Red hot silly peppers – úvodka

Red hot silly peppers – postřehová hra o papričkách

28. 4. 2023
 

Nikdy jsem vyloženě nepatřila k milovníkům ostrého jídla a už vůbec jsem se nepřipletla do sázky, jejíž poražený za trest musí sníst celou chilli papričku. Když si však odmyslíte to „chilli“, papriky jsou jedním z nejlahodnějších druhů zeleniny. Tento článek ovšem nemá být o jídle ani různých preferencích, nýbrž o nové karetní hře Red hot silly peppers, která nedávno rozšířila nabídku vydavatelství Dino Toys. Z úvodu i názvu vám musí být jasné, že hra to bude drsná, a to nejen díky všudypřítomným papričkám.

Ostrá zábava začíná

Red hot silly peppers je karetní hra zaměstnávající váš postřeh. Ve dvou nebo až šesti hráčích se doslova poperete o karty, protože, jak za chvíli poznáte, se každý kousek počítá. Jedna rychlá partie zabere hráčům od doporučeného věku šesti let asi deset minut. V malém čtvercovém balení naleznete česká i slovenská pravidla, tři barevně orámované karty se zadáním a dalších devadesát šest karet s papričkami. Cílem je nashromáždit co možná nejpočetnější karetní balíček a mezi soupeři si tak vysloužit místo papričkového barona. V okamžiku, kdy prvnímu hráči dojdou veškeré karty, partie končí a vítěz s největší zásobou bere vše.

Než se pustíte do války, náležitě k tomu připravte herní plochu a blízké okolí. Protože jde o postřehovou hru, velice doporučuji ze stolu sklidit zejména křehké věci, které byste v zápalu emocí mohli velmi snadno shodit na zem… RIP, má oblíbená skleničko. Doprostřed umístěte tři barevně orámované karty se zadáním nejlépe tak, aby byly ve stejné vzdálenosti od všech zúčastněných hráčů. Férovost je totiž velice důležitá. Zbývající karty řádně zamíchejte a každému hráči jich rozdejte dvanáct lícem dolů. Při hře dvou či tří hráčů každému navíc přidejte ještě čtyři další. Nikdo z vás by se na jejich obsah neměl podívat, proto je neotáčejte ani neberte do rukou. Přebytek karet odložte stranou, nebudete je potřebovat. Před každým hráčem tak bude ležet jeho vlastní vykládací balíček. Komu se na konci hry podaří jej mít nejpočetnější, stává se vítězem.

Red hot silly peppers – obsah balení
Red hot silly peppers – zadní strana
Red hot silly peppers – úvodka

Kdo dřív přijde, ten dřív shrábne papričky

Počínaje prvním hráčem, kdo dokáže sníst tu nejpálivější papričku nebo je nejstarší, zazní odpočet „uno, dos, tres“ a všichni najednou otočí vrchní kartu svého vykládacího balíčku lícem nahoru tak, aby na ně bylo dobře vidět z jakéhokoliv koutu stolu. Při hře dvou nebo tří každý otáčí karty dvě. Tyto karty budou nadále tvořit několik odkládacích hromádek, na nichž se postupně začnou hromadit další karty. Hrajete-li ve dvou či třech hráčích, budete mít každý před sebou dvě odkládací hromádky. Ve čtyřech a více budete mít po jedné.

V tento moment započne válka. Hráči se postupně dle směru hodinových ručiček střídají v tazích, při nichž opět vezmou vrchní kartu vykládacího balíčku a položí ji lícem vzhůru na svou odkládací hromádku. Pokud některý z hráčů spatří na vyložených kartách alespoň jednu z podmínek uvedených na barevně ohraničených kartách se zadáním, musí toto zadání co nejrychleji zakrýt dlaní. Jsou-li jeho reflexy dost rychlé, aby předběhl ostatní, a má přitom pravdu, získává do své vykládací hromádky novou zásobu karet.

Buď, anebo

Tři karty se zadáním striktně popisují tři případy, v nichž můžete zaskórovat. Buď se na kartách objeví šest různých papriček (každá alespoň jednou), spatříte pět a více stejných papriček, nebo do třetice odhalíte dva páry (dvě papričky jednoho a dvě papričky jiného druhu). Musí se však jednat přesně o páry, tedy dvě a dvě. Při více správných kombinacích kolo vyhrává ten hráč, který jako první překryl kartu se zadáním s větší prioritou – šest různých papriček přebije pět stejných papriček, a ty zase přebíjí dva páry. Nejúspěšnější a nejrychlejší hráč si může vybrat jednu z odkládacích hromádek s použitou kombinací a tu zespodu začlení do svého vykládacího balíčku.

