Ghost Trick Phantom Detective – Cover

Ghost Trick: Phantom Detective – klenot z Nintendo DS v moderní podobě

29. 6. 2023
Zdroj náhledu: igdb.com

Ghost Trick: Phantom Detective, původně vydaný v roce 2011 pro platformu Nintendo DS společností Capcom, představuje vrchol popularity detektivního žánru spolu se sérií Phoenix Wright: Ace Attorney. Ghost Trick: Phantom Detective započal své originální představení na trh jako nejprodávanější hra pro Nintendo DS v Japonsku s celkovým prodejem 24 000 kopií v prvním týdnu od jeho vydání. Popularitu tomuto titulu přineslo také úzké spojení s celosvětově známou sérií Phoenix Wright: Ace Attorney, jež byla vydána stejnou společností a vytvořena stejným tvůrcem Shu Takumim.

Zbrusu nové vizuální zpracování

Jak bylo již zmíněno, původní vydání Ghost Trick: Phantom Detective bylo pouze pro konzoli Nintendo DS a později také na zařízení s operačním systémem iOS. Díky tomuto remasteru hra poprvé zavítá na dnešní moderní konzole spolu s PC. Můžeme se tedy těšit na nové HD zpracování, rozšířenou hratelnost a přechod z dvou obrazovek na jednu. I přes tato vylepšení si hra udržuje svůj původní šarm. Půvab éry Nintenda DS je stále přítomen, a pokud jste tak neměli možnost vyzkoušet originál, máte jedinečnou příležitost zažít stejně jedinečné dobrodružství obohacené o moderní vizuální stránku spolu s intuitivní hratelností. Porovnání vizuálního zpracování je k dispozici na oficiálních stránkách Ghost Trick: Phantom Detective.

Geniální mysl jménem Shu Takumi

Shu Takumi využil svých zkušeností k vytvoření dalšího úspěšného titulu, který má své naprosto originální a v některých směrech i inovativní prvky spojené s ověřenými praktikami ve formě námětu k chytlavému příběhu a jedinečné atmosféry. Každá postava tak nabízí svůj originální design plný pestré palety barev spojený se specifickými vlastnostmi, které jsou velmi dramatizované po osobnostní stránce a plné důvtipu. Díky tomuto přístupu každá z postav okamžitě utkví v paměti hráče a na první pohled je jasné, do jakého archetypu spadá. Je také nutné zmínit perfektni zvukové efekty spolu s hudbou, která bude vaše dobrodružství doprovázet. Zvukové efekty fungují velmi dobře, jsou jasné a výstižné pro konkrétní situace. Hudba vystihuje atmosféru konkrétních scenérií naprosto bezchybně a zaručuje tak hluboce poutavý herní zážitek.

Zdroj: Capcom

Osudová noc

Příběh začíná poutavou úvodní scénou odehrávající se na odlehlé skládce, kde se poprvé setkáváme s červenovlasou dívkou jménem Lynne a nájemným vrahem přezdívaným „Nearsighted Jeego“. V této úvodní scéně vidíme nejhorší možný konec tohoto setkání, kterým je předčasné usmrcení Lynne. Po scéně zjišťujeme, že se na tomto místě také nachází další oběť, náš hlavní hrdina ležící zkroucený bez života. Hra vypráví příběh podobně jako Phoenix Wright: Ace Attorney, a to podobou vizuální novely. Děj je tak převážně podán formou textu, ať už pomocí vnitřních monologů, či konverzací mezi postavami.

Tímto se dostáváme k hlavní podstatě příběhu a dozvídáme se, že náš hlavní hrdina je stále mezi námi v podobě ducha. Tato forma nám umožňuje využívat schopnosti tzv. Ghost Tricks, tedy možnost posednout jakýkoliv neživý předmět a následně s ním manipulovat v náš prospěch. Dozvídáme se také, že je možné se spojit s duší mrtvého člověka, a pokud tento člověk není po smrti déle než jeden den, máme příležitost se vrátit do doby čtyř minut před jeho smrtí. Tento princip je základním kamenem hry. Naším úkolem je odvrátit smrt a zaručit tak pokračování příběhu konkrétních postav. Hratelnost funguje ve formě hádanek, jejichž řešením je vytvoření budoucnosti, kde postava přežívá a pokračuje dále ve své cestě.

Celá tato premisa tak může vyznít velmi seriózně, přece jen je hlavní tematikou smrt a snaha odvrátit smrt dalších postav ohrožené nájemnými vrahy – i přes toto téma je však příběh plný důvtipu a situací, které dokáži vykouzlit hráči úsměv na tváři. První záhadou je identita hlavního hrdiny a důvod, proč byl vlastně tuto noc zabit. Jelikož prochází ztrátou paměti, je potřeba postupně odkrýt, kdo vlastně jsme a jakou máme spojitost s Lynne. Kromě Lynne se také setkáváme s dalším duchem jménem Ray. Ray slouží jako úvodní pomocník vysvětlující nově nabyté schopnosti našeho neznámého hrdiny. Důležité je také podotknout, že celou tuto záhadu musíme odkrýt za jediný večer, jelikož existence našeho ducha zmizí z toho světa při zítřejším ránu.

