Little Lives - Cover

Little Lives – až nepěkně reálný simulátor života

12. 8. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

V roce 2021 se vývojářské studio Houndstooth Games rozhodlo, že bychom si naše životy mohli užít i ve hře Little Lives. Ale ne tak, jako třeba v sérii The Sims, právě naopak. Tento live-simulátor vám totiž dá pěkně zabrat.

Zdroj: igdb.com

Nový život, nové město

Na začátku si vytvoříte vaše krásné já (obrazně řečeno) a po krátkém úvodním tutoriálu vás hra vypustí do malého městečka Littleton. Vašemu mladému já je zrovna dvacet let, zřejmě odešlo od rodičů a chystá se postavit na vlastní nohy. Jen s autem a pár dolary se vydáváte kolem vítací tabule Littletonu, přes první křižovatku až k blízkému hotelu. Takto hra začíná – seznámí vás s ovládáním, nabídkou a možnostmi, ukáže vám, kde si prvně najít práci, a to je vše. Dál už si musíte poradit sami.

Těžký život člověčí

Celé Little Lives se odehrává v autě, tedy, většina z toho, co uvidíte. Doporučuji zapnout si automatickou jízdu, budete se všude dostávat rychleji. Krom města a vašeho bytu totiž neuvidíte žádný interiér obchodu, do kterého vstoupíte, žádnou práci ani volnočasovou aktivitu. Prostě se ráno probudíte ve svém bytě, nasednete do auta a jedete do práce, tam si odpracujete vašich deset hodin a jedete domů. To je totiž to jediné, co v začátcích hry zvládnete. Stále jste unavení, máte hlad, snižuje se vám komfort, nemáte peníze a cítíte se mizerně. Nepřipomíná vám to něco?

Zdroj: igdb.com

Peníze vládnou světu

Protože účtům se nevyhnete nikde, i zde vás Little Lives donutí platit. Platíte nájem (pokud jej nezaplatíte, vyhodí vás na ulici, naštěstí však můžete přespat v hotelu), jídlo – doporučuji kupovat si ho na dva týdny –, kurzy, které vám pomohou k vylepšení dovedností, a školu, která se každým semestrem pěkně prodraží. Práce je zdlouhavá. K povýšení potřebujete vylepšovat schopnosti, jako je logika nebo mluvení, i mít hezčí oblečení, a to bez peněz nejde. Doporučuji tedy v první půlhodince hraní opakovat práci, spánek a jídlo, dokud nebudete mít nějaký finanční základ. Hra vám nabídne i půjčku v bance, ale to pro mě osobně bylo skoro devastující.

Kamarádi nadevše

Kamarádství se zde tvoří docela těžko. Já měla kamarády všeho všudy dva, každého z jiné práce. Když jsem se s nimi chtěla sejít, nemohli, když se chtěli sejít oni, volali v nevhodných časech, většinou v době, kdy člověk jel do práce. Přátelství roste pomalu – když kdokoliv z vás nesouhlasí se shledáním, ztratíte část přátelských bodů. Po delší době pak člověk docela dost potřebuje sociální kontakt, a když se s vámi vaši přátelé nechtějí setkat, máte horší pracovní i osobní morálku. Jiné přátele si ve městě krom další práce nenajdete. Není zde žádný bar ani obchod, dokonce vám nepomůže ani počítač, který by vám měl sociální interakci zvýšit. Když však s přáteli později navážete kontakty vyšší, je méně pravděpodobné, že vám vaši schůzku odmítnou.

Zdroj: igdb.com

Co dál?

Máte nejkrásnější byt vybavený nejlepším nábytkem, práci snů, kde vyděláváte pořádné peníze na zajištění potřeb a nějaké to povyražení, šatník vám praská ve švech, máte luxusní auto a přátele, kam se podíváte. Co a jak dělat tak, abyste toho dosáhli brzy, se naučíte rychle. A to je vlastně konec, přátelé. Achievementů je dostupných zatím jen jedenáct a získáte je poměrně brzy. Stejné je to i se základními questy. Hru úspěšně ukončíte asi po šesti hodinách, a když už není co dělat a sbírat, můžete začít hrát znova. To je docela škoda, ale nemusíte zoufat, hra je stále ve vývoji, na Steamu je v předběžném přístupu a vývojáři s hráči komunikují a poslouchají jejich připomínky.

Zdroj: igdb.com

Little Lives je bezesporu zajímavá hra, která vás i přes těžší začátek a kratší hrací dobu zaujme a nebudete ji chtít ukončit. Věřím, že až bude v plné verzi, dočkáme se mnoha vylepšení, hlavně rozšířených možností hraní, (například využití nakoupeného nábytku, jako je počítač), na jejichž nedostatek si mnoho lidí v komunikaci s vývojáři stěžovalo. Pak by se mohla hra mohla zařadit mezi ty, ke kterým se budete ve volných chvílích rádi vracet.


Recenzi pro Gaming Professors napsala Kateřina Cveková

Klady
 • lehké ovládání
 • zajímavé minihry během práce
 • cestování
 • možnosti vytvoření postavy
Zápory
 • ze začátku těžší
 • otravná hudba
 • využití města a budov
 • krátké
Platforma PC
 • Datum vydání 08.02.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.