Aircraft Carrier Survival intro

Aircraft Carrier Survival – páteř moderního námořnictva

18. 6. 2022
 

Hlavní oporou moderního námořnictva již dávno nejsou bitevní lodě s hromadou kanónů, ale letadlové lodě. Silou letadlové lodě pak jsou její bojeschopná letadla. Velet letadlové lodi, mít pod palcem posádku i letadla a rozhodovat o osudu životů desítky mužů na palubě i ve vzduchu vám nabízí Aircraft Carrier Survival.

Aircraft Carrier Survival start

„Samozřejmě pro mě bylo výzvou stát se námořním letcem, přistávat na palubě letadlových lodí a tak dále“ – Alan Shepard

Za titulem Aircraft Carrier Survival stojí vývojáři ze studia CreativeForge Games, kteří za sebou mají tituly jako Hard West a poměrně úspěšnou tahovou strategii Phantom Doctrine, odehrávající v roce 1983, kdy právě probíhá studená válka. O to větší bylo překvapení, že se vývojáři pustili do neprobádaných vod v podobě námořního simulátoru.

Ve hře Aircraft Carrier Survival jste velitelem letadlové lodi amerického námořnictva, respektive admirálem, který krom své lodě má k ruce i doprovodná a obranná plavidla různých tříd. Zároveň je na vás kompletní správa výbavy, zásob a personálu a v neposlední řadě také volba taktiky při různých leteckých misích.

Vaše cesta začíná ve čtyřicátých letech minulého století v Pearl Harboru, druhá světová válka je v plném proudu a vy jste právě dokončili výcvik na velitele letadlové lodi. Vašeho hrdinu si na začátku kampaně můžete patřičně vytvořit.

Můžete si vybrat fotku do vaše portrétu avatara, barvu a střih vaší uniformy, ale také zda budete mít v ústech typickou námořnickou dýmku nebo budete nosit sluneční brýle. Samozřejmě si můžete vybrat i z pestré palety střihu vlasů, barvy očí, střihu a barvy obočí atd. Zajímavým prvkem je „Starting order“. V této funkci si volíte, zda se budete (ze začátku) specializovat na DC posily – tedy Damage Control team, což by se dalo charakterizovat jako tým, který je určen na opravu škod, hašení požárů nebo i ošetřování zraněných druhů. Další možností je Vylepšený radar, tato možnost vám navýší dosah radaru o 50 mil (i když někdy vám radar hlásí pohyb a jedná se o hejno velryb, tedy jako dříve ve skutečnosti). Poslední možností jsou Obranné pozice, což vám přidá body k obraně a umožní plavbu celé flotily v obranné pozici pro navýšení obranyschopnosti. Tato funkce se hodí, zejména pokud na vás nepřátelé budou pořádat hon a snažit se vás potopit.

Vaším úkolem pak je držet vody v bezpečí a zároveň shromažďovat další informace o nepřátelských silách v oblasti či vypořádat se se svěřeným úkolem z admirality.

Aircraft Carrier Survival Prologue - velící věž

Je Aircraft Carrier Survival simulátor, nebo manažerská hra?

Mise jsou poměrně různé, od záchranných přes různé průzkumné až po tvrdé útočné. Před každou misí dostanete kompletní instruktáž o tom, co je vaším dalším úkolem.

Ještě předtím, než se vydáte na samotnou misi, se musíte rozhodnout, jaké jednotky chcete mít na palubě, kolik letadel od každého typu a jaký typ flotily. Začínáte v doku. Zde vyberete vaši posádku, od nováčků přes nákladnější zkušené ošlehané námořníky po důstojníky.

Následuje sekce letadel, kde si určíte, jaký typ letadel chcete mít. Jsou zde celkem tři typy, tedy konkrétně Fighter Aircraft, Dive Bombers a Torpedo Bombers, s tím, že všechny lze ještě vylepšit za upgrade body.

Následuje samotná letadlová loď, kde si můžete postupně nejen odemknout nové druhy lodí, ale také lepší radar. To je opravdu důležité, dosah radaru totiž nejenže může rozhodovat o životě a smrti, ale také jde o jeho kvalitu. Jak bylo v historii u amerického námořnictva zvykem, radary nedokázaly svého času rozeznat letadla od hejna ptáků, což se ukázalo kolikrát jako fatální. Dále můžete vylepšit a navýšit počet AA zbraní, tedy protivzdušné obrany. A patrně, jak asi očekáváte, dalším a finálním bodem v této sekci je navýšení kapacity hangáru, což vám umožní vzít více letadel na palubu.

Následuje sekce „Eskorta“, v níž si volíte počet a úroveň lodí, které vás budou doprovázet. Zde si tak můžete za command body navolit počet a úroveň vašeho doprovodu. Pokud jste zběhlí v letadlech a lodích z druhé světové války, pak jistě oceníte skutečné názvy letadel, lodí i jejich tříd.

Aircraft Carrier Survival Prologue - požár

Hurá na širé moře! Pokud tedy zjistíte, jak vyplout a zadat kurz

Když jste v docích hotovi, nezbývá nic jiného než se seznámit s nadcházející misí a vyplout. Zde může nastat první zádrhel v hratelnosti, který může některé hráče odradit, nebo jim minimálně způsobit pár vrásek navíc. Hra má totiž velmi neintuitivní ovládání. Ovládání jako takové je klasické, myš a klávesnice, ale zjistit, co k čemu slouží a jak co nastavit, je někdy opravdu oříšek. Naštěstí ihned ze začátku máte krom volby kampaně a sandboxové hry, kde si děláte, co chcete, ještě možnost zvolit tutoriál. Vývojáři umístili tutoriál ihned jako první možnost, jako by snad napovídali, že Aircraft Carrier Survival není úplně jednoduchý.

Tutoriál je tedy opravdu na místě, je rozdělen do tří misí a seznámí vás se všemi základními prvky a funkcemi, které budete potřebovat. Je zde tedy práce s mapou a zadání kurzu nebo vyslání letky na průzkum i útok, ale samozřejmě také správa posádky, řešení různých poškození vaší lodi a v neposlední řadě i odražení nepřátelského útoku. Nicméně v rámci kampaně stejně budete místy tápat, co a v jakém pořadí zadat.

Také se vám stane, pokud budete pracovat na velitelském můstku, že hra někdy nereaguje na vaše příkazy. Musíte tak vybrat daného důstojníka a zadat celou operaci znovu. Naštěstí se v tomto případě jedná pouze o pár kliků myší.

Aircraft Carrier Survival posádka

Karty života a smrti

Většina misí probíhá stejným způsobem. Letadla pro vás budou provádět průzkum, abyste zjistili, kdo je poblíž (zda je to přítel, nebo nepřítel), a podle toho plánujete. Jakmile získáte cíl, můžete připravit útok. Koncept útoku funguje jako karetní hra se třemi styly karet. Jsou zde karty útočné, obranné a speciální.

Celkem můžete zadat pět karet s tím, že se navzájem ovlivňují. Správnou kombinací tak můžete zadat drtivý totální útok nebo se pokusit pouze o lehké provokování ve snaze zachovat svá letadla nepoškozena. Toho můžete docílit kartami se speciálními manévry nebo (v případě útoku na cíle na vodě) i letem těsně nad hladinou a poté vypuštěním ničivých torpéd. Než se však pevně rozhodnete, váš operační důstojník se k celé situaci vyjádří a předpoví výsledek, takže se podle toho můžete vždy zařídit. Je zde však i systém karetních balíčků, což do hry úplně nesedí. Navzdory vyjádření vývojářů tak Aircraft Carrier Survival není simulátor, ale jedná se o útočnou karetní hru.

