SALT AND SANCTUARY – originální 2D souls-like pařba

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Zdroj: ska-studios

ZAČÁTEK JAKO Z MÁRIA S NERVY DRÁSAJÍCÍ OBTÍŽNOSTÍ

Salt and Sanctuary začíná na lodi s jednoduchým úkolem: přeneste princeznu z bodu A do bodu B. Zní to opravdu jednoduše, ale hra vám velmi rychle ukáže, že opak je pravdou.
Loď je napadena nájezdníky a po krátké potyčce skončíte na ostrově plném záhad, příšer, pastí a bossů. Naleznete tu však také kulty, ke kterým se můžete přidat, plnit pro ně úkoly a dostávat odměny. Ty mají například podobu více lektvarů zdraví, materiálů na vylepšení zbraní, a pokud jste mág, tak i lektvarů na manu.
Zdroj: ska-studios

DARK SOULS VE 2D?

Čím Salt and Sanctuary rozhodně netrpí, je originalita. I přesto, že bylo již mnoho titulů se souls-like tematikou, tahle hra to zvládá na výbornou.
Některé hráče by mohlo odradit to, že hra se odehrává ve 2D, ale to ničemu nevadí, jelikož je svět udělaný opravdu dobře a zvyká se na to rychle. Hodně tomu pomáhá elevace světa, kdy se můžete dostat tak vysoko, že uvidíte Svatého Petra u nebeských bran, ale zároveň tak nízko, že si budete moci zahrát partičku pokeru se samotným Balrogem.
Zdroj: ska-studios

JUST LIKE DARK SOULS?

Design bossů je úžasný. Každý je svým způsobem originální, a to nejen ze strany vzhledu, ale také jejich způsobu boje. Většina z nich má více než jednu fázi, některé fáze jsou složitější než ty předchozí. U některých třeba nebudete mít dostatek staminy na to, abyste se jim mohli neustále vyhýbat, a u dalších budete muset trpělivě vyčkávat na správný okamžik, kdy zaútočit, jinak byste mohli skončit s nepříjemnou obrazovkou smrti.
V Salt and Sanctuary neprobíhá respawn u klasického ohniště, ale ve svatyních (sanctuary). Do nich vložíte speciální předmět, který vám nabízí kult, k němuž jste se připojili. Můžete si sem také dovést speciální NPC, u kterých si můžete vylepšovat vybavení, obchodovat, cestovat do ostatních svatyň a, jak už bylo řečeno, také plnit úkoly.
Zdroj: ska-studios

CO VÁS ČEKÁ A NEMINE

Jako každé RPG i tato hra obsahuje tvorbu postavy. Můžete si zvolit vzhled, rasu, začínající předmět a classu. Začínající předmět bohužel dlouhodobě hru moc neovlivní, ale classy už ano. Každá má samozřejmě své výhody a nevýhody a je nutností hrát s ohledem na to, co si hráč vybere. Podle toho také dáváte body do stromu dovedností, který je opravdu obrovský. Body do něj přidáváte pomocí soli, a ne ze soulů, jak jsme zvyklí. Sůl můžete získávat ze zabíjení nepřátel a bossů, ale také ze sáčků, které naleznete všude po světě.
Co se týče bojového systému, ten nabízí vše, co známe z minulých souls-like her: možnosti rychlého a silného útoku, blokování, parírování, rolování, házení předmětů, kouzlení a střílení z pistole nebo luku. Kromě toho však nabídne i jednoduchá komba, která se podobají spíše hack and slash hře než soulovce. Naleznete zde i brandy, které vám mohou pomoci s cestováním po světě a nalézáním tajných místností, a samozřejmě nemůže chybět ani vylepšování vybavení. Pro to ale budete muset natáhnout svou délku hraní až o několik hodin, abyste dosáhli toho, co chcete.
Zdroj: ska-studios
GP uvozovky

A co si ze Salt and Sanctuary odnesete? Euforii z toho, že jste konečně pokořili další nebo první souls-like hru, která za ty rozbité ovladače a klávesnice rozhodně stála. Hra vám nezabere více než 20 hodin, pokud se spokojíte s tím, že nezdoláte všechny bosse a nebudete mít výbavu, kterou jste si přáli.

Recenzi pro Gaming Professors napsal Jiří Mlčoch.

Klady

hra nabídne dobrý požitek jak pro nové hráče souls-like her, tak pro hardcore
originální a nádherný vizuál
úžasná hudba, která sedí perfektně na každou lokaci
dobrý pocit po poražení každého bosse a zdolání nové lokace

Zápory

složitý strom dovedností
velmi dlouhý grind potřebný k vylepšování
pár bugů, některé závažné
7.5 / 10

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn