Sniper Ghost Warrior Contracts 2 - míření

Sniper Ghost Warrior Contracts 2 – odstřelovačem na Blízkém východě

21. 5. 2022
 

Slavná sniperská série Sniper Ghost Warrior je tu s námi již nějaký ten pátek. Úplně první titul od polského vývojářského studia City Interactive vyšel již před dlouhými jedenácti lety, a to konkrétně 29. června 2010. Pokud však zapátráme v paměti a zabrousíme ještě dále do minulosti, psal se rok 2008, kdy polská společnost vydala předchůdce Ghost Warriora, který nese název Sniper: Art of Victory a je to mimo jiné i první first-person střílečka, na které kdy polské studio od své existence pracovalo. Sniper: Ghost Warrior, v tomto případě především první a druhý díl z let 2010, resp. 2013, si získal srdce nemalého počtu hráčů a se svojí vizí a velkým očekáváním vydalo v roce 2017 studio i třetí pokračování, které lákalo na novinku v podobě otevřeného světa. Třetí skrytý bojovník však za průměrné zpracování obdržel od svých letitých fanoušků silnou vlnu kritiky, a proto se City Interactive rozhodlo pro úplný restart série. V roce 2019 tak vyšla úplně nová hra Sniper Ghost Warrior Contracts, které se podařilo reputaci této slavné série znatelným způsobem napravit. Vývojáři z City Interactive chtěli samozřejmě na úspěšný „první“ díl navázat a tak nám přinesli pokračování v podobě Sniper Ghost Warrior Contracts 2. Zařadí se taktéž druhé pokračování mezi kvalitní hry série a dokáže být třeba i lepším titulem, než byl první díl před dvěma lety? Na tuto otázku se budeme snažit najít odpověď v následujících řádcích.

Příběh je jen zajímavou kulisou

V čem rozhodně hlubší smysl nehledejte, je příběhová stránka hry, ta je totiž stejně jako v prvních kontraktech odsunuta až na druhou kolej a k vašemu štěstí se zde dozvíte jen, kdo jsou ti zlí, co udělali špatně a proč se musí dané osoby eliminovat. Není toho mnoho, ovšem pro úspěšné dokončení vaší mise více než dostačující. I ve druhém díle jste pod krycím jménem, které nyní nese název Raven, najat tajnou organizací, jež má v plánu zbavit se pro svět zbytečných lidí a udělat z matičky zemi zase o něco lepší místo k životu, než je tomu doteď. Vaším úkolem není samozřejmě nic jiného než jejich ambiciózní plány naplnit.

Úhlavním nepřítelem ve hře Sniper Ghost Warrior Contracts 2 je žena zlého diktátora Omara Al-Bakra Bibi Rashida. Vaší povinností je všemi možnými prostředky její nadvládu a touhu po pomstě ukončit. Tak by se dala ve stručnosti shrnout příběhová stránka hry, která sice ničím extra nevyniká, ve výsledku ale na tom není nic špatného, přece jen u akčního stealth titulu je příběh to poslední, co bude většina hráčů řešit. Prakticky jediným zásadním rozdílem oproti prvnímu dílu je zasazení děje, které se ve druhém pokračování přesouvá ze zasněžené a mrazy obklopující ruské Sibiře do teplých krajin. Přesněji zde navštívíme fiktivní region Kuamaru na Blízkém východě, jenž leží na pomezí mezi Libanonem a Sýrií.

Svět různých možností

Mise ve Sniper Ghost Warrior Contracts 2 jsou rozděleny do celkem pěti lokací a byť se vyloženě nejedná o hru s otevřeným světem, každá lokace vám nabídne krom hlavních kontraktů i bohatou škálu vedlejších aktivit. Pokud tedy zrovna netoužíte krvelačně zabíjet vaše primární nepřátele, můžete si zahrát například na lovce odměn, kdy za odpovídající finanční ohodnocení dostanete za úkol eliminovat jiné nepříjemné cíle, jež jsou rozesety na různých místech mapy, či vaši pozornost můžete upřít na sběr cenných předmětů nebo plnění různých výzev. Možností je celá řada a záleží jen na vás, kam povedou vaše kroky a jak dlouhý čas v každé lokaci strávíte. Aspekt takového polootevřeného světa fungoval velmi dobře i v prvním díle, a tak je milé vidět, že ho vývojáři z City Interactive přenesli i sem, ostatně proč měnit něco, co je ověřené a co funguje nadmíru dobře.

