Marvel's Guardians of the Galaxy - úvodní

Marvel's Guardians of the Galaxy – příběhová jízda vesmírem

4. 11. 2021
Zdroj náhledu: IGDB

Po více jak roce od nepříliš úspěšného Marvel’s Avengers tu máme novou hru ze světa Marvel, opět od vydavatelského studia Square Enix. Tentokrát se jedná o hru na motivy velice populárního a oblíbeného filmu Strážci Galaxie z roku 2014. První oznámení Marvel's Guardians of the Galaxy přišlo s první ukázkou hratelnosti v červnu tohoto roku. Hra nejprve téměř nikoho nenadchla a očekávání byla velmi nízká, avšak po vydání dostává tato příběhová akce velice pozitivní ohlasy. Napravili si teda vývojáři reputaci po nevydařeném Marvel’s Avengers? Jedná se o herní překvapení tohoto roku? Na tyto otázky si zodpovíme v dnešní recenzi. Hra Marvel's Guardians of the Galaxy od vývojářského studia Eidos-Montréal a Square Enix vyšla 26. října 2021 na platformy PC, Playstation, Xbox a Nintendo Switch.

Obtížnost, první seznámení s příběhem a hratelností

Po spuštění Marvel's Guardians of the Galaxy máte na výběr mezi čtyřmi obtížnostmi – z toho ta čtvrtá možnost vám nechá volnou ruku a můžete si obtížnost nastavit detailněji. Konkrétně si můžete jednotlivě poupravit, kolik budete dostávat poškození, kolik budete rozdávat poškození atd. Tato možnost detailního nastavení mě osobně docela překvapila, jelikož jsem ji ještě u žádné jiné hry neviděl.Po výběru obtížnosti budete hrát ve vzpomínce Petera Quilla za jeho 13leté já, následně vás vzbudí Drax a vy se tak ocitáte na vaší vesmírné lodi. Po probuzení opustíte svůj pokoj a narazíte na vaše parťáky – Rocketa, Groota, Draxe a Gamoru. Hra vás tedy vhodí pomalu do samotného děje, seznámí vás s postavami, nejdříve s těmi hlavními – a to vaším týmem strážců –, postupně pak s vedlejšími. Hra má ze začátku pomalejší tempo, takže se připravte na hodně povídání a exploraci prostředí. Než se dostanete do pořádné akce, nějakou chvíli to potrvá. Postupně vás hra také seznámí s herními mechanikami, které budou přibývat, a hlavně se soubojovým systémem. Úvod do téhle akce nabité příběhovky je povedený a do světa Strážců Galaxie jsem se velmi rychle vžil, takže svůj úkol splnil.

Soubojový systém, ovládání postav a celková hratelnost

V roli kapitána Petera Quilla neboli Star-Lorda budete bojovat jak sami za sebe, tak ještě k tomu budete ovládat celý váš tým. Soubojový systém by se dal přirovnat ke hrám Final Fantasy. Možná to zní složitě, ale opak je pravdou, ovládání jednotlivých strážců z pozice Star-Lorda je jednoduché a velmi rychle se s ním naučíte pracovat. Marvel's Guardians of the Galaxy na vás vše hrne pomalým tempem, takže budete mít dostatek prostoru se herní mechaniky naučit. V pozdější fázi hry, když už máte hodně schopností, začínají být souboje složitější, a hra vás tak bude nutit více přemýšlet a taktizovat.

Ovládat můžete tedy všechny strážce, každý z nich má celkem čtyři různé schopnosti, které si postupně odemykáte – stejně tak vaše postava Star-Lorda má čtyři různé schopnosti. Každý člen týmu je velmi unikátní a má svůj způsob boje. Rocket hází do boje výbušniny, Groot umí spoutat nepřátele pomocí kořenů, Gamora je probodá mečem a Drax po nich bude mezitím házet kameny nebo na ně skákat s kudlou.

Vaše postava disponuje dvěma zbraněmi, a tak budete většinu času střílet a uhýbat nepřátelům, zatímco váš tým je pořádně srovná se zemí, s vaší pomocí, samozřejmě. Každá postava nejdříve začíná s jednou schopností a postupně získává nové. Za každou dobře odvedenou bitvu dostanete zkušenostní body, za které pak nakupujete speciální schopnosti pro jednotlivé postavy.

Za Star-Lorda budete sbírat různé komponenty, za které si pak budete vylepšovat vaši postavu perky, a ty vám budou přidávat užitečné vychytávky. Star-Lord disponuje navíc také schopností, která umožní vaši zbraň předělat na čtyři různé druhy zbraně, např. na mrazicí dělo nebo na zbraň, co šíří po nepřátelích blesky. Hra disponuje také spoustou skákacích a logických pasáží, ve kterých budete zapojovat především váš tým. Například Rocket dokáže vlézt do menších prostorů nebo hacknout nějaké zařízení, Groot vám udělá most z kořenů a Drax vám pomůže přemístit těžší předměty. Spolupráce s vaším týmem je v téhle hře prostě klíčová, dobře se ovládá a také skvěle funguje.

