correct-tick-protection-shield-persons-phone

Malware neobchází ani oblíbené hry – nenechte se nachytat!

20. 6. 2023
 

Malware na Androidu se neustále vyvíjí a hledá nové způsoby, jak proniknout do zařízení uživatelů. Jedním z nedávných trendů je šíření škodlivého softwaru skrze falešné verze oblíbených her pro mobilní platformu Android. To je zajímavá informace pro všechny gamery, kteří preferují hraní na svých chytrých telefonech.

Adware, tedy nežádoucí reklamní software, je jednou z nejčastějších hrozeb pro Android. Často bývá distribuován prostřednictvím falešných her, které vypadají jako legální verze oblíbených titulů. Asi vás nepřekvapí, že tyto hry jsou obvykle dostupné na různých neověřených webových stránkách nebo neoficiálních obchodech s aplikacemi, které jsou mimo oficiální obchod Google Play.

Oblíbená hra, nebo skrytý nepřítel?

Co je na tomto způsobu šíření malware zajímavé? No, představte si, že si stáhnete na svůj telefon nejnovější verzi populární hry, kterou potřebujete vyzkoušet, například Block Crazy Robo World a Block Sun Earth. Hra vypadá naprosto autenticky, ale místo tolik oblíbeného tvoření světů pomocí kostek si ve skutečnosti pozvete do telefonu škodlivý software, v tomto případě adware Hiddad. Jakmile ji spustíte, malware se aktivuje a začne vás bombardovat nechtěnými reklamami. Ty se mohou objevovat ve hře samotné, nebo dokonce na úvodní obrazovce vašeho telefonu, což je opravdu otravné.

Co je ale horší, adware může sbírat citlivé informace o vašem zařízení a vaší online aktivitě. Tímto způsobem může získat přístup k vašim osobním datům, jako jsou přihlašovací údaje do sociálních sítí, bankovní informace nebo e-mailové adresy. Je tedy rozhodně lepší volbou se těmto neželaným hostům obloukem vyhnout.

Důvěřuj, ale prověřuj

Jak se chránit před tímto typem malware? V ideálním případě stahujte aplikace pouze z oficiálního obchodu Google Play. Google se snaží eliminovat škodlivé aplikace a neustále zlepšuje svou ochranu proti malware.

Dalším tipem je být obezřetný při stahování her z neznámých zdrojů. Například nebezpečný malware Andreed se šířil prostřednictvím falešné hry Scrap Metal Factory a modifikací pro hry Back Wars. Pokud si chcete stáhnout oblíbenou hru, raději si ověřte, zda je dostupná v oficiálním obchodě. Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy nebo soubory, které vám přicházejí od neznámých zdrojů.

Jednou z důležitých věcí, kterou byste neměli podceňovat, je aktualizace softwaru vašeho zařízení. Výrobci mobilních telefonů a operačních systémů pravidelně vydávají aktualizace, které opravují bezpečnostní chyby a zranitelnosti. Aktualizace byste měli instalovat co nejdříve, abyste měli nejnovější ochranu před malwarem a dalšími hrozbami.

Antivirus není jen záležitostí počítačů

Dalším skvělým tipem je používat kvalitní antivirový software pro mobilní zařízení. Existuje mnoho společností, které nabízejí antivirus pro Android. Tyto programy vám mohou pomoci detekovat a odstranit škodlivý software, a zároveň poskytnou další vrstvu ochrany pro vaše zařízení.

Pokud jste si již stáhli nějakou hru a máte podezření, že by mohla obsahovat malware, je důležité ji odinstalovat co nejdříve. Zároveň byste měli změnit hesla ke svým důležitým účtům, abyste minimalizovali riziko zneužití vašich osobních údajů.

Zajímavé je také sledovat, jak kreativní jsou tvůrci malware. Vytvářejí falešné verze her, které jsou téměř nerozeznatelné od originálních verzí. Pro gamery to znamená, že musí být stále ve střehu a pečlivě vybírat, odkud si stahují své oblíbené hry. Přijměte to jako zajímavou výzvu při hledání nových titulů a zároveň důležitou připomínku, že kybernetická bezpečnost by měla být naší prioritou i ve virtuálním světě her.

Ať už jste vášnivým hráčem, nebo občasným uživatelem mobilních her, je důležité mít na paměti, že kybernetické hrozby existují i ve světě her. Informovanost, obezřetnost a používání bezpečnostních opatření jsou klíčové pro ochranu vašich zařízení a osobních údajů. Tak si užijte hry, ale s rozvahou!

Gaming Professors

Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.