Zklamáni nebudou ani hráči, kteří svoji pozornost primárně zaměření jen a pouze na hlavní linku. I zde totiž titul nabízí absolutní volnost a bude záležet na každém, jak se rozhodne každou misi splnit. Vaše kontrakty můžete dokončit primárním způsobem, což je stealth akce bez povšimnutí za pomocí sniperky. To je velmi zábavné a střílet nepřátele z několikasetmetrové dálky prostě má i po letech své určité kouzlo. Nikdo však nikoho nenutí likvidovat nepřátele z dálky, a tak hra nabízí i možnost rychlé akce, nutno dodat, že tento způsob je značně složitější a titul jako takový není na tento typ akce stavěný. Většinou podobné snažení skončí vaší brzkou smrtí a vy budete muset vymýšlet jiné alternativní způsoby nebo se vrátit zpět k vaší milované odstřelovačce. Kromě odstřelovací pušky a dalších zbraní máte k dispozici též několik dalších pomocníků, jako jsou granáty, C4 či dalekohled pro zaměření a lokalizování vašich nepřátel.

Není to jen o samotném střílení

Nemilosrdná likvidace nepřátel ale nebude vaším jediným úkolem, který budete ve hře Sniper Ghost Warrior Contracts 2 dělat. Kromě bezhlavého střílení vás čeká i sabotáž nepřátelských satelitů či hackování počítačů pomocí viru a mnoho dalšího. Rozmanitost úkolů a aktivit je jistě příjemným zjištěním a díky tomu titul ani po několika odehraných hodinách neomrzí. Co se týče herní doby, ta čistě závisí na tom, jak pečlivě budete každou lokaci prozkoumávat a zda se vrhnete jen na hlavní úkoly, či okusíte i nějakou tu vedlejší aktivitu. V prvním případě vám každá lokace zabere zhruba dvě až tři hodinky v závislosti na vašich schopnostech, při plnění bokovek se však čas může vyšplhat i na čtyři až pět hodin. Herní doba je tak i vzhledem k ceně velmi slušná, nutno dodat, že kvalitně zpracovaná hratelnost a rozmanitost úkolů vybízí i k tzv. znovuhratelnosti a rozhodně zde bude mnoho hráčů, kteří si titul s velkou radostí zahrají znovu a vyzkouší jiné způsoby splnění misí.

V čem mě hra taktéž zaujala a za co vývojáře chválím, je přítomnost stromu dovedností, který je také kompletně převzatý z prvního dílu. Za plnění kontraktů si tak můžete vylepšit různé odstřelovačské schopnosti, zrychlit si obnovu vašeho zdraví nebo být nepřáteli o něco hůře odhalitelný. Pomocí vývoje si pak můžete odemknout i speciální věci, jako například létající dron nebo uspávací šipky. Možností je i zde celá řada a pokud budete chtít odemknout všechny dostupné schopnosti, bude potřeba ve značné míře plnit také vedlejší výzvy, jelikož s hlavními úkoly si odemknete sotva půlku stromu dovedností.