Zdroj: Capcom

Zápletka plná záhad

Příběh je rozdělený do jednotlivých kapitol popisujících časové úseky jediné noci. Po odvrácení nepříjemného osudu Lynne se pomocí telefonní linky dostáváme do další neznámé lokace. Toto místo je naprostým opakem předešlé skládky a připomíná spíše luxusní vilu. Poprvé se zde dozvídáme, že se náš hlavní hrdina jmenuje Sissel. Tato luxusní vila je sídlem nájemných vrahů a za pomocí našich „Ghost Tricks“ zjišťujeme, že Lynne je z nějakého důvodu hlavním cílem této skupiny. Nová informace přináší do hry dalšího vraha přezdívaného „One Step Ahead Tengo“, který neotálí a dostává se do bytu Lynne ještě předtím, než tam sama stihne dorazit. Za využití telefonni linky se dostáváme do bytu Lynne a je naším úkolem zachránit její spolubydlící a roztomilého pomeraniana Missile.

Lynne je naším jediným zdrojem k získání ztracených vzpomínek, a proto je potřeba ji udržet při životě. V této kapitole je naším úkolem zachránit právě pejska Missile. Při ochraně své paničky Kamily byl totiž nelítostně zastřelen. Oproti Lynne je Missile schopen komunikace i ve svém posmrtném životě a dozvídáme se tak přesně, jak se celá situace s vrahem odehrála. Po úspěšné záchranné akci kontaktuje Lynne Kamilu a informuje ji o tom, aby okamžitě opustila byt a setkala se s ní v jejich oblíbené restauraci. Při tomto hovoru je Lynne někým vyrušena, což způsobí vylekání Kamily a následného upuštění telefonu do akvária. Tato skutečnost nám tedy ztíží situaci a je potřeba tak najít jiný telefon, přes který budeme moci cestovat dále a dostat se k Lynne.

Zdroj: Capcom

Nudit se opravdu nebudete

Společnost Capcom není žádným nováčkem herního průmyslu, a tak přesně ví, jak vytvořit zapamatovatelné postavy plné (ne)života. Každá z postav má své jedinečné vlastnosti vyzařující jejich osobnost. Ve většině případů jsou tyto vlastnosti uvedené do extrému, což zaručuje zřetelnou prezentaci jednotlivých postav umožňující zařazení do konkrétních archetypů. Každou z nich si tak snadno zapamatujete a žádná se neztrácí v pozadí.

Struktura příběhu motivuje hráče k pokračování ve hraní, prezentace záhad působí tajemně a postupná cesta k jejich rozluštění přináší příjemný pocit úspěchu. Vývoj příběhu působí velmi svižně bez žádného zbytečného zdržování. Každá kapitola je tak plná nových poznání, díky kterým se postupně dostáváme k pravdě. Naším úkolem je dojít k rozluštění toho, co se stalo a proč se to děje právě těmto konkrétním postavám. Sissel spolu s jeho ztrátou paměti a jedinečnými schopnostmi, vyšetřování Lynne a důvodu setkání se Sisselem, tajemné speciální vězení pro ztracené případy a také celý spolek nájemných vrahů, toto je jen pár záhad, které bude potřeba v průběhu hry vyřešit.

Ghost Trick: Phantom Detective přináší nabitý příběh plný nečekaných zvratů. Každá z osmnácti kapitol nabízí momenty plné napětí a akce, která vás nenechá chladnými. Spojení prvků vizuální novely spolu s návykovým řešením hádanek pomocí schopností odvrácení nepříznivého osudu zaručují dlouhé hodiny zábavy a převážně chuť pokračovat dále v řešení záhad. Úspěch originálního vydání není překvapující a s tímto novým remasterem se hra dostává k mnohem širšímu publiku. Ať už jste fanouškem detektivek, či příběhů plných života, Ghost Trick: Phantom Detective vás určitě nezklame, naopak zvětší očekávání pro jakoukoliv další hru, která obsahuje podobná témata či způsoby hratelnosti. Ghost Trick: Phantom Detective vychází 30. června 2023 na platformy Nintendo Switch, Playstation 4/5, Windows a také Xbox One.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Josef Horák.

Klady
 • inovativní hratelnost
 • propracovaný a chytlavý příběh
 • postavy plné života
 • svižný vývoj dějové linky
Zápory
 • žánr puzzle není pro každého
 • hratelnost i přes svou originalitu může eventuálně působit repetitivně
Platforma PC
 • Datum vydání 30.06.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.