Příběhová akce plná zábavy

Příběh Marvel's Guardians of the Galaxy je rozdělen do šestnácti kapitol plných akce, zábavy a napínavého vyprávění. Hra má krapet dlouhý prolog a připravte se, že se jedná hlavně o příběhový zážitek, takže i přestože tu najdete také dost akce a explorace, ve hře se v jednom kuse jen povídá. Není to vůbec špatně, jelikož příběh je velmi povedený, postavy jsou sepsány tak, že si k jejich charakterům lehce vytvoříte vztah, a dialogy budete hltat. Co za mě hře dodává velké plus, je humor a určitá nadsázka – najdete tu spoustu vtipných scének, v jednom kuse na sebe budou postavy házet vtípečky, a vy se tak možná i přistihnete, jak se popadáte smíchy za břicho.

Hra disponuje systémem rozhodování, vaše postava Peter Quill neboli Star-Lord má tedy před sebou častokrát na výběr, jak na danou situaci zareaguje nebo jak se v ní zachová. Na vašem rozhodování tedy záleží, pomocí něj vám hra připraví různé scénky a události, které můžete do značné míry ovlivňovat. Tento systém otevírá hráčům možnost znovuhratelnosti a při každém průchodu trochu jedinečný zážitek ze hry.V Marvel's Guardians of the Galaxy jakožto Star-Lord, tedy kapitán týmu, budete častokrát čelit rozhodnutím, která mají dopady na vaši posádku. Měli byste tudíž myslet i trochu do budoucna a snažit se zachovat jako správný vůdce týmu. Tohle není vůbec jednoduchý úkol, a proto se vám také může stát, že někoho z posádky nějak naštvete nebo urazíte. Doporučuji tudíž být spíše nestranný a vyhýbat se konfliktům, jelikož ostatní postavy mají city a při dalších interakcích s vámi vám to dají znát.

Marvel's Guardians of the Galaxy si sice hraje na akční střílečku z pohledu třetí osoby, ale díky počtu kapitol, možnostem rozhodování a velmi povedenému příběhu hra působí chvílemi spíše jako interaktivní filmový zážitek. To je za mě krok správným směrem.

Grafické zpracování a prostředí hry

Hra Marvel's Guardians of the Galaxy vypadá po grafické stránce prostě úchvatně, je pěkně detailně zpracována a hraje se plynule. Grafické nastavení je poměrně obsáhlé, ale i přesto je na tuhle hru potřeba výkonnější zařízení, jelikož je přeci jen po této stránce náročná. Hra podporuje režim DLLS, který mi ji pomáhal udržet na stabilních 80 fps při téměř nejvyšším nastavení. Ray tracing si hraje pěkně s osvětlením i odrážením světla a ve hře to vypadá prostě skvěle.

Hra trpí na občasné bugy, chvilkové propady fps a také se mi nejednou stalo, že se mi hra jen tak celá vypnula. Tyto problémy možná mohou znít špatně, ale díky automatickému ukládání téměř každou minutu mě to nijak nenaštvalo a hratelnost samotnou to příliš nekazilo. Jedná se hlavně o problémy, které jdou vyřešit opravnou aktualizací a tu vývojáři vydají snad velmi brzy.

Prostředí, ve kterém se budete nacházet, planety, na které budete cestovat a jejichž hrůzostrašné krásy budete objevovat, jsou zpracovány velmi detailně a uvěřitelně. Prostředí vás vtáhne do děje, každý moment a každé místo je ve hře unikátní a má své kouzlo. Nejednou se mi stalo, že jsem se přistihl, jak pouze obdivuji různorodost a zpracování daného prostředí hry.

Audiovizuální stránka hry

Audiovizuální stránka Marvel's Guardians of the Galaxy je velmi povedená, od různých zvuků v prostředí, pohybu úst postav a celkového dabingu po velice nadupaný soundtrack. Zpracování zvuku je prostě dokonalé a díky němu se ještě lépe vžijete do hry a užijete si ji. Soundtrack disponuje přibližně osmdesáti skladbami, a to především těmi z 80. let. Uslyšíte zde známé hity, jako např. Tainted Love, Take on Me, Wake Me Up Before You Go-Go nebo I Love It Loud od KISS. Hudba a celkový audiovizuál hře dodává úplně nový rozměr a skvěle do ní sedne, za mě obrovský plus vývojářům.

Hra Marvel's Guardians of the Galaxy není jen tak ledajakým příběhovým dobrodružstvím, jedná se totiž o vesmírný superhrdinský zážitek, na který jen tak nezapomenu. Se skvělým soubojovým systémem, do kterého se velmi rychle dostanete a bude vás bavit, velmi dobře napsanými postavami a celkově poutavým příběhem vás hra jen tak nudit nebude. Grafika a prostředí vás prostě vtáhnou do celého děje a budete si užívat průchod každou planetou. K tomu všemu ve hře najdete spoustu detailů, na které vývojáři mysleli, a to vše podtrhuje skvělý audiovizuál a velice obsáhlý soundtrack. Marvel's Guardians of the Galaxy je za mě překvapení roku, které jen tak někdo nečekal, a zaslouží si určitě alespoň dostat šanci i od hráčů, kteří nejsou přímo fanoušky Marvelu. Hru doporučuji na 9/10.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Samuel Pernica.

Klady
 • velmi povedený a zábavný příběh
 • skvělá interakce s ostatními postavami
 • grafické zpracování
 • různorodost planet
 • nadupaný soundtrack
 • zábavný soubojový systém
 • sbírání kostýmů pro Strážce
Zápory
 • občasné bugy
 • pomalý začátek
 • chybí česká lokalizace
Platforma PC
 • Datum vydání 26.10.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.