Na Steamu vychází remake japonské klasiky Pocky & Rocky

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Zdroj: igdb.com

Čeští hráči mají éru šestnáctibitových her z přelomu 80. a 90. let spojenou především s tituly evropských vývojářů, které vycházely na domácí počítače, jako bylo Atari ST nebo Amiga. Aniž bychom chtěli rané časy evropské herní scény podceňovat, neměli bychom přehlížet, že mnohé z těch nejlepších her tehdy vznikaly v Japonsku. A právě ty domácí počítače obvykle míjely velkým obloukem a vycházely hlavně na v tuzemsku málo populárních, špatně dostupných a drahých konzolích. Proto je potěšující, když se ke klasikám, které naší pozornosti kdysi unikly, můžeme vrátit alespoň zpětně díky novodobým remasterům a remakům. Jedním z nich je i výtvarně okouzlující, avšak pekelně náročná střílečka Pocky & Rocky Reshrined, která vyšla včera na Steamu.

Dějiny série Pocky & Rocky původně začala psát slavná společnost Taito, když roku 1986 vydala první díl pro arkádové automaty. Hra s japonským názvem Kiki Kaikai si vysloužila značnou oblibu, avšak nikdy nepřekročila hranice své domoviny. To se změnilo s navazujícími dvěma díly, které pro konzole SNES od Nintenda vyvinula společnost Natsume.

Někteří z těchto vývojářů se nyní vrátili jako členové skupiny Tengo Project, jejíž kvality mohly v minulosti demonstrovat remasterované klasiky Wild Guns Reloaded a The Ninja Saviors: Return of the Warriors.

Pocky & Rocky Reshrined je však spíše remakem než remasterem, byť tvůrci titul dokonce poněkud troufale označují za pokračování. Hra svůj předobraz z šestnáctibitové konzole sice v mnoha ohledech rozvíjí a doplňuje, především však staré známé lokace přepracovává do detailnější podoby. Zůstala taktéž zachována většina původních nepřátel včetně bossů.

Hrdiny hry, kterou lze základními mechanikami řadit ke všesměrovým střílečkám, jsou mladá šintoistická kněžka Pocky (v japonštině Sayo-chan) a její zvířecí přítel Rocky (v japonštině Manuke). Ten náleží ke zvířecímu druhu tanuki, japonské variantě psíků mývalovitých se zásadní rolí v tamní mytologii. Hráči, kteří viděli populární celovečerní anime film Pom Poko, o tom jistě ví své. Právě odkazy na japonskou mytologii a lidovou kulturu je hra protkaná. I nepřátelé se ostatně rekrutují z řad neznámým prokletím postižených jókai, tedy nadpřirozených bytostí.

Pocky & Rocky Reshrined již loni vyšla pro Switch a PlayStation 4, kde sklidila kladné ohlasy.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn