lol patch 12.1 - elderwood gnar

První patch sezóny 12 aneb LoL patch 12.1

7. 1. 2022
Zdroj náhledu: Riot Games

Rioti nás přes preseason nechal dlouho čekat. Nahodil nám novinky v předposledním patchi a dal nám dost času vytvořit takový zmatek, že se do mety po několika letech vrátil Viktor, a díky novému smrtícímu tempu přesílil Vaynu. Naše noční lovkyně však dostala malinký hotfix během posledního patche 11.24 se slovy „Vayne je příliš silná a nejde to celé svést jen na příliš efektivní předměty,“, jež nově tak trochu obrátil.

Po dlouhé době skin a zase pralesní

„Šampioni, kteří 1000 dnů nedostali skin“ byl internetový meme LoL komunity o Skarnerovi, Azirovi, Ornnovi a dalších. Riot si tohoto vtipu všiml a rozhodl se pro tyto šampiony vytvářet na začátku minulého roku skiny, aby hráče uspokojil. Ornn byl první s jeho pralesním skinem. Další adepti, kteří nedostali dlouho skin (cca dva roky), jsou Gnar a Rek'Sai, jež v si jejich pralesní variaci můžete už dnes zakoupit.

Zdroj: Riot Games

Kontroverzní změna teleportu

Když se zjistilo, že Riot chce zajímavým způsobem změnit teleport, otřáslo to komunitou.

lol patch 12.1 - teleport

PŘEBÍJECÍ DOBA TELEPORTU 420–210 sekund (v závislosti na úrovni) ⇒ 360 sekund na všech úrovních

Teleport lze nyní použít pouze na spojenecké věže. Jakmile ve 14. minutě zmizí plátování věží, přemění se Teleport na Volný teleport, kterým lze zaměřit spojenecké věže, poskoky, totemy a některé spojenecké konstrukty (stejně jako Teleport v sezóně 2021).PŘEBÍJECÍ DOBA VOLNÉHO TELEPORTU 240 sekund

Nedostali jsme žádnou zprávu od Riotu, i když jsme všichni věděli, proč tomu tak je. Nezdá se to, ale tato změna ovlivňuje velkým způsobem styl hraní nejen v solo queue, ale i na profesionální scéně. Topaři si mohou klidně využít svůj teleport na linku beze strachu, že se díky nepřítelově teleportu zvrhne souboj z 2 vs. 2 na 2 vs. 3. Naopak na střední lince teleport zastínil všechny ostatní vyvolávačská kouzla a umožnil ne tak pohyblivým šampionům se rovnat těm mobilním. A hráči podpor a střelců se nyní už nemusí bát, že se jejich malý souboj zvrhne v obrovský týmový boj, který dokáže zvrátit průběh hry a někdy i rozhodnout o vítězi celého zápasu. Za mě musím říct, že je to skvělá, ale nepříjemná změna, na kterou si jako vždycky budeme muset zvyknout a naučit se s ní hrát. Musím ještě nakonec pochválit krásná slova od balancovacího týmu, jež snad celou debatu konečně uzavřou:

„League of Legends je sice týmová hra, ale průběžně se rozvíjí v jednotlivých fázích – míra vašich interakcí se spoluhráči se tak během zápasu postupně zvyšuje. Při hře v lajně máte možnost prokázat své individuální dovednosti, zároveň je však zapotřebí i nějaký vnější vliv, aby nebyl vývoj příliš předvídatelný. V současné době je ale frekvence tohoto vyrušování velmi vysoká a dochází k němu neúměrně brzy. Nejvíc se to projevuje častými výpady do spodní lajny prostřednictvím Teleportu. To nemá negativní vliv jen na tamní tandemy – horní a středoví lajnaři tím zároveň přicházejí o možnost projevit své schopnosti při hře ve své lajně. Momentálně často vzniká dojem, že o výsledku ve spodní lajně rozhodují výhradně vnější vlivy a že středovou a horní lajnu vyhraje ten, kdo víc zasáhne do vývoje v dolní části mapy (a ne ten, kdo bude lepší ve vlastní lajně).

Teleport navíc příliš zastiňuje ostatní vyvolávačova kouzla, jelikož při správném použití dokáže nabídnout jak vyšší míru bezpečí, tak i výraznější vliv na vývoj zápasu. Dnes se s jeho pomocí můžete rychle vrátit do lajny a farmit, zároveň ho ale lze použít i pro výpady do ostatních lajn. Abychom obnovili herní rovnováhu, měníme jeho podobu a snižujeme mu úvodní útočný potenciál. Naopak později se možnosti jeho využití zvýší, aby i nadále poskytoval onen nezaměnitelný vliv na střední a závěrečnou fázi utkání.“

„Efektivita“ předmětů

Zpátky k Vayně. Další herní úpravy se týkají Vayny, i když to Riot nechce ve svých poznámkách o změnách přiznat.

