Rainbow Six Extraction – operátoři úvodka

Bližší pohled na operátory Rainbow Six Extraction

26. 1. 2022
Zdroj náhledu: Ubisoft

Tom Clancy's Rainbow Six Extraction má za sebou takřka první týden po oficiálním vydání a recenze zatím naznačují dosti rozporuplná hodnocení. Zatímco si někteří titul pochvalují a nebojí se udělit i 9,5 bodů z deseti, jiní naopak volí cestu kritiky a hra si od nich odnáší kolem šesti bodů. Pokud to však zprůměrujeme, Rainbow Six Extraction se pohybuje na sedmičce. Všeobecně je největším problémem malá rozmanitost lokací, kooperační styl, který ne všem musí vyloženě sednout, a velká podobnost s předchozím dílem série Tom Clancy's Rainbow Six Siege. V recenzi si můžete o titulu přečíst více. Za naši redakci si Rainbow Six Extraction odnáší osmičku, přestože i nám vadila lenost vývojářů, když se rozhodli 1 : 1 přenést postavy ze Siege. Titul nás však zaujal svou zábavnou a po technické stránce dobře zvládnutou hratelností, proto ho hrajeme doteď.

Pokud titul zaujal i vás, ale stále váháte nad jeho koupí, můžete využít tzv. Buddy Pass, který dalším dvěma kooperačním parťákům dovolí po dobu dvou týdnů hrát po boku vlastníka hry zcela zdarma bez toho, aby titul vlastnili. Titul taktéž najdete v aktuálním Xbox Game Passu.

Tento článek je věnovaný bližšímu představení všech osmnácti hratelných postav, které utekly ze Siege a společně se snaží zastavit invazi parazitických Archaeanů z vesmíru jako jednotný tým REACT. Každý operátor je vybaven speciálními schopnostmi a jedinečným arzenálem. Jak budete s každým z nich více hrát, s rostoucím levelem budete také odměněni podstatnými vylepšeními vaší výbavy a zbraní. Nutno zmínit, že ze začátku si odemknete pouze polovinu z nabízených operátorů a se stále větším postupem hrou si zpřístupníte nové. Nenechte se oklamat, ti poslední nejsou nejsilnější či nejlepší. Všeobecně jsou všichni členové REACT vyrovnaní a mají své výhody i nevýhody.

Zdroj: Ubisoft

Při výběru operátora hleďte převážně na náplň misí a zbraně. Pokud dostanete úkol tichého zabití, nebylo by vhodné si brát postavu s hlučnou brokovnicí. Určití operátoři jsou výborní na různé mise, např. Vigil se skvěle doplňuje s Alibi právě v misi tiché eliminace cíle. Nezapomínejte na to, že jde o kooperativní střílečku, ve které velice záleží na spolupráci celého týmu. Zvolte si takové postavy, jejichž výbava, zbraně a schopnosti se navzájem doplňují… trochu jiná situace je taková, kdy máte právě většinu postav zajatou či zraněnou, a tak není moc z čeho vybírat. V ten moment sáhnete po čemkoliv, co je k dispozici, a právě i pro tyto případy je pro vás tento článek.

Níže najdete představení všech operátorů ve hře společně s našimi postřehy a tipy, kdo v čem exceluje, a kdo naopak může pohořet.

Doc

Jeho schopností je pistole s léčivým sérem, kterou může použít celkem třikrát. Ač se tato schopnost může zdát velice výhodná, Doc může kdykoliv léčit pouze sám sebe. Své spolubojovníky vyléčí až v momentě, kdy jsou sražení na zem. Mezi nováčky jde o oblíbenou, ale těžkopádnou postavu s vyšším brněním a pomalejší rychlostí pohybu. Jedná se o všestranného operátora, který toho snese skutečně hodně a díky svým Health Shots je schopen se o sebe postarat.

