se na Zemi děje každým dnem.

Pud sebezáchovy

Liška i s mláďaty bude každou noc po dobu třiceti dnů opouštět svůj úkryt, aby se vydala hledat potravu. Během časově omezené pasáže tak musíte prozkoumat okolí a čmuchat pachové stopy, které vás dovedou ke kořisti. Endling vám noc prezentuje v tom smyslu, že se ještě před rozedněním MUSÍTE vrátit zpět do úkrytu. Několikrát se mi podařilo zůstat venku déle i během dne a nevšimla jsem si žádného rozdílu. Za denního světla by se okolí mělo hemžit více lidmi = potenciálním nebezpečím, abyste si pro příště dobře rozmysleli, zda chcete venku zůstávat takto dlouho. Nic takového ovšem autoři do hry neimplementovali, proto mi přijde trochu bezúčelné omezovat vycházení pouze na noční dobu.

Myslíte-li si, že titulem prosvištíte levou zadní, a jen co vystrčíte paty z doupěte, hned se do něj zase vrátíte a přečkáte tak celou noční fázi bez úhony, šeredně se pletete. Noc má své určité trvání ne jen tak náhodou. Je to doba určená k průzkumu, kterou byste měli strávit venku, než vás hra samotná upozorní, že je čas se opět ukrýt do bezpečí. Když se budete chtít vrátit dříve, z ukazatele naplněného žaludku ubude značná část podle toho, kolik času ještě zbývalo do konce noční fáze. I kdybyste se vrátili s plným ukazatelem ještě před svítáním, do dalšího dne tak můžete začít klidně s méně než polovinou jeho původní hodnoty. Ve zkratce, čím dříve se před svítáním vrátíte do nory, tím rychleji budou vaše mláďata mít opět hlad, a protože je potravinových zdrojů omezené množství, zaděláte si tím na nepříjemné problémy.

Zachovejte paniku

Titul nabídne hned tři lokace, mezi kterými hráči mohou rychle cestovat pomocí jezevčí nory. V každé oblasti budete postupně sledovat, jak podléhá zkáze. Tam, kde první den rostly stromy, brzy zbude pouze hřbitov pařezů. Místo, kde jste minulou noc chytali ryby, se den nato hemží odpadky a splašky. Využijte tichého plížení, abyste ulovili myš, rybu, holuba či kuře. V případě potřeby přijdou vhod i různé bobule a ovoce, které sice nemá tak vydatnou výživovou hodnotu, ale na chvíli zasytí. Potravy v dané oblasti je stále méně, proto se kolikrát budete muset poohlédnout po odpadcích, což sice není zrovna nejlepší strava pro lišky ve vývinu, ale když není zbytí, odpadky vám mohou zachránit život.

Starat se o plná bříška vašich mláďat je základním kamenem pro jejich přežití, přitom vše záleží na samotném hráči. Nepodaří-li se vám najít dostatek jídla, malé lišky začnou hladovět a postupně umírat. Hlad není jediným nepřítelem ve hře. Daleko nebezpečnější jsou číhající sovy, ale ty nesahají ani po kotník člověku. Ať už jde o pytláky, jimi nastražené pasti či tuláky, střet s nimi v tom lepším případě znamená nepěkné zranění. Pokud je liščí matka zraněná, jakýkoliv další spor je pro ni automaticky prohraný. Z toho důvodu musíte pohotově jednat, s klidem zvládat stresové situace, strategicky se vyhýbat nebezpečí a zvolit si mezi útěkem, skrytí se ve křoví nebo obranou. Někdy však budete dotlačeni do přímého konfliktu, ať už se rozhodnete jakkoliv.

Životně důležité zkušenosti

Vaše mláďata vás budou od třetího dne následovat ven. Protože jsou to lišky neposedné, občas je něco zaujme a rozhodnou se to prozkoumat na vlastní pěst. Z toho důvodu musíte bedlivě kontrolovat, zda vás následují, protože se v pár vteřinách může stát, že o ně přijdete. Ano, hru můžete dokončit, aniž byste měli po boku všechna čtyři mláďata, v případě, že si nebudete dávat pozor. Velice jednoduše můžete selhat, což na hráče vytváří obrovský tlak, ale na druhou stranu mi nepřišlo, že je až taková výzva hru dokončit se čtyřmi živými členy.

Malé lišky se mohou naučit hned několik dovedností, které jim pomohou k přežití. Mohou šplhat na stromy pro vajíčka, vyhrabávat červíky v zemi, deaktivovat pasti, prosmýknout se úzkými škvírami k získání potravy, samostatně lovit a několik dalších cenných lekcí. Pouze pár z nich se ovšem naučí v rámci příběhu, proto věnujte pozornost znázorněným otazníkům na mapě. Na ní najdete body pro rychlé cestování jezevčími norami a pár takto označených událostí. V určité dny se objeví fialová pachová stopa odkazující na pytláka. Budete-li ji následovat, získáte indicie k tomu, kudy směřuje a proč jedná tak, jak jedná. Tyto pachové stopy můžete zcela ignorovat, ale poté přijdete o ten jediný příběh a celá hratelnost se bude točit pouze kolem hledání potravy, a to může velmi rychle omrzet.

Skutečné ekologické problémy očima nevinného tvora

Endling - Extinction is Forever vypráví silný příběh pomocí náznaků. V celé hře neuslyšíte jediné vyřčené slovo a nepřečtete si ani jediný dialog, protože to vlastně není potřeba. Stylizované prostředí vám v okamžiku předá veškeré informace, které potřebujete. Už jen pohled na zpustošenou krajinu odkáže na její zubožený stav. Když budete vnímaví, titul vám odvypráví celou historii tohoto světa pouhými narážkami. Lidé ve hře dokonce musí nosit plynové masky, protože už ani samotný vzduch není vhodný pro běžnou inhalaci. Jakmile si uvědomíte, že v širokém okolí nejsou další zvířata, začnete se cítit, jako byste byli poslední liškou na celém širém světě, a ono to ve skutečnosti tak je. To a více dokážete vyčíst z důmyslně poskládaných detailů.

Přes to všechno se na světě přece jen najdou dobří lidé, co se v nouzi nebudou zdráhat podělit o to málo, co jim zbylo. Tyto vzácné momenty jsou nádherně podtrženy úžasnou hudbou a dávají lidstvu naději, že se veškerá laskavost a láska ještě nevytratily. Svět titulu Endling - Extinction is Forever si velmi dobře hraje s kontrastem. Zatímco liška oplývá zářivě zrzavou barvou kožíšku, okolní prostředí se postupně zbarvuje do šedých tónů, čímž je velmi dobře znázorněna vyčerpanost umírající přírody.

Hra Endling - Extinction is Forever shodou okolností vyšla v ten samý den jako Stray, proto se jí zřejmě nedostalo takové pozornosti, jakou by si po právu zasloužila. Titulu navíc nepomáhá ani poměrně vyšší cenovka vzhledem k obsahu. Endling - Extinction is Forever zvládnete dohrát cca za dvě až čtyři hodiny, čemuž cena třiceti euro úplně neodpovídá. Hra má silné poselství a úžasně emotivní příběh. Rozhodně stojí za váš čas hlavně v případě, že milujete zvířata.

Endling - Extinction is Forever je dvěma slovy emocionální bomba! Ze všech stran na vás chrlí jednu katastrofu za druhou s liščí rodinkou uprostřed toho všeho zmatku. Zaměřuje se na reálné klimatické problémy, které nejvíce odnáší divoká zvířata… jak mají jejich potomci přežít ve světě, který lidé svou sobeckostí zničili? Pokud máte rádi zvířata a nebojíte se čelit kruté realitě, je tento nedoceněný kousek akorát pro vás. Každý sám zvažte, zda je vyšší cenovka adekvátní za úžasnou, přesto krátkou hru.

Klady
 • extrémně emotivní záležitost
 • poukazuje na aktuální problémy
 • příjemné vizuální zpracování
 • styl předávání příběhu
 • úžasný soundtrack
 • nemilosrdný boj o přežití každého jednoho mláděte
Zápory
 • vyšší cenovka vzhledem ke kratší délce
 • bezúčelné diktování vycházení pouze v noci
Platforma PC
 • Datum vydání 19.07.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.