Nádech realističnosti je zde zvládnut na jedničku

Čím se série Sniper Ghost Warrior mohla vždy chlubit, je realističnost střílení, především tedy odstřelování. Tento aspekt i v tomto díle funguje velmi dobře a rozhodně k vašemu úspěšnému zdolání cíle nebude stačit jen jeho správné zaměření. Při vaší střelbě hraje neméně důležitou roli vzdálenost a především vítr, který trajektorii střely rázným způsobem ovlivňuje. Pro otrlé a dlouholeté fanoušky série jistě žádná velká překážka, nicméně pro nováčky může tento realistický aspekt být trochu problémem, ostatně sám to znám, když jsem ze sérií Sniper Ghost Warrior začínal. Vývojáři ovšem u druhého dílu i na tuto možnost mysleli a nově ve hře najdeme i pomocníka míření, který vám pomocí oranžové tečky ukáže, jak máte svoji odstřelovací pušku namířit. Musíme dodat, že je tato funkce čistě volitelná a je dostupná jen na první a druhou obtížnost. Zkušenější hráči si tak budou moci tuto funkci bez problému vypnout v nastavení. Hlavním důvodem přidání této docela užitečné funkce bylo dle mého názoru to, že druhý díl láká na odstřelování nepřátel na extrémní vzdálenosti a lze počítat, že ne všichni, byť i zkušenější hráči budou schopni tuto vlastnost ovládat bez problémů. Tím jsme se dostali do bodu, kdy je nutné si říct, jak toto hlavní lákadlo ve hře funguje a zda je odstřelování na dlouhé vzdálenosti vůbec zábavné.

Osobně musím říct, že odstřelování na dlouhé vzdálenosti velmi rázným způsobem okoření hratelnost a ve výsledku získáte zase o trochu jiný zážitek, než na jaký jste byli u Sniper Ghost Warrior zvyklí. I přes to, že nastavení vaší odstřelovačky je vesměs podobné jako na kratší vzdálenosti, je zde potřeba myslet i na takzvanou zemskou rotaci, která vaší střelu bude taktéž ovlivňovat. Ze začátku jsem měl velké problémy někoho trefit a přiznám se, že i já jsem byl donucen užít vývojáři implementovaný pomocný zaměřovač. Vše je ale jenom o zvyku a po čase si i na tuto vlastnost dokážete zvyknout. Na extrémní vzdálenost musíte disponovat i potřebným vybavením, vývojáři tedy do hry přidali i speciální zaměřovač, odstřelovačku a těžkou munici, jež jsou určeny právě pro tzv. dlouhé střely. Díky velkým vzdálenostem bylo potřeba přizpůsobit i lokace, ale o tom až v další kapitole.

Lokace jsou zpracovány velmi dobře, ale…

Po vizuální stránce vypadá Sniper Ghost Warrior opravdu skvěle a atmosféru Blízkého východu zde ucítíte opravdu na každém kroku. Nicméně i druhému dílu se nevyhnuly nějaké ty bugy a doskakování textur či občasné blikající stíny jsou zde bohužel taktéž přítomny, dokonce se mi hra i jednou zasekla a bylo nutné ji natvrdo ukončit a znovu spustit. Jsou to však problémy, které lze v dalších aktualizacích opravit a když se v dnešní době podíváme na optimalizaci jiných titulů, je na tom Sniper Ghost Warrior Contracts 2 ještě relativně dobře. Co se týče samotných lokací, tak zde najdeme dva druhy, a to lokace pro střelbu na krátké vzdálenosti a ty na dlouhé vzdálenosti. Ty klasické, tedy na kratší vzdálenosti, které známe z předchozího dílu, jsou zhotoveny stejně kvalitně jako u první hry a pokud vám jejich zpracování vyhovovalo, nebudete ani ve druhém díle zklamáni.

Odlišnou podívanou nabízí lokace, jež jsou primárně určeny pro střely na delší vzdálenosti. Ty bylo potřeba samozřejmě odpovídajícím způsobem přizpůsobit. A jak zpracování těchto lokací ve výsledku dopadlo ? Vesměs se jedná pouze o velké otevřené pláně, které na první pohled nějaké to kouzlo nabídnou, ve výsledku mi však přišly více zajímavé lokace, jež jsou přizpůsobeny na kratší vzdálenost. Tam jsem se já osobně bavil o něco málo více a mise s tímto typem střelby mi přišli znatelnějším způsobem zajímavější. Nicméně i tak musím uznat, že střelba na extrémní vzdálenost dodává titulu nový vítr do plachet a staví před hráče nové výzvy. Bude také zajímavé sledovat, kam v tomto ohledu povedou další kroky série a zda střelba na velké vzdálenosti již zůstane standardem případných dalších dílů.