Aircraft Carrier Survival se samozřejmě točí zejména kolem vaší letadlové lodi, která je vybavena spoustou místností, hangáry, operačními středisky, strojovnou, muničním skladem, a mohl bych pokračovat dál. Nutno zmínit, že vizuální ztvárnění samotné letadlové lodě, když přepnete na pohled „Sekce“, kamera se přenese ze strany a vidíte jednotlivé místnosti, je opravdu povedený.

Vaše letadla udržovat v dobrém stavu, stejně jako palubu. Budete muset připravit na misi nebo změnit způsob jejich řazení na palubě tak, že je umístíte na konec, aby jiná letadla mohla přistát. Toto řazení letadel a následné přemístění je velmi pozoruhodné a opravdu odpovídá skutečnosti, jak to dříve chodilo.

Aircraft Carrier Survival karty 4

Barevné peklo, nebo hluboký oceán?

Po grafické stránce ve vás titul dozajisté zanechá velmi smíšené pocity. Grafika jako by byla rozdělena do několika světů. Pohled ze strany, jak jsem již psal, je poměrně příjemný a plný detailů. Vaše loď je plná členů posádky, důstojníků, letadel, která se nakládají a vykládají na palubu. To vše je nejen zobrazitelné a animované, ale při vylepšování určitých prostředků, jako jsou lodě nebo letadla, se změní jejich podoba a máte možnost upravit jejich vzhled pomocí různých nátěrů.

Efekty na kartách v podobě sekundové minisekvence působí také velmi pěkně. Jakmile však přepnete kameru na probíhající útok letadel, zde jako byste se vrátili o několik let zpět v čase. Grafika je opravdu zastaralá, bez sebemenšího puncu nebo detailů. Z toho důvodu se patrně uchýlíte k tomu, že pohled skrze kameru v reálném čase na vaši letku bombardující nepřátelský přístav raději oželíte.

Na rozdíl od grafiky je naštěstí zvukový design mnohem lepší. Život na vodě je hlasitý a je to slyšet při všem, co se právě děje. Různé zvukové efekty jsou hodně detailní a díky mnohohlasým hláškám uslyšíte, jaký je na lodi aktuální problém, ještě předtím, než se objeví textová výzva.

Co se týče hudební stránky věci, ta byla také zpracována velmi pěkně. Na pozadí hraje hudba s válečnou tematikou, která vám dodá drive a sílu během kampaně proti Ose.

Aircraft Carrier Survival Prologue - technické zázemí

Aircraft Carrier Survival je poměrně zábavná hra, která vám dá s nadhledem okusit těžký život velitele letadlové lodi. Jedná se však spíše o akční karetní hru s manažerskými prvky než o simulátor. O akční pasáž hry se kolikrát velmi povedeně postará nepřátelský útok, kdy se musíte rychle připravit na obranu. V tu chvíli opravdu kolikrát nebudete vědět, kam s myší dřív skočit. Správa letadel, posádky a zásob je příjemná, nicméně uživatelské rozhraní by mohlo být přece jen trochu intuitivnější. Tematika druhé světové války z pohledu života na letadlové lodi je hodně originální, avšak některé mechanismy a prvky by to chtělo předělat nebo trochu vylepšit. Z grafického hlediska chybí hloubka a propracovanost. Nutnost karet pro útok může působit poněkud nešťastně, taktéž ovládání by nemuselo být tak složité. Často navíc budete mít problémy s kamerou, když se chcete podívat na určitou část vaší lodě a kamera buď nereaguje, nebo udělá nepředvídatelný pohyb.

Klady
 • nutnost připravit palubu na přistání a odlet letadel
 • zpracování letadlové lodě z pohledu Sekce
 • možnost vylepšit si svoji loď, letadla a posádku
 • možnost odemknout další vybavení a jednotky
 • skutečné názvy lodí, letadel a tříd
 • hudba
Zápory
 • složité ovládání
 • některé prvky ovládání i přes tutoriál zůstávají nejasné
 • některé chyby a reakce kamery
 • hra někdy nereaguje na příkazy důstojníkům
Platforma PC
 • Datum vydání 20.04.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.