Going Medieval – obrana města

Going Medieval – středověký RimWorld

23. 6. 2021
Zdroj náhledu: Foxy Voxel

Going Medieval je budovatelská hra, ve které přeberete kontrolu nad skupinou osadníků. Ti znovu osidlují Evropu poté, co byla zpustošena nekontrolovaným morem. Naštěstí pro vás je zde spousta volné půdy, ale život pro vaše osadníky nebude snadný. V cestě vám budou stát především jiní přeživší, kteří se budou pokoušet převzít vaši úrodnou půdu silou.

Není se ale čeho bát. Než začnete vést válku se svými sousedy a budete útočit na jejich velkolepé hrady, budete muset začít úplně od samého začátku, a to se skromným malým statkem a velkým cílem udržet své lidi naživu.

Tři možné scénáře

Nemáme žádné informace o tom, jestli se vývojáři Foxy Voxel rozhodnou přidat ještě pár další scénářů, nebo zůstanou zatím u třech, které předběžný přístup nabízí – standard, peaceful a survival

Standardní scénář pro vás znamená, že vaše osada bude pod útoky nepřátelských nájezdníků a budou aktivní ekologické eventy – střídání ročního období apod. Nájezdy budou probíhat ve stabilních intervalech a jejich obtížnost se přizpůsobí vašemu postupu hrou. 

Peaceful scénář, jak už název napovídá, bude kompletně bez nepřátel. Tento mód vývojáři doporučují hráčům, kteří dávají přednost budování a starání se o blaho osadníků.

Survival je posledním scénářem, ve kterém budou nájezdy nepřátel mnohem častější a jejich náročnost se bude samozřejmě i neustále zvyšovat. Tento mód bych doporučil už pro ostřílené hráče, kteří s podobnými tituly mají hojné zkušenosti. 

Tyto scénáře můžete ještě upravovat skrze obtížnost podle toho, jaká vám vyhovuje. Můžete si vytvořit i svůj vlastní scénář, kde si zvolíte, s jakým množstvím daných surovin a počtem osadníků chcete hru začínat. Going Medieval si zkrátka můžete do jisté míry přizpůsobit podle sebe a vašich zkušeností s tímto žánrem. Později si ještě zvolíte místo, kde budete stavět svou vesnici, a na samotný závěr si vyberete osadníky podle vašeho gusta, stejně jako v titulu RimWorld.

Zdroj: Foxy Voxel

Budujte si příběh města

V Going Medieval si nebudujete jenom svůj vlastní příběh, ale i příběh vašich občanů. Jakmile se k vám začne přidávat více obyvatel, příběh města tak poroste společně s nimi. Může se stát, že do vašeho města přiběhne zločinec, který utíká před hlídkou. Na vás tak je se rozhodnout, jestli zločince vydáte, nebo ho ve vesnici schováte a poskytnete mu tak azyl. Pokud se rozhodnete zločince ponechat ve své vesnici, musíte ale počítat s tím, že můžete naštvat sousední vesnice. Pak se jen stačí modlit, abyste měli dostatečně silné hradby a vaši vojáci si zrovna nevzali dovolenou.

Ochraňte své město a osadníky!

Vaši kolonisté se budou potýkat s více problémy než jenom s nájezdníky. Musíte je zabezpečit před hladověním a různými živly, proto je nezbytné zásobit se a postupně vybudovat přístřeší, které je udrží nakrmené a v teple.  

Nedílnou součástí bude research, bez kterého se neposunete dál. Přestože je titul v rané fázi vývoje, nabídne toho opravdu hodně – od dřevěných zbraní až po ty železné, různé obranné struktury, možnost vytvoření hospody, nábytku, výrobu několika druhů cihel a mnoho dalšího.  

Co se nájezdů nepřátel týče, tak zatím můžete využívat jen pasti nebo hradby, na které postavíte své jednotky. Když na vás budou nepřátelé útočit, dostanete upozornění a spustí se časovač, u kterého se také můžete dočíst, jaké jednotky proti vám půjdou a v jakém množství. Neočekávejte však nijak inteligentní nepřátele, protože většinou se mohou zaseknout o skálu. Pokud máte hradby, budou kolem jedné strany kroužit a nechají se postřílet – umělá inteligence není zatím moc vyspělá. Uvidíme, jestli to takto zůstane i nadále, nebo jestli s tím tvůrci hry něco udělají a později dostaneme plnohodnotné souboje.

Zdroj: Foxy Voxel

Stavění na sebe? Proč ne.

Titul se v současné době nachází v raném přístupu, kde jste zatím omezeni pouze na to, že můžete vybudovat jednu vesnici – nemůžete se spontánně rozšířit, ale svou základnu si můžete vybudovat relativně velkou. Je pozoruhodné, že můžete budovy stavět i na sebe, a díky tomu vytvořit větší základnu nebo třeba hospodu. Pokud budete chtít své lukostřelce umístit na vyšší patra, jako jsou zdi nebo věže, aby útočili z vyššího úhlu, v Going Medieval je to možné. 

Také zde máte možnost kopat do skal či země. Můžete si takto vytvořit různé tunely nebo sklepení pro ochranu vašich obyvatel či vzácných materiálů, o které byste během útoku neradi přišli. Tímto způsobem lze také vytvořit tajný tunel, který vás zavede do jiné a lépe chráněné místnosti.  Možností, jak vybudovat svou kolonii, máte celkem hodně a jsem docela zvědav, kam až to vývojáři dotáhnou.

Přídavky, které by se měly časem přidat

Vývojáři mají se svým titulem velké plány a chtějí hru dále rozvíjet. Měli bychom se postupně dočkat například obchodování, nových poliček a stojanů na zbraně, náboženského vlivu, obléhacích zbraní, vězeňského systému a spousty skvělých vychytávek a novinek.

Going Medieval je skvělou budovatelskou hrou, která se nechala inspirovat hrou RimWorld. Titul se sice nachází v hodně rané fázi předběžného přístupu, ale i tak vám dokáže nabídnout spousty zábavy na několik hodin. Máte zde několik možností, jak vybudovat svou kolonii a dotáhnout ji na co největší království. Jestli se Foxy Voxel povede do hry implementovat všechny slíbené prvky, mohla by tak vzniknout skvělá budovatelská hra. Going Medieval si můžete zakoupit na Steamu za 22,99 €.

Klady
 • více možností, jak budovat svou kolonii
 • možnost stavění na sebe
 • úprava vlastních scénářů
 • nabídne několik hodin zábavy
Zápory
 • občas titul spadne
Platforma PC
 • Datum vydání 01.06.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.