Inspector Schmidt - úvod

Inspector Schmidt A Bavarian Tale – na stopě vraha

20. 4. 2024
 

Inspector Schmidt – A Bavarian Tale je detektivní příběh z pohledu třetí osoby zasazený do Bavorska roku 1866. V tomto titulu se ujímáte role studenta medicíny Valentina Schmidta, který cestuje do vesničky Wolpertshofen. Ve vesnici se totiž stala vražda a kvůli tomu v ní zavládl naprostý zmatek. Vy tak musíte využít svých schopností, abyste dopadli vraha včas, než zemře někdo další.

Za tímto detektivním titulem stojí vývojáři z Active Fungus Studios, kteří jsou zároveň i jeho vydavateli. Tento díl je prequelem k jejich nadcházejícímu titulu s názvem Inspector Schmidt – The Ebbing, od něhož si prozatím můžete vyzkoušet demo na Steamu. Pokud byste chtěli vyzkoušet ještě nějaký detektivní titul, rozhodně sáhněte po některém Sherlocku Holmesovi či Murdered: Soul Suspect.

Každý má nějaké to temné tajemství

Jak už jsem zmínila výše, hlavním aktérem tohoto příběhu plného záhad, temných tajemství, napětí i sociální odtažitosti je student medicíny Valentine Schmidt. Ten zrovna přijíždí na ves Wolpertshofen, aby zde vyšetřil vraždu, která se tu udála. Tělo Lenze Glase je nalezeno uprostřed návsi. Kdo a co stojí za jeho smrtí? Na to budete muset rychle přijít, neboť vrah ještě neskončil. Bohužel pro vás nic není takové, jak se na první pohled může zdát.

Seznam podezřelých se vaším vyšetřováním rozrůstá a ukazuje se, že toto městečko je plné temných tajemství. Do toho se objevují další nové oběti tajemného vraha, jenž po sobě zanechává nápovědu v podobě citátu božího slova. Nemáte tedy jinou možnost než rychle přijít na to, kdo je vrah, a zastavit jeho nemilosrdné řádění. Dávejte si však pozor, abyste nakonec nebyli nuceni zaplatit nejvyšší cenu svým vlastním životem. Místní totiž nemají rádi, když se někdo šťourá v jejich osobních záležitostech.

Guten Tag

Titul vám nabízí možnost nastavení dabingu na němčinu (s bavorským přízvukem) či angličtinu. Za mě osobně doporučuji nastavit němčinu, jelikož má velmi pěkné provedení. Na druhou stranu musím přiznat, že na začátku mě rozptylovala. Několikrát se mi dokonce stalo, že jsem přestala číst anglické titulky a špatně jsem si odklikla odpověď. To samozřejmě mělo dopad na příběh a jeho závěr. Hra vám totiž nabízí až jedenáct různých konců. Samozřejmě vám je zde neprozradím, jen si je všechny objevte sami.

Co se týče anglických titulků, několikrát se mi stalo, že odpovědi zůstaly v němčině a já netušila, co se zde píše, takže jsem náhodně něco odklikla. Autoři však na hře neustále pracují, doplňují a opravují. Je velká šance, že při čtení této recenze už jsou všechny věci tak, jak mají být.

Inspector Schmidt - noční pátrání

Ukaž, že jsi detektiv

Ve hře Inspector Schmidt budete využívat k vyšetřování detektivní mód. V něm jste schopni odhalit stopy a vydedukovat další možný postup. Na to, kdy můžete využít tento mód, vás hra vždy upozorní. Tuto detektivní schopnost můžete využít jen po omezenou dobu. Pokud vám dojde, je možné ji opět doplnit snědením preclíku. Bavorské preclíky najdete rozprostřené různě po mapě, koupíte je u obchodníků, a pokud máte zakoupený recept, můžete si je vyrobit i sami.

Současně můžete sbírat informace od všech obyvatel vesnice. Titul nabízí možnost využívat normální odpovědi a dotazy. Někdy je možné použít i jednu ze tří speciálních odpovědí, pro něž jsou základem vaše dovednosti. Za každý level ve hře získáte bod do vašich schopností a body si můžete libovolně rozdávat nebo kombinovat. Tyto unikátní odpovědi jsou speciálně označeny šaškovskou čepicí, vojenskou helmou a studentským kloboukem. Kladením správných otázek se doberete ke kýženému výsledku. Některé konverzace jsou navíc opatřeny časomírou a nutí vás udělat rychlé rozhodnutí.

