AMD - Cover

Uvolněny BIOSy pro procesor Ryzen 7 5800X3D

28. 2. 2022
Zdroj náhledu: AMD

Od představení nového procesoru AMD, označovaného jako Ryzen 7 5800X3D, na letošním veletrhu CES uběhl již nějaký ten pátek. Nyní se konečně zdá, že bychom se mohli dočkat uvedení tohoto „srdce“ herních počítačů na trh.

Gigabyte totiž již uvolnil BIOSy pro své desky s chipsety 500 a 400, v jejichž popisu mimo jiné stojí, že přinášejí podporu pro nové CPU. Podle mínění novinářů se má jednat právě o Ryzen 7 5800X3D. Jde o osmijádrový procesor založený na návrhu staršího Ryzenu 7 5800X, avšak přináší několik změn. Tou hlavní změnou, která je obsažena už v označení procesoru, je přidání nové třírozměrné paměti cache. Tato paměť je důležitá pro výkon v některých hrách a aplikacích, které čerpají jak z její kapacity, tak i latence. AMD tvrdí, že procesor přinese o 15 % vyšší herní výkon než jeho starší bratříček.

Zdroj: AMD

Dalším rozdílem Ryzenu 7 5800X3D oproti „non 3D“ variantě jsou mírně nižší takty. Boost konkrétně činí 4.5 GHz oproti 4.7 GHz Ryzenu 7 5800X. Větší cache zřejmě zvyšuje spotřebu procesoru, a aby se vešel do stejného TDP, bylo potřeba právě zde učinit ústupek.

Celková kapacita cache u Ryzenu 7 5800XD činí 96 MB, z toho je 32 MB cache „normální“ a 64 MB třírozměrné.

My v redakci se už nemůžeme dočkat, jak velký nárůst výkonu ve hrách reálně nový procesor AMD přinese a jestli dokáže konkurovat Intelu, zvláštně jeho řadě Alder Lake. Alespoň do doby, než AMD dokončí další novou architekturu Zen 4.

Tagy:

Zdeněk Samec

Zdeněk rád hrál hry už od dětství. Na gymnáziu spolu se spolužáky vytvářel vlastní hry v GameMakeru. Po menší přestávce se ke hraní vrátil a teď je to jeho hlavní koníček. Jeho vášní jsou hlavně AAA hry s propracovanou grafikou. Rád se vrací i ke starším hrám. Za nejlepší hru všech dob považuje sérii Half-Life, má slabost i pro hry od Blizzardu. V GP by rád pokrýval hardwarovou sekci a přispíval recenzemi a úvahami. Jeho zájmem je i zvláště západní filosofie, klasická řečtina a latina, které studoval na Filozofické fakultě UK.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.