Základní zbraň – SG-CQB

Ela

Ač se pro mnoho hráčů nemusí Elina schopnost zdát úplně lukrativní, ničivá síla jejích lepkavých min dokáže nepřítele omráčit, a pokud vezmete v úvahu, že se po chvíli obnovují ke znovupoužití, jde o operátora, který dokáže zachránit váš tým v té největší tísni. Miny se dají rozmístit během okamžiku a její rychlost pomůže v moment, kdy už nezbyde jiná možnost než vzít nohy na ramena.

Základní zbraň – EVO 3

Pulse

Pulse je neocenitelným operátorem pro mnoho začátečníků, když se v Extractionu ještě rozkoukávají. Díky jeho schopnosti totiž dokážete za pomoci jakéhosi skeneru detekovat nejen pro sebe, ale i pro ostatní pozice operátorů, civilistů a nepřátelských hnízd skrze zdi na dálku třiceti metrů. Při tichém taktickém postupu vám tak pomůže přesně určit, kde se kdo nachází… tedy kromě nepřátel. Další výhodou je neomezené používání Cardiac Sensor bez cooldownu. Nevýhodná je začátečnická poněkud hlučnější zbraň.

Základní zbraň – M1014

Alibi

Alibi disponuje neocenitelnou schopností, která se na první dobrou nemusí zdát úplně užitečná, ale ve skutečnosti si ji zamilujete. Dokáže vytvořit holografickou kopii sebe sama. Jakmile ji nepřátelé v dané oblasti spatří, ihned na ni začnou útočit a zároveň budou oskenováni. Jedná se o skvělý způsob, jak upoutat něčí pozornost, odpoutat něčí pozornost či nalákat cíl přesně tam, kam potřebujete. Skvěle se tak hodí na mise, kde je zapotřebí zůstat co nejdéle neprozrazen – tiché zabití, záchrana civilisty apod. Zpočátku je počet omezen na tři použití, proto volte moudře.

Základní zbraň – Mx4 Storm

Finka

Zprvu budete svou taktiku volit tak, abyste v týmu měli nějakého doktora. Ač se může Doc zdát jako jasná volba, pro mnohé bude právě Finka tím pravým ořechovým. Z mého hlediska jde o nejlepšího operátora, kterého si můžete zvolit, chcete-li udržet svůj tým co nejdéle naživu, a pravděpodobně ji valná většina hráčů bude považovat za tu nejlepší možnou hratelnou postavu Extractionu. Tento titul si zasloužila svou užitečnou schopností Adrenal Surge, která dočasně zvýší adrenalin a brnění každého člena týmu s cooldownem jedné minuty. Také dokáže padlé spoluhráče opět postavit na nohy a zabránit, aby po dobu trvání této schopnosti znovu padli k zemi a byli zajati.

Základní zbraň – SPEAR .308

Hibana

Hibana ukáže svůj pravý potenciál zejména při vyšších obtížnostech. Její schopnost X-Kairos dokáže hodit na delší vzdálenost výbušniny, které přilnou k jakémukoli povrchu a způsobí masivní poškození pronikající obranou i těch nejodolnějších nepřátel. Navíc je její třetí zbraň MP5SD s nízkým zpětným rázem vhodná doslova pro jakýkoliv typ mise. Je to operátor, který dokáže ve vteřině zachránit i zdánlivě neřešitelnou situaci. Sice nenabídne tolik zajímavý gameplay, ale ve finále budete rádi, že ji máte po svém boku. Opět vám budou k dispozici tři výbušniny.

Základní zbraň – TYPE-89

Lion

Mnozí by tohoto operátora označili za nejlepší volbu, chcete-li získat o vašem okolí, a zejména pak o nepřátelích, to nejlepší povědomí. Na první pohled se jeho schopnost EE-ONE-D Drone natolik neliší od té Pulsovy, ale Lion má značnou výhodu v jednoduchosti použití. Dokáže detekovat všechny pohybující se nepřátele v oblasti, které pro všechny ostatní členy týmu zvýrazní a vy tedy budete přesně vědět, kde se kdo nachází, i skrze zdi, po dobu půl minuty. Díky krátké nabíjecí době šedesáti vteřin můžete schopnost použít opakovaně, kdykoli bude zapotřebí. Navíc je jeho druhou zbraní od levelu tři přesná střelecká puška HK417. Jde tedy opět o doporučení pro úplné nováčky.

