My Friend Pedro 1

My Friend Pedro – opravdový kamarád

31. 8. 2022
Zdroj náhledu: DeadToast Entertainment

Každý měl nebo má kamaráda (nebo kamarádku), kterému může všechno říci, na kterého se může spolehnout. Takováto přátelství jsou většinou utužována po řadu let nebo po absolvování těžkých situací. Může se jednat o kamaráda z dětství, ze školy, ale třeba i z vojny nebo z nějakého léčení. Někdo si dokáže vytvořit i své vlastní, takříkajíc imaginární kamarády. Nejdůležitějším faktorem však je, že se na svého kamaráda může spolehnout za všech okolností. Akční titul My Friend Pedro vám ukáže opravdové kamarádství na život a na smrt.

Zdroj: igdb.com

My Friend Pedro, přítel na život a na smrt

Je to už více než tři roky, kdy se akční hra s revolučními parkourovými prvky My Friend Pedro objevila na Steamu. Ve svém základu se jednalo o starší prohlížečovou hru, která však dostala možnost na druhý život. Stojí za ní vývojářské studio DeadToast Entertainment a již v rané fázi vývoje na sebe strhávala velkou pozornost. Titul krátce po vydání získal celou řadu ocenění, a to i na Steamu, kde získal ocenění „NEJINOVATIVNĚJŠÍ HRATELNOST“.

Po pravdě se není čemu divit. V první řadě jde o hru, kde nehrajete za kladnou postavu. My Friend Pedro vypráví příběh maskovaného zabijáka, který si dobře rozumí se zbraněmi všeho druhu, je velmi akrobaticky zdatný a jeho nejlepším přítelem je banán Pedro. Levitující banán kolem sebe trousí humorné hlášky, životní moudra a nabádá vás k zabíjení.

Ihned po probuzení v řeznictví, které vlastní muž jménem Mitch, se vás Pedro zeptá, jak se cítíte, a zároveň se vás zeptá, kolik ukazuje prstů. Jak mu však správně odpovědět? Následně jste Pedrem poučeni, že Mitch není obyčejný řezník, ale jedná se o obchodníka se zbraněmi, který je nebezpečný a musí být odstraněn. Poté vám Pedro vysvětlí celou podstatu fungování moderního světa. I když se na první pohled může zdát, že se jedná pouze o šílené levitující ovoce, není to tak úplně pravda. Pedro má v určitých věcech pravdu, například že „ten, kdo ovládá internet a cenzuru, je prakticky diktátorem internetu, tak ovládá mysl lidí“. Nepřipomíná vám to něco?

Pod dohledem Pedra a s jeho radami se tak vydáváte na cestu plnou dobrodružství, neutuchající akce, skvělých přestřelek a úžasných akrobatických prvků, to vše okořeněno o milovaný bullet time, tedy zpomalování času.

Zdroj: igdb.com

„Ten, kdo ovládá internet a cenzuru, je prakticky diktátorem internetu, tak ovládá mysl lidí“ – Pedro

Je pravdou, že příběh by mohl být přece jen trochu lepší, protože již od začátku je tak nějak jasné, o co vám jde a jaký je hlavní cíl. V určitých pasážích však přijdou Pedrova moudra, která vedou k zamyšlení. Vtipné průpovídky Pedra vás zároveň několikrát opravdu rozesmějí a pobaví. A o tom právě tento titul je, o skvělé zábavě a hratelnosti.

I když je Pedro hlavně o střílení, postupem hrou se nabídne mnoho prvků, které osvěžují hratelnost. Budete moci likvidovat nepřátele pomocí odrazových plošinek, pánviček a podobných vychytávek. 

Některé pasáže hry budete projíždět na skateboardu (na němž můžete i dělat triky), koulícím se sudu nebo na motorce. I když u některých akrobatických kousků budete mít otevřenou pusu, protože je jasně vidět, že jsou reálně neproveditelné (snad možná Jackie Chan by to dokázal), rozhodně vás zabaví. Taktéž akční honička na motorkách má své osobité kouzlo a život.

Pokud se vám povede prostřednictvím výbušnin roztrhat nepřátele na kusy, můžete do ostatků kopat a tím další oponenty rozhodit. Kanystry s výbušninami lze navíc přemisťovat tak, aby ani kapka benzinu nepřišla nazmar. Hratelností a zábavou tato hra prostě stále vyniká nad svými konkurenty.

Hra je z pohledu třetí osoby a ve stylu shoot 'em up, kde procházíte jednotlivými lokacemi a kosíte spousty nepřátel. CílemPrincip je tedy dostat se skrze jednotlivé úrovně, aniž byste zemřeli. Tyto úrovně jsou velmi pestré a skládají se ze skladišť, různých budov či továren, ale najdete i skateboardová doupata s U rampou nebo třeba Pedrův banánový svět. Všude se nachází spousty prvků, které můžete využít k akrobatickým prvkům. I když je však ovládání příjemné a intuitivní, v některých pasážích je skákání lehce neohrabané a budete umírat spíše kvůli tomu, že špatně doskočíte nebo se nesprávně otočíte.

Tento stav se děje právě nejvíce v úrovních Pedrova světa, který je silně charakteristický pro mysl geniálního, ale zároveň šíleného banánu.

Zdroj: igdb.com

Využijte okolí a získejte bonusy

Využití prostředí hraje klíčovou roli, protože za používání různých prvků a ničení specifických věcí budete dostávat body navíc. Kolikrát stačí proskočit oknem, ve skoku ustřelit protivníkovi hlavu brokovnicí a následně ji odkopnout na druhého neřáda.

Není to však nutné. Pokud se chcete čistě odreagovat, hra vás nijak nenutí do plnění různých výzev a můžete ji v klidu projít od začátku až do konce dle svého tempa. Můžete si dát na čas, hrát méně okázale a vyjít na vrchol, pokud se chcete jen podívat, jak se příběh odehrává. K dispozici je také několik nastavení obtížnosti, která celkem odpovídají tomu, co se od nich očekává.

Po grafické stránce je titul velmi příjemný, zejména pak v rámci žánru, do kterého hra spadá, tedy shoot 'em up, který vyloženě nutí, aby v něm byla krev a akce. To vše se vývojářům povedlo, hra je v příjemném animovaném stylu, který vám nabídne spoustu krve, výbuchů, utrhaných končetin a akrobacie. Někdy to však vypadá, že vaše postava spíše tančí skrze střely nepřátel.

Hru doprovází skvělý soundtrack, který se opravdu hodí do této šílené akce. Ozvučení výstřelů a explozí je také povedené, nicméně chybí hlasový projev, což je určitým způsobem škoda, protože by to dalo Pedrovi ještě větší zábavnost. Samozřejmě by však silně záleželo na tom, kdo by Pedra daboval.

Zdroj: igdb.com

My Friend Pedro je skvělý akční titul, který nabízí i po třech letech od vydání skvělou svižnou akci a stále překvapující brutální zábavu. Díky kombinaci akce, akrobatických prvků, bullet timu a skvělých průpovídek Pedra vás tato hra zaručeně pobaví a nabídne vám parádní odreagování.

Klady
 • hratelnost
 • zábava a akce
 • parkourové prvky
 • pedro
 • soundtrack
Zápory
 • skákání je v některých pasážích neohrabané
 • slabší příběh
 • lehké bugy
Platforma PC
 • Datum vydání 20.03.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.