sachove-hry

Legendární šachové hry pro dva

7. 3. 2023
 

Chcete znát legendární šachové hry určené pro dva hráče. Jedny z nejoblíbenějších her s figurkami najdete v našem článkuKdyž se řekne legendární šachové hry, co vás napadne? Nás napadly šachy, šachy a šachy. A pak nám došlo, že existuje i halda deskovek, které mají s šachy spoustu věcí společnou – dva hráče, kteří poměří svoje síly pomocí promyšlených tahů na malém, zpravidla pevně ohraničeném bojišti. Napětí, střídající se tahy, no a nebo nám to šachy prostě tak ňák připomínalo – vem to čert, tady máte náš turbožebříček legendárních „jakožešachovek“ pro dva!

Boop (2022)

Máte doma kočku? Dokonce dvě? No, tak v téhle hře jich budete mít hned šestnáct a budete se s nimi přetahovat o místo na krásně ustlané posteli. Ve svém tahu vždy vyložíte kočičku na libovolné místo a nejbližší figurky ve všech směrech odsunete o jedno místo dál. Koťata nemohou odsouvat kočky, figurky se mohou zarážet o jiné figurky, a když spadnou přes okraj, tak jdou fuč. Boduje se za tři stejné kočičky v jedné řadě. Mňau!

Hive (2000)

Hra s pokládáním kamenů. Každý má kamenů celkem jedenáct a každý kámen reprezentuje brouka, který má nějakou schopnost. Někteří brouci lezou přes druhé, jiní se pohybují libovolně po okraji bojiště atd. Budete postupně umisťovat své broučky a uplatňovat jejich schopnosti tak, abyste obklíčili soupeřovu královnu.

Hnefatafl (400)

Hnefatafl zní jako první slovo, které ze sebe vyplivnete, když se ráno proberete s omračující kocovinou. Navzdory tomu se jedná o promyšlenou strategii odhadem z počátku pátého století n. l. Proti sobě tu stane král se svými 12 válečníky a 24 figurek útočníků po všech stranách herní plochy. Figurkami lze pohybovat do čtyř směrů na libovolnou vzdálenost. Hráči mohou zničit figurky oponenta tím, že je obklíčí ze dvou stran svými figurkami a nebo je skřípnou v jednom z rohů. Král sám o sobě může být zajat jenom tak, že je protivníky obklíčen ze všech stran.

Moře a souš (2022)

Utkejte se s cizím (nikoli podvratným) živlem! Moře a souš je hra, ve které budete mít na ruce vždy 2 dílky terénu zobrazující moře a souš. Když vyložíte dílek na stůl, musí sousedit vždy moře s mořem a souš se souší. Jakmile uzavřete jeden z elementů do ohraničeného území, dostává jeho vlastník tolik bodů, z kolika destiček se dané území skládá. Speciální schopnosti vám umožní soupeře okrást a nebo hrát znova. Kromě toho najdete ve hře další možnosti skórování, jako jsou hory, korály, lodě a nebo karavany.

Onitama (2014)

Hra Onitama představuje turnaj mistrů bojových umění. Každý hráč začíná s pěti figurkami (1 mistr a 4 studenti) a 2 kartami pohybu. Ve svém tahu smíte provést jeden z pohybů na své kartě a potom dotyčnou kartu vyměníte za kartu pohybu, která leží stranou hrací plochy. Tím se vám změní možnosti do příštího tahu, protože žádný pohyb nemůžete zahrát dvakrát po sobě. Cílem je vyřadit soupeřova mistra nebo dostat svého mistra na jeho počáteční místo.

SHŌBU (2019)

Jestli hledáte hru s největším počtem šachovnic, tak ji jednoznačně vyhrává Shobu. Ve svém tahu máte 2 akce. Jednu na světlé a jednu na tmavé šachovnici. Váš první pohyb může být na vzdálenost 1–3 všemi směry. Váš druhý pohyb na jiné šachovnici ho musí kopírovat. Na rozdíl od prvního pohybu však druhým pohybem smíte odstrkovat kameny soupeře. Vyhrává ten, komu se podaří vyšťouchat protivníka z jedné ze šachovnic.

Širé pláně (2021)

V abstraktní hře Širé pláně se ujmete kmene lišek a nebo hadů v souboji o nadvládu nad širými pláněmi. V této hře vždy vykládáte jednu figurku – buď vedle svého tábora, a nebo vedle jakékoli své figurky. Když vyložíte figurku na symbol mystického totemu, berete si ho. Totemy můžete používat k tomu, abyste překonali skály či třeba posunuli řadu figur včetně těch soupeřových. Na konci skórujete za převahu na žlutých územích a vodní prameny vám přidávají 1 bod navíc.

That Time You Killed Me (2022)

V téhle hře budete cestovat časem. Najdete tu tři herní plochy ztělesňující minulost, přítomnost a budoucnost. Ve svém tahu máte dvě akce, což většinou využíváte k pohybu, a NEBO k cestování časem. Cesta do budoucnosti přesune figurku na stejné políčko na jiné šachovnici, do minulosti vytváříte svoji kopii. Jak ukončíte svůj tah, musíte umístit žeton šipky k časové rovině, na které budete hrát v dalším tahu. Vyhrává ten, kdo odstraní soupeře ze dvou šachovnic. Kromě toho obsahuje moduly: stromy, které rostou; sochy, které se hýbou ve všech časových rovinách, a sloni, kteří si pamatují váš výcvik.

Volto (2022)

Ve hře Volto dostanete na starost deset figurek, které si se soupeřem rozestavíte dle svého uvážení na protějších koncích šachovnice. Každá figurka má svoje vlastní možnosti pohybu, ale na rozdíl od klasických šachů mají všechny stejný tvar. A o tom, jak se která vaše figura může hýbat, víte jenom vy. Tři figury můžou do všech směrů. Dvě dámy, a jeden Kandidát. Dámy však, na rozdíl od Kandidáta, nemohou vyhazovat figurky soupeře. Vyhraje ten, komu se podaří vyhodit obě soupeřovy Dámy, popřípadě zlikvidovat Kandidáta, a nebo ten, kdo zvládne dostat svého Kandidáta na konec šachovnice.

Tagy:

Gaming Professors

Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.