Základní zbraň – V308

Sledge

Někdy je zapotřebí použití hrubé síly, když už jiné taktiky nepomáhají. Sledge na svých bedrech nosí obrovské taktické kladivo, které má hned několik funkcí. Jednak z cesty rychle a efektivně odstraní rozpínající se Sprawl (černý zpomalující biofilm), zvládne omráčit nepřítele a v neposlední řadě snadno ničí zdi, aby vytvořil nové, třeba i únikové cesty pro svůj tým. Bohužel si velké kladivo s sebou bere daň pomalé rychlosti pohybu, a ani jeho základní zbraň nepatří mezi ti nejtišší. Ovšem představte si tu situaci, kdy můžete své protivníky mlátit velkým těžkopádným kladivem… jaké to uspokojení.

Základní zbraň – M590A1

Vigil

Pokud se rozhodnete pro tichý a taktický postup, je doslova nutnost mít Vigila ve svém týmu. V situaci, kdy se na bitevním poli ocitnete sami, nebo prostě jen jdete hrát sólo, vám tento operátor dokáže poskytnout takovou schopnost, se kterou máte největší šanci na úspěšné přežití. Jeho síla tkví ve schopnosti ERC-8 Disruptor, kdy se po krátkou dobu dokáže zneviditelnit. To z něj dělá skvělého zvěda, a zejména spojence, ale ani jeho možnosti nejsou neomezené. Vždy je potřeba vyčkat třicet vteřin pro obnovení dovednosti. Po krátkou dobu trvání jeho dovednosti zvýší rychlost pohybu i všem ostatním spoluhráčům.

Základní zbraň – K1A

Milestone level 5

IQ

IQ se může zdát jen další postavou zaměřující se na detekci okolí, jako již několik zmíněných operátorů. IQ na rozdíl od ostatních vyniká v tom, že dokáže skrze zdi a další překážky hledat vybavení REACT do třiceti metrů od vaší pozice, což se samozřejmě může jevit jako velká pomoc, uvážíme-li, že tyto zásoby munice a lékárniček jsou velice omezené. Na druhou stranu v tom až takovou výhodu osobně nevidím a z celého spektra hratelných postav je spíše v té druhé, méně užitečné polovině. Jak však poznamenal jeden z mých spoluhráčů, alespoň má koukatelné pozadí.

Základní zbraň – AUG A2

Jäger

Tento operátor je příkladem toho, že z některých nevytřískáte použitelné maximum, dokud ho nedostanete na vyšší level. Jakmile se vám podaří Jägera vylevelovat, odemkne se vám rázem několik užitečných vylepšení, která z této postavy učiní zřejmě vašeho oblíbence. Jäger ve svém arzenálu schovává automatizované věžičky, které útočí místo vás na vše, co se mihne kolem. Věžičky nemají takovou odolnost, jak byste si přáli, velice rychle jim dojde munice a na začátku budete ve vašich kapsách uchovávat pouze dva kousky. Teprve s určitým vylepšením to teprve začíná být zajímavé, takže zastanou práci pomyslného čtvrtého člena týmu, alespoň na chviličku.

Základní zbraň – M870

Rook

Rook se zcela jistě řadí mezi ty odolnější, ne-li nejodolnější, a těžkopádné operátory. V případě nouze odhodí svůj vak a z něj si každý vytáhne vestu jako dočasný štít. Tato schopnost vypadá drsně a vskutku užitečně v prvotních fázích hry, dokud si neodemknete neprůstřelnou vestu, která v základu dokáže tuto schopnost velice věrohodně napodobit, a tak Rook poněkud ztrácí svůj úděl v týmu. Jedinou jeho záchranou je sekundární vlastnost této dočasné odměny, a tou je fakt, že spojenec, kterého takto brání, nemůže být v misi úplně zabit, ale vždy bude pouze sražen k zemi, dokud ho spoluhráči opět nezvednou.

