Far-Cry-6-úvodní

Far Cry 6 – čas na svržení diktátora Antóna Castilla

6. 10. 2021
 

Od vydání posledního dílu ze série Far Cry uběhly již tři roky a mezitím jsme dostali kratší a slabší spin-off s názvem New Dawn. Ve čtvrtek 7. 10. se oficiálně dočkáme zveřejnění plnohodnotného pokračování, a to téměř na všech herních platformách. Naplní Far Cry 6 očekávání svých dlouholetých fanoušků? Přinese tohle pokračování do dnes již kultovní herní série něco nového? Odpovědi na tyto otázky i to, jak se nejnovější díl série vývojářům povedl, vám poví naše recenze.

Začátky na ostrově Yara

Při spuštění Far Cry 6 máte na výběr mezi dvěma herními módy – příběhovým a akčním. Ten příběhový je určen spíše hráčům, co se chtějí soustředit zejména na příběh a exploraci, nikoliv na obtížnost. Akční mód je pro hráče, kteří mají rádi výzvy a chtějí si hraní užít ve všech aspektech, které FC 6 nabízí. Hra vás následně seznámí s příběhem, dá vám na výběr mezi dvěma hlavními postavami a poté vás vypustí hned do akce. Výběr postavy je jen o vzhledu ve hře a vašem pocitu z ní – obě mají stejné jméno, schopnosti i dialogy, takže hra i příběh budou stejné, nezávisle na vašem výběru.Po krátkém úvodu hra začíná na pláži ostrova Santuaria, kde započne vaše cesta za snahou svrhnout vládu diktátora Antóna Castilla. Dostanete svou první zbraň, do které musíte sehnat náboje, a tak musíte provést první eliminaci, abyste přežili na tomto ostrově a mohli se vydat na setkání s osobou ze skupiny zvané „Libertad“. Clara vám sdělí, s čím potřebuje na ostrově pomoci, a začne

vám zadávat první mise. Velkou změnou v tomto díle jsou nepřátelé, kteří na vás nebudou stále útočit, pokud uvidí, že jste nekonfliktní.Hra vás učí herní mechaniky pěkně postupně a vždy před nějakou novou aktivitou vám kratším vysvětlením představí, o co se jedná, popřípadě k čemu daná aktivita slouží. Nemusíte se tedy obávat, že byste ve hře něčemu nerozuměli. Naopak mi herní tipy přišly časem docela otravné.

Nadvláda Antóna Castilla

Příběh ve hře Far Cry 6 se točí kolem postavy hlavního záporáka diktátora Antóna Castilla a jeho třináctiletého syna Diega Castilla. Na tuhle cestu se vaše postava Dani Rojas nejdříve vydat nechtěla, chtěla se pouze dostat co nejdříve pryč z Yary a žít svůj nový svobodný život jinde. To se jí ale nepodařilo. Zdá se totiž, že jejím posláním a osudem je rozpoutat revoluci a stát se jednou z pravých guerrillas – bojovníkem za svobodu ostrova.

Antón Castillo a jeho rodina je velmi nekompromisní a krutá. Nechává totiž ostrov Yara několik let pozadu oproti celému světu a chce tu vyprodukovat co nejvíce toxického tabáku. Tento tabák by měl dle jeho slov „přinést ostrov Yara zpátky ke slávě“, ale tyto zmutované rostliny spíše otravují místní obyvatelstvo a pustoší ostrov. Obyvatelé ostrova tu nemají téměř žádnou svobodu. Jsou z nich v podstatě otroci, kteří pracují v nelidských podmínkách za minimální mzdu, pokud tedy nejsou již zkorumpovaní nebo nepracují v armádě.

Při průchodu hrou bude vaším úkolem zabít několik cílů spojených s diktátorem a hlavně osvobodit všechny části ostrova Yary od jeho nadvlády, než se dostanete k poražení samotného Antóna Castilla. Při vaší cestě se budete snažit získat na svoji stranu co nejvíce lidí, které chtějí také bojovat za svobodu ostrova. Příběh je dle mého ve správném stylu Far Cry, a i přes určité slabší části se mi velice líbí. Ubisoftu se opět hlavní záporák povedl, vyvolává strach, působí šíleně a od začátku hry vám je jasné, jak jste oproti němu bezmocní, což se v průběhu hry bude pomalu měnit, jak budete sílit.

Vaše vybavení a arzenál zbraní

Hra oproti starším dílům přináší spoustu nových mechanik. Ve hře již nemáte žádný strom zkušeností, jak tomu bylo dříve, nyní záleží pouze na vašem vybavení a na tom, jak si vše přizpůsobíte vaší hratelnosti. Ve Far Cry 6 jsou vaší hlavní dovedností zbraně. Ve hře budete postupně získávat různé typy zbraní a většina z nich je upravitelná. Každá zbraň je jedinečná a je zcela na vás, jak si váš arzenál na pracovním stole přizpůsobíte a upgradujete. Jediné, co budete potřebovat, jsou materiály. Od začátku hry budete mít možnost přepínat mezi třemi typy zbraní, které si můžete kdykoliv změnit v menu. Každá zbraň má různý druh nábojů, můžete mít např. obyčejné náboje, těžké náboje proti obrněným nepřátelům, jedovaté a výbušné. Zbraně mají také různé modifikace a své speciální schopnosti.