lol patch 12.1 - immortal shieldbow

Nesmrtelný štítový luk
ÚTOČNÉ POŠKOZENÍ 55 ⇒ 50ŠTÍT ZE ZÁCHRANY 300–800 (v závislosti na úrovni) ⇒ 275–650 (v závislosti na úrovni)

Nesmrtelný štítový luk způsobuje, že někteří střelci a bojovníci jsou až příliš… ehm… nesmrtelní. Snižujeme mírně jeho efektivitu, aby při porovnání s ostatními předměty pro střelce víc vyplynuly na povrch i jeho slabiny. (Ornnův mistrovský předmět Krvavá záštita má nyní + 65 k útočnému poškození a stejné změny u Záchrany.)

lol patch 12.1 - wits end

Nouzová
SLOŽENÍ Sekera Krborozených + Negatronový plášť + Dlouhý meč + 750 zlaťáků ⇒ Sekera Krborozených + Kouzluodolná kápě + Krumpáč + 675 zlaťáků (celková cena se nezměnila)
ODOLNOST VŮČI MAGII 50 ⇒ 40

„Pro šampiony opírající se o rychlost útoků byla Nouzová výtečným obranným i útočným předmětem do začátku zápasu. Ovšem její složení a obrana před magickým poškozením nejsou v souladu s jejím vysokým DPS – dalo by se to shrnout slovy „příliš mnoho, příliš brzy“.“

Upřímně, tyto nerfy jsou dost potřeba, i když by víc pomohlo nějaké oslabení / změna kombinace Vayny a Lethal tempa, jinak se noční lovkyně nikdy nezbavíme.

Patch 12.1 přispěchá Gangplankovi na pomoc

lol patch 12.1 - gp icon
lol patch 12.1 - gp q

Q – VYJEDNÁVÁNÍMANA PRO SESLÁNÍ 60/55/50/45/40 ⇒ 55/50/45/40/35

PŘEBÍJECÍ DOBA 5 sekund ⇒ 4,5 sekundy

Po upravení Graspu dostal těžkou pěst do obličeje a jeho tradování v počáteční fázi hry stojí za starou bačkoru. Snad mu tento buff pomůže a nebude potřeba další.

Sona S tier?

Další šampion, který se z ničeho nic dostal mezi silné články, je Sona. Tento naprosto primitivní šampion je zastánce toho, že jednodušší šampioni jsou silnější ve vyšších divizích. Přidejme k tomu upravenou Archandělovu hůl a máme s ní S tierovou podporu.

lol patch 12.1 - sona icon
lol patch 12.1 - sona e

ZÁKLADNÍ ATRIBUTYZVYŠOVÁNÍ BRNĚNÍ 3,3 ⇒ 3E – PÍSEŇ RYCHLOSTI

PŘEBÍJECÍ DOBA 12 sekund ⇒ 14 sekund

Archandělova hůl sama o sobě není tak silný předmět, ale po snížení jeho ceny se vyvrbilo takové monstrum jako Sona, protože si ho už může z množství goldů, co dostávají supporti, dovolit.

Měsíc může konečně čelit slunci

Riot se rozhodl lehce pomoct Dianě jak v džungli, tak i na lince. Před rokem přišel patch, ve kterém se snažili dostat vrahouny z midu do džungle. Nejpovedenější byl asi Talon, nejspekulativnější Zed s jeho častými úpravami a Diana zůstala taková nedotknutá, a dalo se říct, že i vybalancovaně. Poslední dobou se však nemůže rovnat ostatním džunglerům, i když jsou také assassini.

lol patch 12.1 - diana icon
lol patch 12.1 - diana passive icon

PASIVNÍ SCHOPNOST – MĚSÍČNÍ ČEPEL

ZÁVISLOST NA SÍLE SCHOPNOSTÍ 40 % ⇒ 50 %ZÁVISLOST POŠKOZENÍ PŘÍŠERÁM 250 % ⇒ 300 %

Rek'Sai už nebude tak kousat

Rek'Sai se také po zlevnění předmětů pro vrahouny vyhrabala ze zapomnění. Její síla spočívá v nečekaných gancích přes zdi, proto je oslabení této schopnosti dost velký zásah.

lol patch 12.1 - reksai icon
lol patch 12.1 - reksai e1
lol patch 12.1 - reksai e2

E – ZUŘIVÉ KOUSNUTÍ

FYZICKÉ POŠKOZENÍ 50/60/70/80/90 (+ 85 % bonusového útočného poškození) ⇒ 55/60/65/70/75 (+ 85 % bonusového útočného poškození)

E – PROVRTAT

PŘEBÍJECÍ DOBA 26/23/20/17/14 sekund ⇒ 26/24/22/20/18 sekund

Oslabení jejího poškození v nezavrtané podobě v pozdější fázi hry je však dost zvláštní. Rek'Sai, pokud ji nejdete cestou plně zaměřenou na lethality, nedává v pozdní části hry moc poškození a celá se spíše hraje jako tvůrce soubojů. Snad ji tento nerf úplně nevrátí dospodu žebříčku.


Článek pro Gaming Professors napsal Daniel Červinka.

Gaming Professors

Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.