Špatná umělá inteligence se bohužel přesunula i sem

Jak už jsme zmínili, hra si bere to ověřené a funkční z předchozího dílu a kromě pár drobností se jedná spíše o takový první díl zpracovaný v jiném kabátku. Najdeme zde stejné hlavní menu, totožně vypadající prvky, a dokonce i stejný dabing s absolutně totožnými hlášky vašich nepřátel, což by nebylo nutně špatně, když by si hra nepřevzala i mnoho stejných chyb. O doskakování textur či blikajících stínu jsme se již bavili výše. Zde bych však chtěl zmínit špatnou umělou inteligenci, která je podobně tragická jako v prvním díle, byť nějaké malé vylepšení obdržela. Nepřátelé si vás mnohem snáz všimnou a již jsem nezažil situaci, kdy jsem byl od protivníka vzdálen pouhých 200 metrů a ten nebyl schopen mě ani s dalekohledem zaregistrovat. V tomto ohledu je umělá inteligence o něco málo lepší a nyní vás nepřátelé dokážou s trochou snahy zaregistrovat i na vzdálenost jednoho kilometru. Stále však například platí, že při spuštění alarmu vaši protivníci pobíhají ze strany na stranu nebo všichni se najednou nahrnou přímo do vaší osy střely. V tomto případě pak stačí být v nějakém úkrytu a likvidace vašich nepřátel je spíše jen malou drobností. Nutno dodat, že při ukončení poplachu se všichni vrátí na své původní pozice a dělají, jako by se nechumelilo.

Ani zde se nezapomnělo na českou lokalizaci

Dobrou zprávu máme na závěr pro všechny hráče, kteří nedisponují pokročilou angličtinou nebo by si chtěli užít dobrodružství snipera v češtině. Ani zde se na český překlad nezapomnělo, což při stále klesajícím počtu lokalizovaných her do našeho mateřského jazyka jistě potěší každého českého hráče.

Sniper Ghost Warrior Contracts 2 je skvělým a důstojným pokračováním dva roky staré hry, v niž vývojáři z City Interactive vzali ověřené a dobře fungující mechanismy a naservírovali nám je v novém kabátku. Největším lákadlem druhého dílu je bezesporu střelba na velké vzdálenosti, která přináší především pro zaryté fanoušky série novou výzvu a rozhodně si tuto možnost mnoho hráčů oblíbí. Pochválit musíme taktéž realistické chování zbraní a příjemné zpracování lokací a polootevřený svět, který nabízí hráči nespočet dalších možností a úkolů, které můžou herní dobu znatelně navýšit. S dobře fungujícími mechanismy si druhé pokračování vzalo bohužel i to špatné, a tak zde stále najdeme občasné bugy či tragicky chovající se umělou inteligenci nepřátel. Ve výsledku se však jedná o skvělý titul, který by ve vaší knihovně akčních her rozhodně chybět neměl, a pokud jste fanouškem stealth plížení a odstřelování, je pro vás Sniper Ghost Warrior Contracts 2 povinností.

Klady
 • rozmanitost světa a herních mechanismů
 • dobře fungující střelba na velké vzdálenosti
 • realistické chování zbraní
 • přítomnost stromu dovedností
 • znovuhratelnost
 • česká lokalizace
 • spousta dobrovolných aktivit
Zápory
 • občasné bugy
 • tragická umělá inteligence
 • lokace pro střelbu na extrémní vzdálenosti nejsou tolik zajímavé
Platforma PC
 • Datum vydání 04.06.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.