Postupem hry získáváte nové vybavení pro vaši postavu, které si můžete také zvolit dle vaší hratelnosti. Každé vybavení, ať už to je helma, rukavice nebo kalhoty, vám přidává nějaký bonus. Vybavení a stejně tak zbraně získáváte nejčastěji z krabic, které najdete rozmístěné různě po mapě.

Vaši herní pomocníci

Váš největší zabijácký herní pomocník, když nepočítám mazlíčky s názvem „amigos“, je váš batoh Supremos, který vám přidává jednu silnou speciální schopnost. Tato schopnost se vám nabíjí na základě toho, kolik zabijete nepřátel, nebo po určité době. Ve hře je těchto batohů hned několik, každý z nich je unikátní a také si je můžete přizpůsobit vaší hratelnosti. Batohy Supremos mě velice bavilo používat v boji a hlavně vám to i hru do určité míry zjednoduší.

Již zmínění mazlíčci „amigos“ za vámi můžou chodit a pomáhají vám se zabíjením nepřátel, také mají své speciální schopnosti a každý z nich je jedinečný. Váš amigo může být např. bojový krokodýl Guapo nebo roztomilý pejsek Chorizo. K těmto mazlíčkům dostanete přístup velice brzy. Ve hře se ale těchto mazlíčků nachází více, takže je jen na vás, jaký bude ladit s vaším herním stylem a bude vám nejvíce sympatický.

Způsoby cestování po mapě

Ve hře máte přístup hned k několika typům dopravních prostředků, jako jsou auta, letadla, helikoptéry, čluny, lodě atd. Všechny se ovládají vcelku dobře, v menu si můžete později přivolat vaše auto, kdykoliv budete potřebovat. Auta jsou v tomto díle do určité míry upravitelná a každé z nich má odlišné vlastnosti. Velkou novinkou jsou koně, kteří vám ulehčí cestování v terénu, kam byste se autem nedostali. Ve hře disponujete také padákem a později wingsuitem, takže se nemusíte bát, že byste nemohli skočit z kdejakého kopce bez okamžité smrti. Na mapě také máte spoustu přátelských táborů, do kterých můžete po odemknutí cestovat pomocí funkce fast-travel.

Level systém a celková hratelnost

Postupem hrou vaše postava získává takzvanou hodnost neboli levely. K navýšení vašeho levelu budete potřebovat xpčka, která obdržíte za plnění hlavních misí nebo určitých vedlejších aktivit. Ve hře máte až 14 levelů a slouží vám k získávání lepšího vybavení a zbraní. Nové levely není příliš obtížné získávat a tato mechanika vám pomůže při určování obtížnosti nepřátel nebo určitých herních lokací. Tohoto nového systému ve hře si v podstatě nemusíte nijak všímat, hlavně když budete plnit úkoly postupně při průchodu mapou, jak vám hra doporučuje.

Far Cry 6 se hraje skvěle a různá vylepšení se vám odemykají rychle, takže máte stále co nového zkoušet a měnit. Především kombinování zbraní, různých vylepšení a speciálních schopností je zábavné. Větší míra upravitelnosti a přizpůsobitelnosti vaši hratelnost spíše tolik neovlivní. Po určité době hraní nejspíše stejně zjistíte, že speciální schopnosti vybavení a vašich zbraní jsou vlastně něco, bez čeho se obejdete. Nemusíte proto ani brát příliš ohled na to, co přesně se vám bude nejvíce hodit do boje, jako spíše na to, co vám je nejpohodlnější, což je docela škoda. Level systém mi osobně ke hře moc nesedí, ale zároveň hratelnosti nijak neškodí.

Mapa Far Cry 6

Nyní se vydáme na tropický ostrov Yara, který leží v srdci Karibiku. Jedná se o zcela otevřený svět, ve kterém je zcela na vás, kam se vydáte, ale doporučil bych se spíše řídit dle příběhu. Ostrov je tvořen pěti různými regiony, první z nich je ostrov Santuario, na kterém začínáte, poté se můžete vydat do dalších třech regionů – do části, kde se pěstuje nebezpečný tabák, do regionu s bažinou nebo do deštných pralesů. Poslední region, který navštívíte, je hlavní město Eperanza, ve kterém sídlí samotný diktátor. Všechny tyto regiony jsou velmi pěkné a detailní, skrývají mnoho aktivit a tajemství, které je zábava zkoumat a objevovat. Při průchodu těchto regionů jsem cítil, jak je každý zcela jedinečný. Jejich zpracování a odlišnost vám pomohou více se vžít do samotného děje a hru si více užít. Lépe tak také pochopíte, jak je ostrov Yara postupně ničen diktátorem Antónem Castillem a že zrovna vy musíte být ten, který to změní.

Vedlejší aktivity na ostrově

Ve Far Cry 6 máte spoustu vedlejších aktivit, takže často a velmi jednoduše odbočíte od hlavního příběhu a od hlavních úkolů. Poté se i třeba přistihnete, jak děláte hodinu a déle pouze vedlejší aktivity. Vedlejší aktivity dokáže být zábava plnit a je už jen na vás, kolik času u nich strávíte.Na mapě se nachází spousta nepřátelských území, která musíte osvobodit, a hra vás za jejich osvobození různě odmění. Ve hře můžete také hrát později kohoutí zápasy, které jsou jako Mortal Kombat mezi kohouty. Tato vedlejší herní aktivita je moje nejoblíbenější, jelikož je opravdu zábava hrát za kohouta, co bojuje proti dalšímu kohoutovi. Na mapě můžete odehrávat závody, objevovat tajemství ostrova nebo jen lovit kořist, hra toho nabízí vážně mnoho.

Grafické zpracování, optimalizace a využití systému PS5

Far Cry 6 jsem hrál na konzoli PS5, která hru zvládá velice dobře a na níž hra vypadá skvěle, jen mi zde chybějí různé grafické režimy. Bohužel chybí ray tracing, který konzole podporuje – vývojáři jej museli ze hry odstranit, aby běžela více stabilně. Na PS5 běží hra pěkně hladce na 4 K v 60 fps, a díky technologii SSD veškeré načítání proběhne téměř okamžitě.

Far Cry 6 také využívá naplno potenciál ovladače DualSense, který zde odvádí velmi dobrou práci. Hlavně tím myslím adaptivní spouště ovladače, které jsou velká síla a dodávají vám při hraní reálnější pocit. Zbraně mají svoji svižnost, a nejenže cítíte v pravé spoušti výstřel zbraně, ale levice s vámi bojuje, jako by se zbraň škubala ve vašich rukou. I přes za povedeně zvládnuté implementování funkcí ovladače jsem ji několikrát vypínal, jelikož může být také velmi rušivá a nepříjemná pro vaše ruce.

Nedostatky hry ve zkratce

Hlavními problémy hry jsou větší délka příběhu a příliš mnoho stejných aktivit, které se po několika hodinách hraní stávají monotónní a nemusí být již tolik zábavné, jako spíše otravné. Na mapě se také vyskytuje zbytečně velké množství krabic s vybavením, které bych radši získával důmyslnějšími způsoby. Některé nepřátelské tábory, které při průchodu hrou na mapě osvobodíte, vám budou stále tvořit nové nepřátele a bude kolem nich stále červené označení. Tato herní mechanika mi v průběhu hry dost kazila dobrý pocit při získávání a osvobození nepřátelských táborů, jelikož jsem měl stále dojem, že jsem daný tábor nedobyl. Další velmi otravnou novou herní mechanikou je úroveň chaosu. Chaos se vám zvedá při boji a zabíjení, kvůli čemuž po vás jdou silnější nepřátelé. Následně se za vámi neustále objevují další a další nepřátelé, dokud jim neutečete a tento level se vám nesníží.

Far Cry 6, plné akce a příběhu o revoluci, mě jakožto dlouholetého fanouška série nezklamalo. I přes menší nedostatky mě hra bavila více než pátý díl a určité nové herní mechaniky jí dodaly potřebnou změnu. Obsáhlý arzenál zbraní, skvělá hratelnost, rozsáhlé a propracované herní prostředí ostrova Yary, nový nekompromisní záporný hrdina, přizpůsobitelná hratelnost a mnohem více – to vše dělá z tohoto pokračování plnohodnotný díl série. Far Cry 6 je to, na co zarytí fanoušci dlouho čekali, hra se hraje skvěle a vypadá skvěle. Hru doporučuji jak dlouholetým fanouškům, tak i nováčkům série – snad se vám tedy pobyt na ostrově Yara bude líbit alespoň stejně jako mně.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Samuel Pernica.

Klady
 • skvělá hratelnost a velký arzenál
 • nové herní mechaniky
 • krásně zpracované herní prostředí
 • herní parťáci „amigos“
 • kohoutí zápasy
 • možnost hrát v multiplayeru
 • využitelnost ovladače DualSense
Zápory
 • občasné bugy (nejspíše opraví day-one patch)
 • přebytek možností vylepšení, která stejně spíše neovlivňují vaši hratelnost
 • příliš mnoho stejných aktivit
 • nepřátelé nejsou příliš chytří
 • malý výběr obtížností
Platforma PC
 • Datum vydání 11.05.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.