V případě, že se někdo splete a překryje zadání v kombinaci, která se na kartách nenachází, musí vrchní kartu ze svého vykládacího balíčku odložit dospod jakéhokoliv odkládacího balíčku. Tento trest je přísný, protože ve hře Red hot silly peppers chcete mít svůj balíček, z něhož lížete karty, co nejnaditější. Než tedy tasíte ruku, ujistěte se, že kombinaci papriček vidíte správně, ale zase se nesmíte ujišťovat moc dlouho, jinak vás soupeři předběhnou. Samozřejmě je to trochu i o štěstí, protože se můžete rozhodnout riskovat a dát na první letmý pohled. Buď se trefíte, nebo se za pár setin vteřiny na obzoru objeví další paprička, která vám z dvojice udělá trojici… smůla, vy už máte ruku na kartě se zadáním.

Red hot silly peppers – karty
Red hot silly peppers – karty se zadáním

Víc očí víc vidí

Red hot silly peppers je v základu tuze jednoduchá hra s pár pravidly, která se možná při prvním čtení mohou zdát být lehce matoucí, než si pořádně uvědomíte práci s vykládací a odkládací hromádkou. Videonávod by jistě pomohl v lepší orientaci, při naskenování QR kódu z pravidel však budete odkázáni na stránku prodejce a video nikde. Samozřejmě je zde prostor pro malé švindlováníčko. Když budete vykládat kartu ze svého balíčku, můžete si ji letmo prohlédnout dříve, než ji ukážete ostatním. Jak jsem si všimla, s oblibou to dělají ti mladší hráči, ale ani dospělé nemusíte pod záminkou výhružek či nepěkných přezdívek přesvědčit k tomu, aby dodržovali fair play.

U Red hot silly peppers se mi naopak líbí, že si na začátku můžete rozdat větší počet karet, čímž se partie značně prodlouží. Ke stolu také lze přizvat více lidí, ale pak budete začínat s menším množstvím karet a hra skončí dříve, než pořádně začne. Další oblast, kterou hodnotím veskrze pozitivně, je vizuální prezentace a kvalita zpracování. Na každé kartě najdete od jedné do čtyř papriček maximálně dvou druhů v rozmanitých kombinacích. Všech šest typů papriček dohromady tvoří jakousi mexickou kapelu a liší se nejen barvou, ale i výrazem. Mezi jejich tvary těla rozpoznáte například jalapeño, habanero nebo cayenne. U ostatních si při hádání druhu tak jistá nejsem. Všechny obdélníkové karty jsou přiměřeně velké, barvy jsou syté a pololesklá povrchová úprava ochrání ilustrace před rychlým opotřebováním. Přestože se s kartami hodně manipuluje, nemají zvýšenou pevnost. Jsou natištěné na papíru stejné gramáže, jakou má většina klasických karet, a tak možná některé v zápalu boje nechtěně ohnete nebo jinak zkroutíte. Přečtěte si i další recenze deskových her.

Red hot silly peppers – papričky
Red hot silly peppers – tas ruce

Red hot silly peppers je postřehová hra pro celou rodinu, u níž nesmíte ani na chvíli polevit v ostražitosti. Stačí jen na vteřinu zavadit pohledem jinam a příležitost zaskórovat vám může protéct mezi prsty. Reagujte na aktuální situace, buďte bdělí, nažhavte reflexy a střádejte karty. Kdo jich má nejvíce, vyhrává. Karetní hra s jednoduchými mechanikami rozproudí krev v žilách každému, kdo usedne ke stolu a pustí se s vámi do ostré zábavy. Jen pozor, abyste se nespálili.

Klady
  • hravou formou potrénujete postřeh
  • svižná hratelnost
  • milé ilustrace
  • skladné balení za přívětivou pořizovací cenu
Zápory
  • slibovaný videonávod prozatím není k nalezení
  • karty by mohly být z pevnějšího materiálu
  • svádí k maličkému podvádění
Infobox
  • Autor Martin Nedergaard Andersen
  • Vydavatel Dino
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.