TOP 10 – úvodka

Karetní hra TOP 10 – proč říkat blbiny!

14. 6. 2022
 

Jak nejlépe trávit volný víkendový večer? Na to má každý svůj osvědčený recept. Někdo sáhne po dobré knize, jiný se rozvalí na gauč před televizi nebo vyrazí do rušných ulic nočního města. Dalším možným vyžitím se stávají oblíbené videohry, ale chcete-li být více „společenští“, přichází řada na deskové a karetní hry. Dnešní recenzovaný kousek se jmenuje TOP 10 a je přesně tou hrou, u které je přímo vyžadováno, abyste říkali naprosté blbiny.

TOP 10 – bobky VS jednorožci
TOP 10 – sada

Jeden za všechny, všichni za jednoho

TOP 10 je svižnou karetní hrou od společnosti REXhry, která je vhodná pro celou rodinu s věkovým doporučením od čtrnácti let. Budete potřebovat minimálně čtyři hráče a hromadu fantazie k tomu, abyste si ji užili. TOP 10 je unikátní v tom, že všichni zúčastnění nehrají proti sobě, ale tvoří jeden tým, v němž si musí navzájem pomáhat, aby dosáhli na vítězství. Jednoduše řečeno, jde o kooperační karetní hru, ve které vaším největším nepřítelem budou herecké výkony ostatních hráčů.

Ještě než se podíváme na pravidla, omrkněme společně obsah balení. V krabičce na vás bude čekat celkem sto dvacet pět oboustranných karet s neuvěřitelnými pět sty tématy. Dále zde najdete deset plastových karet s čísly od jedné do desítky, osm hracích žetonů, jednu podložku a pravidla. Oboustranné kartičky na sobě nesou čtyři různé otázky, kdy je jedna z nich úkolová, tedy hráči místo slovní odpovědi předvádí různé reakce a scénky. Je poté už na aktuálním kapitánovi, kterou z nabízených otázek si zvolí.

Jednorožec dobrý, bobek špatný

Pravidla hry možná mohou znít složitě, ale již po prvním kole se do nich dostanete. Připravte si na podložku tolik žetonů, kolik je hráčů, a umístěte je na obrázek jednorožce. To samé udělejte s oboustrannými kartami, které mají na podložce taktéž vyznačené místo a musí jich být pouze pět. Jedna hra totiž trvá přesně pět kol. Žetony představují vaše životy, a jakmile se všechny promění na hovínka, tým prohrává. Každé kolo je jeden z hráčů kapitán, což je velice důležitá role. Kapitán si vezme oboustrannou kartu a vybere si jednu z otázek. Mezitím si zbylí hráči rozdají plastové karty lícem dolů tak, aby spoluhráči neviděli číslo na nich napsané. Čísla určují jakousi stupnici, podle které se musíte řídit při svých odpovědích. Číslo jedna (v textu červeně) až po číslo deset (v textu zeleně) udává intenzitu odpovědi.

Zábava tkví v tom, že nikdo z vašich spoluhráčů, včetně kapitána, neví, jaké číslo máte, proto se stává, že se hráči s blízkými čísly dost často předhánějí. Jakmile každý hráč odpoví na otázku, kapitán následně hádá pořadí, podle kterého je seřadí od nejmenšího čísla po největší. Pokud se kapitán zmýlí, žeton jednorožce se mění na bobek a tým přišel o jeden život. POZOR! Jako chyba se počítá ten případ, kdy je číslo na kartě nižší než to předchozí. Poté kolo končí, je zvolen další kapitán a celý proces se opakuje. Pokud se vašemu týmu podaří přežít pět kol s alespoň jedním žetonem jednorožce, vyhráváte.

TOP 10 – jednoduchá pravidla
TOP 10 – karty a žetony
TOP 10 – hádej!

Zábava pro všechny věkové kategorie

Upřímně jsem se trochu bála, když jsem ke hře pozvala jak svého bratra s maminkou, tak i babičku. Chtěla jsem si tímto věkovým rozpětím ověřit, jak moc je TOP 10 univerzální. K mému překvapení to byla právě moje babička, která perlila snad nejvíce. I moje maminka, kterou tyto hry moc nezajímají, se do ní ihned a se zápalem zapojila. Pravidla nám byla rychle jasná a často jsme se předháněli v intenzitě odpovědí v domnění, že právě já mám to vyšší číslo. Nakonec jsme se nasmáli daleko více, než bych dopředu vůbec očekávala. TOP 10 je ideální kousek na rozjetou party, ale i na volný večer s rodinou. V pěti hráčích mi to přišlo tak akorát, protože s každým dalším se zvyšují šance na to, že se jakožto kapitán netrefíte při sestavování stupnice. Jedinou mou výtkou je počet hráčů. V minimální počtu čtyř hlav si hru nemusí užít každý, ale chápu, že v menším počtu by ztrácela smysl a onu zábavnost. Pokud ovšem nemáte alespoň tři další kamarády, se kterými byste se do hry pustili, musíte si nechat zajít chuť.

Z hlediska zpracování je celá hra v příjemné tyrkysově zelené barvě, na které duhový jednorožec i bobky krásně vyniknou. Oceňuji také volbu plastového materiálu těch karet, se kterými se manipuluje nejvíce, aby se předcházelo jejich rychlému opotřebování. Podložka je taktéž pěkně zpracovaná, ale již po jednom odpoledni a minimální manipulaci se její okraje začaly třepit. Možná bych lehce zauvažovala i nad cenovkou, která by dle mého názoru mohla být o kousek nižší.

TOP 10 je zajímavá karetní hra, ve které se jako tým snažíte kapitánovi svými odpověďmi napovídat k tomu, aby správně seřadil číselnou stupnici dle intenzity vašeho hereckého výkonu. Musíte tak dobře napovídat a v případě, že v rukou držíte nízké číslo, říkat skutečně ty největší blbiny, aby kapitán rozpoznal, že právě od vás má začít. V opačném případě místo bizarních odpovědí musíte zvolit ty nejvíce cool, a přesně v tom tkví celá zábava. Poslouchat odpovědi ostatních, odhadovat, jaké číslo asi mají, a vymýšlet všelijaké blbiny vás zabaví na dlouhé hodiny. Bohužel musíte být ve větším kolektivu na to, abyste si hru vůbec zahráli.

Klady
  • zábava pro všechny věkové kategorie
  • uvolněná atmosféra
  • česká lokalizace
  • aspekt náhody
  • jednoduchá pravidla
Zápory
  • potřeba více hráčů
  • okraje podložky se po pár použitích třepí
Platforma PC
  • Autor Aurélien Picolet
  • Vydavatel REXhry
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.