Borderlands

Borderlands nejspíš zapadne k dalším neúspěšným adaptacím

26. 2. 2024
Zdroj náhledu: Lionsgate

Historie filmových a televizních adaptací známých videoher je často poznamenaná neúspěchy, a to zejména díky kontroverznímu německému režisérovi Uwe Bollovi (Far Cry, Postal, Alone in the Dark, které mi způsobily trauma, na něž se nedá zapomenout). Přesto v posledních letech vzniká stále více pokusů, z nichž některé se těší kvalitnímu provedení a úspěchu. Příkladem může být například seriál The Last of Us od HBO, u nějž neskutečně zazářil Pedro Pascal. Není se ale čemu divit, ten se prostě o nalezené děti umí postarat. Nicméně, mezi těmito snahami se objevuje stále více nevydařených pokusů, jako byl Assassin´s Creed, a zdá se, že k nim bude patřit i dlouho očekávaná filmová adaptace Borderlands od studia Gearbox Software a vydavatele 2K Games.

Nedávno byl zveřejněn první oficiální plakát a několik krátkých záběrů, což určitě přivedlo nejednoho fanouška k novému názvu projektu – Olderlands anebo Borderlands z domova důchodců. Nově se objevil také plnohodnotný trailer, jenž ale tento první dojem vážně nezměnil. Film je sice plný barev, akce, explozí a krve, avšak některá vozidla a monstrózní postavy působí, jako by se někde zasekly, někde hodně dávno.

Hlavním důvodem tohoto dojmu je zejména kontroverzní obsazení. Cate Blanchett, ač je slavnou a talentovanou herečkou, možná příliš nesedí do role sirény Lilith. Jamie Lee Curtis, obsazená do role doktorky Tannis, je ve filmu o několik desítek let starší než její herní protějšek. Zvláštní je také obsazení Kevina Harta, obvykle známého svým komickým talentem, do role Rolanda, postavy, která ve hrách působí mohutně a stoicky. Z traileru navíc vypadá, že i Mad Moxxi je bude jen další „babičkou“, zatímco ve hře se jedná prakticky o sexsymbol. Obsazení uzavírají Ariana Greenblatt a Florian Munteanu, kteří hrají Tiny Tinu a Kriega.

Ačkoliv hlas Jacka Blacka, který představuje iritujícího a upištěného robota Claptrapa, přináší alespoň něco příjemného, herci ve svých rolích vypadají prostě divně. Ansámbl již naznačuje, že se přímé adaptace herního příběhu či jeho pokračování nejspíš nedočkáme. Například absence Bricka a Mordecaie, známých od prvního dílu Borderlands, poukazuje na to, že tvůrci si prostě hodili kostkami a vybrali ty postavy, které mají na sociálních sítích nejvíce lajků. Navíc tím rozhodně vytvořili nový příběh, protože i když nejsem největší fanoušek Borderlands, matematika tady prostě nesedí.

Na pozadí tohoto projektu stojí režisér Eli Roth, známý zejména svým příspěvkem do Tarantinových Hanebných panchartů. Rothův režisérský styl a producentský přínos Aviho Arada, který byl zodpovědný i za kontroverzní filmovou adaptaci Uncharted a dva díly Venoma, však nenasvědčují dobrému výsledku. Na druhou stranu, já oceňuji, že jsem předem varován a můžu rovnou očekávat zklamání. Jen doufám že nebude natolik traumatické, jako bylo u Madame Webb, to asi nedokážu rozchodit nikdy. Nicméně naděje umírá poslední a ta naše může zmizet už 8. srpna 2024, kdy má být film uveden do kin.

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.