Základní zbraň – P90

Milestone level 10

Fuze

Fuze je asi tím nejvíce všestranným operátorem, kterého si jen můžete vybrat. Jeho zajímavou dovedností je rozmístění náloží po okolí na stěny či barikády s možností je odpálit na dálku. Ty navíc na druhé straně vrhají na protivníky další střely. Fuze je jakýsi „otvírač“ boje a mnohdy se mu může podařit vyčistit celou oblast sám ještě dříve, než do ní kdokoliv z týmu vstoupí. Přestože je schopnost omezena tím, na jaký materiál můžete nálože umístit, stále se jedná o užitečného pomocníka, který by neměl chybět v každém týmu, když jde do tuhého.

Základní zbraň – 6P41

Smoke

Jak už název samotného operátora napovídá, jde o postavu, která na dálku hází granáty Smoke Gas. Ty po výbuchu na šest vteřin vytvoří žlutavý kouř a všem nepřátelům v něm způsobí nemalé poškození. Zároveň s tím vás kouř kryje, abyste zůstali nezpozorováni. Zatímco každé postavě můžete do výbavy přihodit kouřový granát na jedno použití, Smokova výhoda tkví v počtu, který s sebou nese… o celé dva více. V kombinaci s tichou a smrtící L85A2 jde o nenáročného operátora vhodného do každé situace.

Základní zbraň – L85A2

Tachanka

Opět zde máme příklad operátora použitelného spíše na vyšších levelech. Tachanka je jedním z dalších neohrabaných a pomalejších jedinců… jakpak by ne, když táhne takovou zátěž. Jeho schopností je lehký kulomet namontovaný na stojan, který může použít on sám, ale i jeho spoluhráči, a různě jej přenést na jiné místo. V pozdějších fázích hry na lepších úrovních z jedné takové věžičky budete moct vytvořit rovnou tři, s čímž už se bude oblast jistě bránit lépe. V tom je ovšem ten problém. Tachanka má velice omezenou dovednost, kterou nemůžete použít úplně všude. Naopak se velice dobře hodí na mise, kde je vaším úkolem zabezpečit danou oblast.

Základní zbraň – SASG-12

Milestone level 17

Capitão

Už na první pohled očekáváte, že Capitão bude ten tichý a účinný zabiják se speciální kuší, která střílí různé varianty smrtících šípů. Ať už jde o jedovaté šípy či vypouštějící kouřovou clonu, ve finále však tyto střely nejsou tolik přesné a nenadělají ani moc paseky. To z něj činí jednu z méně oblíbených postav, ale třeba právě vám padne jako ulitý. V arzenálu s sebou má celkem dva a dva šípy od každé varianty.

Základní zbraň – PARA-30

Gridlock

Houževnatostí rovnající se Tachankovi je Gridlock jednou z těch lepších obranných operátorů. Dokáže na zem rychle a jednoduše rozmístit pasti s bodáky, které nepříteli při kontaktu s nimi zasadí nemalé poškození, ale ještě jej efektivně zpomalí. Jde o jednu z nejužitečnějších obranných schopností ve hře, která se může pyšnit svou flexibilitou. Naopak od tohoto operátora neočekávejte vyšší rychlost, vzhledem k tomu, že skutečně jde o ženu krev a mléko. Navíc s sebou unesete pouze tři pasti, takže je radno jimi neplýtvat nadarmo a pošetřit si je na nějakou pořádnou naháněčku.

Základní zbraň – F90

Nomad

Houževnatostí rovnající se Tachankovi je Gridlock jednou z těch lepších obranných operátorů. Dokáže na zem rychle a jednoduše rozmístit pasti s bodáky, které nepříteli při kontaktu s nimi zasadí nemalé poškození, ale ještě jej efektivně zpomalí. Jde o jednu z nejužitečnějších obranných schopností ve hře, která se může pyšnit svou flexibilitou. Naopak od tohoto operátora neočekávejte vyšší rychlost, vzhledem k tomu, že skutečně jde o ženu krev a mléko. Navíc s sebou unesete pouze tři pasti, takže je radno jimi neplýtvat nadarmo a pošetřit si je na nějakou pořádnou naháněčku.

Základní zbraň – F90

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.