CES, to je Consumer Electronics Show čili jakýsi svátek spotřební elektroniky, který se koná už mnoho let v lednovém období v Las Vegas a jehož podstatou je propagace technologických novinek právě na poli spotřební elektroniky. Této akce se pravidelně účastní i společnosti, jejichž jména by měla být většině počítačových, ale i konzolových hráčů známá: AMD, Intel a Nvidia.
Letošní ročník se konal opět v situaci pandemie Covid-19, ale to nezabránilo některým vystavovatelům účastnit se alespoň na dálku online formou, tedy bez přímého kontaktu s diváky.
Tento ročník některá hráčská očekávání potvrdil, jiná zklamal, a přinesl i několik překvapení.
Zdroj: CTA
AMD – Zen i RDNA architektura
Jako první spustilo svou prezentaci AMD v 16:00 našeho času. Její část byla věnovaná nové generaci mobilních procesorů, která by měla přinést značné zlepšení jak ve výkonu, tak chytrém řízení spotřeby, což se má pozitivně projevit v oblasti výdrže laptopů. Zásadní změnou této generace je také nahrazení starší grafické architektury Vega novou architekturou RDNA 2, na níž jsou postavené i ty nejvýkonnější herní karty od AMD a také grafická řešení v konzolích Xbox a PlayStation. Podle AMD má tato integrovaná grafika v nových APU překonat jak Intel XE grafiky v mobilních procesorech Tiger Lake, tak i dedikovaná řešení určená pro úsporné notebooky, jako je MX450 od Nvidie. V relativně rychlém renderování snímků pomůže i technologie FSR (Fidelity Super Resolution), kterou půjde nově aktivovat přímo v ovladačích, a to v jakékoliv hře.
Desktopoví hráči naopak s napětím sledovali oznámení nových procesorů série Ryzen 5000, které měly přinést novou přepracovanou 3D cache, jež má navýšit především herní výkon. Bylo tedy menším překvapením (ačkoliv i o tom se již šeptalo v kuloárech), že takový procesor nakonec vyjde jen jeden, a to osmijádrový Ryzen 7 5800X3D. Navzdory deficitu v počtu jader má překonat Ryzen 5900X a generovat více snímků za vteřinu. Jde tedy o procesor mířený přímo na hráče, zda ale dokáže překonat konkurenci od Intelu, je nejasné.
AMD se také již blíží dalšímu stupni svého plánu s Zenem a potvrdilo zvěsti, že další generace stolních procesorů přinese podporu DDR5, dostane nový socket typu LGA a dosáhne taktu 5 GHz.
Oznámení se dočkala také nová základní herní grafika pro desktopy, Radeon RX 6500 XT. Má přinést výrazný výkonnostní nárůst oproti stále populární RX 570 a její cena má činit 200 amerických dolarů, v přepočtu tedy asi 4 300 Kč (reálná cena se však může lišit, neboť jsme stále uprostřed cenové krize).
Výčet dalších novinek AMD naleznete v tom shrnujícím videu.
Nvidia nic moc nového neodhalila
Seznam novinek od Nvidie, která prezentovala od 17:00, bude moci být o poznání kratší, protože nových věcí jsme se tu prakticky nedočkali a spíše se potvrdily předchozí neoficiální úniky. Prezentace začala povídáním o hlavních technologiích, jež Nvidia hráčům v poslední době přinesla, takže se opět skloňovala (či spíše neskloňovala, protože angličtina si s flexí příliš nerozumí) slova „Ray Tracing“ a „DLSS“. Z úst zástupce společnosti jsme se nepřímo dozvěděli, že i nové hry budou skvěle vypadat a poběží na odpovídajícím hardwaru krásně plynule. Nemalá pozornost byla věnována i cloudové službě GeForce Now, na niž např. takové AMD nemá odpověď (ale proč by ji mělo mít?). Funguje to tak, že místo výkonného počítače si koupíte část kapacity vzdáleného serveru, ovšem hry si stále budete muset platit sami.
O nové grafické architektuře (Lovelace, nejspíše „RTX 4000“) jsme se nedozvěděli vůbec nic, a záplatou tak pro někoho může být potvrzení dostupné RTX 3050 (jež má nabídnout 60 fps v rozlišení Full HD u všech moderních her) a ultimátní RTX 3090 Ti, o níž se máme více dozvědět později. Myslím, že ze své třitisíceosmdesátky jen tak upgradovat nebudu. Ne při současných cenách.
Celou prezentaci Nvidie sledujte zde:
Intel – mobilní Alder Lake, Arc Alchemist a (opět) nejvýkonnější herní CPU
Intel nasadil silný kalibr, a to očekávaným představením extra výkonného spotřebitelského procesoru i9 12900KS, jenž se pyšní maximálním taktem 5.5 GHz (což je asi zatím nejvyšší hodnota, kterou jsme v základu u běžného herního procesoru viděli) a na všech výkonných jádrech („P-cores“) dosahuje taktu přes 5 GHz. Alespoň za předpokladu, že ho uchladíte, poněvadž informace o spotřebě a vyzařovaném teplu nejsou zatím dostupné. Je úsměvné, ale i matoucí, že se Intel i AMD pyšní tím, jak právě jejich procesor je „ten nejlepší na trhu“, takže si opět budeme muset počkat na nezávislé recenze a srovnání. Až tedy budou dostupné oba produkty.
Intel nechce zůstat pozadu ani v mobilním segmentu, v němž opět slibuje vysoký výkon srovnatelný s desktopovými pracovními stanicemi. Pochlubil se návrhy laptopů, na nichž pracují jeho partneři, což ovšem činilo i AMD a Nvidia. I zde se dočkáme hybridního designu a „velkých“ (P-cores) i „malých“ (E-cores) jader.
Intel se snaží už delší dobu inovovat i svůj grafický arzenál, řeč byla především o nových mobilních grafikách, jež si mají dobře rozumět s procesory z téže stáje a slibují optimalizovaný výkon v kreativních aplikacích, což některé tvůrcovsky laděné hráče může také zaujmout. O výkonných desktopových kartách řady Arc Alchemist jsme se bohužel nic nedozvěděli. Spíše než na hrubý výkon Intel lákal na chytré technologie, které se na jeho nové produkty nabalují.
Shrnutí – přínosy a zklamání
Spíše než nějakého velkého průlomu jsme se, alespoň co se týče herních technologií, a ještě specifičtěji, výpočetního herního výkonu, dočkali sebevědomé konsolidace tří hlavních hráčů průmyslu, AMD, Nvidie a Intelu. Nvidia to dala asi nejlépe najevo tím, že neoznámila prakticky nic. Novinky od firmy AMD byly slibnější, protože byly představeny produkty zajímavé nárůstem výkonu či efektivitou, a snad i cenou. Intel zase jednou používá hrubou sílu a chce pokořit rekordy. Nedá se říct, že by nás nečekalo nic zajímavého, jen hráči asi okamžitě nepocítí nějaký nadměrný pokrok. Třeba čekáte na hardware vašich snů a třeba se ho v blízké době dočkáte. Máte-li však funkční systém, neučiníte ho nákupem nového železa funkčnějším – a to platí zvláště pro ty nejatraktivnější a nejvýkonnější výrobce. Revoluce je evoluce.
Zajímají vás novinky z oblasti herního hardwaru? Napište nám a my vám budeme přinášet více podobného obsahu.