Car Mechanic Simulator 2021 – Cover

Car Mechanic Simulator 2021 – chcete být automechanikem?

14. 6. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Probudíte se ráno a vykročíte ze dveří, jdete směrem ke svému vozu, otevřete dveře a zasouváte klíč do startéru, když náhle při otočení vyjde z útrob motoru zvuk takový, že už je vám jasné řešení – servis. Napadlo vás, jaké to vlastně je? Tak dneska se koukneme blíže na toto povolání v recenzi Car Mechanic Simulator 2021.

Co je nového?

Car Mechanic Simulator 2021 je z dílny polského studia Red Dot Games. To nám přináší po třech letech modernizovanější verzi, nově i s možností využití technologie virtuální reality. Pokud jste hráli již předchozí simulátor z roku 2018, pak se vrací vše, co jste moc dobře znali. Rozšíření se dostavilo ve třiceti jedna nových vozech, ruce si ušpiníte nad více než sedmdesáti vozy. Další novinkou jsou tekutiny používané jak v brzdovém systému, tak v okruzích zabezpečujících dodání oleje do převodovky. Kromě toho se zde najde myčka, vizualizace promáčklin, barvitelné součástky, minihry, zařízení na stáčení brzdových kotoučů, pojistkové skříně, parkovací systémy, aukce starších komponentů a konfigurace vozu. Pomocí vám budou desítky nástrojů a další čtyři tisíce součástek. Za dokončené zakázky obdržíte zkušenostní body, ty slouží k odemykání ve stromě schopností.

Začínáme od píky

Car Mechanic Simulator nabízí několik možností obtížnosti – lehkou, střední, obtížnou a sandbox. Pro začátečníky, nezkušené v oblasti techniky, doporučuji zvolit nejnižší. Střední, tedy normální, je vhodná pro hráče s povědomím o funkčnosti strojů. Nejvyšší obtížnost doporučím přenechat zarytým znalcům simulátoru, popřípadě lidem s technickým vzděláním či zkušenostmi z opravy vozů.

Zdroj: igdbVítejte v garáži, kde je dostupný zvedák, základní set klíčů, dále pak přístroj na odvod oleje z vozu, na geometrii kol a na sundání a nasazení pneumatik. Vaše hlavní náplň činností bude veskrze obdobná a přímočará. Získání vozů je realizováno plněním příběhových zakázek, případně vedlejších misí s bonusy. Další možností opatření vozidla jsou šrotiště, případně pozdější nákup přímo v salonech specializujících se na prodej vozů či nákup v aukcích. Po doručení vozu do garáže začne inspekce základních problémů – ty jsou buď už předem definované, anebo musíte využít sérii testů, abyste je objevili. K lokalizaci potíží lze také využít tzv. „cestový test“, sloužící k odhalení problémů v podvozku, a to zejména u odpružení a brzdové soustavy. Postupováním a plněním úkolů dostanete i voltmetr k zjištění napětí u baterie nebo přístroj na kontrolu a nastavení funkce ventilů v motoru. Pro kontrolu řízení je zde testovací okruh, na kterém lze odhalit i případné problémy s převodovkou. Vyskytují se však vadné kusy, ty lze nalézt pouze rozebráním s následnou analýzou, která je spuštěna přepnutím do vyšetřovacího módu.

Po zjištění závad přichází hlavní náplň této simulace, odmontování vadných kusů, jejich následná koupě a montáž. Důležité je přitom dbát na správnost daných komponentů, neboť pokud použijete nesprávný kus, nelze jej namontovat, a tím ani dokončit zakázku. Po třetím rozšíření dílny se otevře lakovna, s jejíž pomocí budete brousit, leštit a nastříkat novou barvu. Novinkou je možnost mít i barevné jednotlivé prvky.

Dobré nápady, ale stačí to?

Lze pozorovat, že vývojáři se snažili dodat trochu té diverzity, a to přesněji přidáním miniher. Stejně jako samotná činnost montáže a demontáže, která je po několika hodinách stále se opakující, až nudná, i tyto nové elementy k opravám a renovaci se okoukají a z důvodu své triviálnosti neplní žádnou větší roli. Jsou spíše zklamáním než odklonem od soustavně se opakujících prací. Dobře vypadajícím prvkem je vylepšená grafika, která působí oproti předešlému titulu mnohem realističtěji. Velkou změnou prošla struktura ekonomického modelu, ten působí více komplexně a tím se stává značným obohacením.

Zdroj: igdb

Mechanik-sběratel

Festival hromadění a opakujících se aktivit vás přirozeně vede k získávání vaší vlastní kolekce vozidel, zatímco hraní není pouze o opravování aut zákazníků. Zajímavé kousky lze nalézt při aukcích, stejně jako při prohledávání starých stodol, kde lze narazit opravdu výstavní kousky. Provedete pak jejich následná renovaci, vyladění i následný prodej. Zde vsadili vývojáři na populární modely a volba dopadla správně, ačkoliv některé modely z důvodů licence naleznete pod fiktivními jmény a logy.

Oproti předchozím dílům, doznal simulátor možnost úprav vnitřku, ale mohl by obsahovat více součástek a interiérových úprav. Největším neduhem už od předchozích dílů je jízdní model pro řízení na testovací dráze. Mechanika chování vozů je velmi arkádová, neodrážející simulaci chování na vozovce.

Pokud nad tímto přimhouříte oči, čeká vás několik desítek hodin identických oprav. Potom si odpočinete u sandboxové obtížnosti. Žádné objednávky, žádné finanční restrikce, přímý přístup ke všemu. Dostupnost ze začátku, vynechává prvek odměn za dokončení úkolu. Pokud tedy nejste fanoušky výzev, je tato volba přímo pro vás.

Dostupný simulátor

Celkově vzato je Car Mechanic Simulator 2021 posunutím vpřed od předešlého dílu. Graficky už nejde o port z mobilní verze. Viditelné je zlepšení nákupního listu i obchodu se součástkami. Po dobu hraní šlo měl stabilní výkon, bez ztrát kvality obrazu či chyb způsobujících nečekané ukončení. Hudební stránka je zastoupena rádiem, kde lze zvolit druh hudební stanice. Často uplyne několik hodin, aniž bych si uvědomil, že daná skladba hraje již poněkolikáté. Myslím si, že i zde volba proběhla dobře. Zvuky nástrojů a mechanických součástí působí realisticky.

Zdroj: igdb

Car Mechanic Simulator 2021 nenasadil laťku příliš vysoko a má pořád potenciál na zajímavý nápad. Rád bych viděl o něco více simulace a realismu. Na druhou stranu jde o přístupnou mechaniku pro méně zkušené hráče, kteří neočekávají hardcore simulátor a mohou si tak alespoň v přeneseném slova smyslu umazat ruce od oleje a špíny. Polští vývojáři se vydávají cestou pomalého rozvoje své značky. Očekávám nablýskaný bourák přímo z výroby, a místo toho dostanu značně užitý vůz, hezký a pracující, ale nic, co by mě ohromilo.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Petr Šilhavý.

Klady
 • vylepšená grafika
 • realistický model
 • volba obtížnosti
 • strom vylepšení
Zápory
 • nedotáhnuté minihry
 • málo možností úprav
 • jízdní model
Platforma PC
 • Datum vydání 11.08.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.