Hoď si kostkou

Ať už se snažíte získat z někoho odpověď na svou otázku, vodítko k další stopě, či se jen pokoušíte otevřít zamčenou bednu, o vše si musíte hodit kostkou. Hra v tomto místě připomíná typické DnD hraní se speciální kostkou, jež má dvacet stran. Při souboji naleznete vpravo nahoře soupeřovo číslo, které určuje, kolik vy musíte hodit, abyste vyhráli. V každém tahu házíte vždy čtyřikrát. Pokud se trefíte, kostka zasvítí a nic víc se neděje. Jakmile se však netrefíte, kostka, zčervená a podle toho, jaký je rozdíl mezi padlým číslem a číslem vašeho protivníka, se odečtou body z vašeho čísla.

Jaké bude vaše číslo při hře, ovlivňují vaše schopnosti, jež si sami můžete zvolit. Zároveň můžete použít speciální itemy, která vám na určitou dobu zvýší danou schopnost. Máte možnost si je vyrobit či zakoupit.

Inspector Schmidt - házení kostkou
Inspector Schmidt - vylepšené házení

Když to nejde hlavou, použij pěsti

V Inspector Schmidt A Bavarian Tale neustále někoho vyzpovídáváte, řešíte jejich problémy a odhalujete jejich nejtemnější tajemství. Díky tomu zřejmě naštvete mnoho místních lidí, kteří si to s vámi budou chtít vyřídit ručně a stručně. Titul vám však umožňuje se bránit pomocí speciálního módu pro boj. V něm pak boxujete s vašimi soupeři, různě uhýbáte, a to vše za zvuku velmi vtipné lidové muziky. Zde je podle mého názoru hra nejvtipnější. Dokonce jsem zažila dvakrát, že mě soupeř pronásledovat s jedním HP přes celou mapu až do vesnice poté, co jsem použila teleport, aby dostal jednu pravačkou a byl konec.

Inspector Schmidt - souboj v lesích

Na soupeře můžete zaútočit zezadu, abyste ho bezpečně a potichu zneškodnili. Nejlépe se to provádí ze křoví s bílými květy, v něm vás totiž soupeři absolutně nevidí.

Ve hře se můžete přesouvat pomoci „hike spotů“, tedy míst, kde se nachází cedulka s obrázkem podkovy. Odtamtud se můžete dostat na místa, kde už jste předtím byli a odemkli jste si to. Tím si aspoň trošku pošetříte nohy a čas. Kromě těchto míst tu naleznete ještě „eardrop“ – zde odposloucháváte konverzace z jakéhosi hot spotu. Většinou je označený kroužícími modrými kapkami.

Inspector Schmidt - eardrop

Nedokonalé zpracování

Co se týče technického zpracování, optimalizace a tak podobně, hra se neustále obnovuje a fixuje. Takže ano, existují tu jisté technické problémy, avšak autoři neustále pracují na jejich opravě. V době mého hraní však NPC například zmizela jak pára nad hrncem, rychlostí světla přebíhají ze strany na stranu či lze proběhnout suchým záchodem, jako by tam ani nebyl. U soubojů naopak vidím problém v tom, jak jsou postavy soupeřů hloupé (aspoň tedy většina), a tak občas blokují cestu, sebe navzájem a podobně.

Inspector Schmidt – A Bavarian Tale je pro mě zajímavým a překvapivým detektivní titulem. Líbí se mi velmi pěkně zpracovaná grafika prostředí vesničky a jejího okolí. Dále tu je děj, jenž vás vtáhne do sebe a vy díky tomu prožíváte osudy a příběhy místních obyvatel. Titul nabízí spoustu možností a různých důsledků, které ovlivní děj a jeho velké finále, ať už vám vyjde jakýkoliv konec. Ano, hra má i několik nedostatků na nichž však autoři pracují dnem i nocí. Nezbývá než jim držet palce, aby to vyladili co nejdříve.

Klady
 • zajímavý detektivní příběh, který vás vtáhne
 • prostředí bavorské vesnice roku 1866
 • spousta zajímavostí z té doby (odkaz na válku s Prusy)
 • rychlý pohyb po mapě pomocí „hike spotů“
 • velké množství možností, jež ovlivňují příběh i jeho konec (jedenáct různých závěrů)
Zápory
 • některé věty nejsou přeložené do angličtiny
 • postavy mizí a objevují se či se propadají do budov, stromu, mostů a podobně
Platforma PC
 • Datum vydání 02.02.2023
  • Vývojář Active Fungus Studios
  • Vydavatel Active Fungus Studios
  0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Hratelnost

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.