Bury me, my love -tržiště

Bury Me, My Love – příběh syrské uprchlice

8. 11. 2021
 

Bury Me, My Love je silný interaktivní příběh o migraci jedné ženy ze Sýrie do Německa. Vyšel nejprve na mobilních zařízeních na konci roku 2017, v roce 2019 pak i na Nintendo a PC. Vývojáři této hry jsou The Pixel Hunt, ARTE France a FIGS.

Hra se odehrává prostřednictvím mobilního rozhovoru ve stylu WhatsApp mezi Nour a jejím úzkostlivým manželem Majdem. Majd zůstává ve válkou zničeném Homsü a stará se o starší příbuzné. Hráč hraje za postavu Majda. Ten se snaží odpovídat na textové zprávy své ženy, podporovat ji a radit jí prostřednictvím řady dialogových možností.

Únik před válkou

Nour pracuje jako zdravotní sestra a chce uniknout válce, která zničila její život i životy všech, které zná. Nourina cesta zavede hráče do mnoha zemí. Musíte se tak připravit na cestu přes přísně střežené hranice i nebezpečné hory a moře. Nour zapadá do řady dalších uprchlíků a migrantů – někteří jí pomáhají, jiní ji naopak zneužívají.

Na svou cestu má praktické prostředky, jako je několik tisíc dolarů a samozřejmě její mobilní telefon. Nour spoléhá na manžela Majda v emocionální podpoře a také v jeho rychlém přístupu k informacím, které jí pomohou při rozhodování. Například když se rozhodujete, zda zamířit k maďarské, nebo chorvatské hranici.

Bury me, my love manžel Majd

V roli manžela

Nour i Majd se dobře orientují v politickém zmatku v zemích, kterými musí Nour projít. Občas se stane, že jste překvapeni okolnostmi, a tak musíte využít informační technologie, abyste našli řešení. Cesty migrantů mezi Sýrií a Evropou se dobře zdokumentovaly online, ale i tak je Nourina cesta nebezpečná a nepředvídatelná. Manželé se společně musí rozhodovat, komu může Nour věřit a komu se raději vyhnout.

Jako hráč rychle pochopíte svou vlastní bezmoc v roli manžela Nour. Nour totiž nedělá pokaždé jen to, co byste chtěli, často považuje vaše dobře míněné rady za zbytečné. Majd také žárlí na muže, s nimiž se Nour na své cestě setkává. Těžko zvládá svou nedůvěru. V některých ohledech je Majd chytrý, v jiných je hrubě ignorantský. Nour ho například vyhubuje poté, co ji varuje, aby nevěřila Afričanům, protože „jsou to zloději“.

Skutečné zkušenosti

Příběh se zakládá na skutečných zkušenostech z migrace. Bury Me, My Love nám dokáže ukázat kousek toho, co to znamená opustit život a hledat jiný. Nour je chytrá, vtipná a čestná, i ona je ale tlačena až na své limity. Aby přežila, nemůže už žít podle pravidel svého minulého života doma. Při přechodu z jedné země do druhé si musí stanovit své vlastní etické hranice.

Život nebo smrt

V původní mobilní verzi hra probíhala v reálném čase. Takže pokud se Nour na jeden den v příběhu ocitla offline, byla i ve hře také jeden den offline. Nyní se hra hraje v normální hrací době, což znamená, že Bury Me, My Love můžete dohrát během několika hodin. Záleží, jak se rozhodnete a jakou trasou se s Nour vydáte.

I bez úzkostného aspektu v reálném čase zážitek funguje. Téměř od první výzvy příběh skvěle vyjadřuje Nourin a Majdův strach a bezmoc. Velká část akce spočívá ve zdánlivě světských rozhodnutích, třeba jestli si vzít taxi nebo autobus. Pod všemi těmito rozhodnutími však je vědomí, že tyto volby dělají rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem a možná i mezi životem a smrtí.

Dobrý příběh

Dobrý příběh je definován tím, jak moc si přejeme vědět, co se stane dál. Bury Me, My Love je strhující věc. Vyhýbá se binární struktuře. co je správně a co špatně. To hráči umožňuje přemýšlet o tom, zda se dříve v příběhu rozhodl správně, či nikoliv. Zdá se, že ve skutečnosti neexistují žádné správné odpovědi. Je pouze schopnost učinit nejlepší možné rozhodnutí na základě dostupných informací a štěstí.

Hra nás učí důvěřovat intuici své ženy, například když se Nour rozhodne podstoupit hrozné riziko nebo když vloží svou důvěru v neznámé prostředníky. Nám pak nezbývá nic jiného než čekat na druhé straně telefonu. U hráče pak vyvstávají myšlenky „zvládla to, dostala se na místo, zemřela“ apod. Pomalu hráč začíná chápat její život a jaké to je, být zmítán na vlnách neštěstí.

Reálný aspekt hry

Bury Me, My Love je příběh jednoho jednotlivce, ale také příběh bezpočtu tisíců migrantů, kteří se snaží uniknout násilí nebo chudobě. Při hledání lepšího života se vydávají na milost a nemilost živlům, pašerákům a zločincům. Staví se do opozice vůči policejním silám, armádám a protiimigračním fanatikům. Tomu všemu a dalšímu čelí Nour. Příběh se nikdy nezdá být přitažený za vlasy. Někdy je to děsivé, jindy je to vtipné, ale vždy přesvědčivé.

Existují malé věci, které můžeme pro uprchlíky udělat prostřednictvím příslušných charitativních organizací nebo prostřednictvím našich politických systémů. Můžeme si také poslechnout jejich příběhy.

Bury Me, My Love představuje dobrý a dojemný příběh. Není to sice dlouhá hra, ale rozhodně dost dlouhá na to, abyste si zamilovali postavy a užili si čas strávený u tohoto titulu. Navíc tu na vás čeká až devatenáct různých konců.

Klady
 • příběh
 • devatenáct konců
 • herní doba
 • postavy Nour a Majd
 • podle skutečnosti
Zápory
 • opakující se pasáže, když hledáte další konec
 • cinkání SMS (pokud nevypnete zvuk)
Platforma PC
 • Datum vydání 10.01.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.