Subsistence - Cover

Subsistence – přežije ten nejsilnější

21. 2. 2022
Zdroj náhledu: ColdGames

Subsistence je sandboxový survival z pohledu první osoby, kde se snažíte přežít v nehostinném prostředí otevřeného světa. Zápasíte s měnícím se ročním obdobím, stavíte si základny, vyzbrojujete se, vyvíjíte a zdokonalujete všelijaké technologie a nástroje. Bránit se musíte před divokou zvěří, přírodními živly a lovci, kteří se také snaží v tomto drsném světě přežít. Zahrát si ji můžete jak v režimu jednoho hráče, tak s partou přátel. Je Subsistence další obyčejnou survivalovkou, nebo snad napodobeninou úspěšného titulu Rust? Více se o ní dozvíte v naší recenzi.

Subsistence v číslech

Pro vývojářské studio ColdGames je Subsistence jejich prvotinou. Hra si na Steamu nevede vůbec špatně, 8 799 spíše kladných recenzí s průměrným hodnocením 73 % je dobrou vizitkou. Denně ji průměrně najednou spustí kolem sedmi stovek uživatelů Steamu. V předběžném přístupu se hra nachází již šest let a podle Steam Spy ji vlastní až 500 000 hráčů. Cena je příznivá, zakoupit si ji můžete za 13,99 €, a za tuto cenu nabízí hodně zábavy.

Skvělá flóra, ale průměrná fauna

Po vizuální stránce je Subsistence velmi povedená, v některých detailech přímo dechberoucí. Především základny, jejich vybavení a krajina vypadají skvěle. Naopak, žádné extra detaily v případě zvěře nečekejte, nicméně jejich grafické zpracování působí dobrým dojmem. Je potřeba opět zdůraznit, že Subsistence se aktuálně nachází v předběžném přístupu, a proto nelze očekávat, že její plynulost bude 100%. Přesto si vývojáři s optimalizací docela vyhráli a je poměrně solidní, i když při absolutním zatížení dochází k nějakým těm propadům. Toto lze ale v případě early access odpustit.

Široká paleta herního nastavení

Jelikož se jedná o sandbox, máte na začátku před spuštěním vlastní hry možnost několika nastavení. Samozřejmostí je základní zvolení obtížnosti od snadné přes normální až po těžkou. Dále si můžete zvolit konkrétní den v měsíci a podle toho i roční období, a to včetně délky ročního cyklu (kolik dní bude trvat jeden herní měsíc). Pokud máte raději mírumilovný průběh hraní, aniž by vás neustále někdo obtěžoval a zabíjel, můžete si nepřátelské lovce úplně vyškrtnout. Osobně si však myslím, že je pak hra až moc jednotvárná, bez nějaké výraznější akce a interakce. Doporučuji tedy lovce v každém případě zachovat a případně si snížit jejich agresivitu, kdy budou útočit pouze za účelem pomsty. Druhým možným režimem je pak jejich náhodné útočení. Přestože hra nabízí poměrně bohaté nastavení herního světa, bohužel naopak neumožňuje měnit vzhled postav.

Zdroj: ColdGames

Pravá zábava začíná se základní řídicí jednotkou

Po veškerém nastavování se objevíte ve zvoleném ročním období ve velké uzavřené oblasti, která zahrnuje jezera, potoky, hory, lesy a podvodní jeskyně. Atmosféra je pohlcující od samotného začátku. Subsistence je pouze a jen o přežití. Neexistuje zde žádný příběh, ani úkoly, které byste museli dokončit, jen zima, hlad, žízeň a nedostatek zdrojů. Jak už bývá u survival her zvykem, postup je zpočátku časově náročný a zdlouhavý. Děje se tak do doby, než si vytvoříte základnu a začnete ji vylepšovat. Hra se pak stane opravdovou zábavou. Jakmile přejdete z počátečního přežívání a nainstalujete si základní řídicí jednotku, můžete začít používat elektřinu a vyrábět mnohem pokročilejší předměty. Dále si můžete na vaši jednotku umístit značku, kterou lze vidět odkudkoliv, a vždy už budete vědět, jakým směrem se nachází vaše základna.

Oko za oko, zub za zub

Jakmile je značka umístěna, začíná ta pravá výzva. V tu chvíli se začínají objevovat první lovci se zbraněmi, kteří si staví své vlastní základny, shromažďují zdroje a zabíjejí zvířata pro svou obživu. Jak již bylo zmíněno, lovcům lze jejich režim útoku nastavit. Náhodný režim jim dovoluje na vás útočit, kdykoliv vás jen spatří. Budou po vás střílet a pronásledovat vás. Když se budete skrývat ve své základně, mohou na ni zaútočit a kompletně ji zničit. Jestliže se rozhodnete tyto náhodné útoky vypnout, lovci budou útočit, pouze když na ně zaútočíte první. Mimo lovců se světem potuluje i agresivní divoká zvěř, která zahrnuje medvědy, pumy, vlky a losy, kteří především během období říje představují další hrozbu. Naopak králíci, slepice a jeleni vás nechají na pokoji a často utečou, zatímco medvědi, vlci a pumy vám dají jednohlasé varování, a pokud neodejdete dostatečně rychle, dají si vás k večeři.

Zdroj: ColdGames

Zimní radovánky

Váš den je stejný jako ve většině jiných survival her. Přes den se pohybujete po světě, prozkoumáváte, schraňujete zdroje, budujete, a v noci zůstáváte u ohně, takže se z ní většinou stane čas na výrobu. Systém craftingu je poměrně náročný, spoustu komponent není lehké najít, a tedy čekáte poměrně dlouho na to, než si dokážete něco postavit nebo ušít. Dále budete plánovat dopředu své další kroky, abyste se připravili na zimu, jelikož může být krutým nepřítelem. Většina velkých zvířat, která byla doposud vašim primárním zdrojem obživy, pomalu prakticky vymizí a vy se budete muset spolehnout na to, jakou potravu jste si jako správný hospodář uschovali. Chodit ven na delší dobu bez vhodného oděvu může být vaším posledním hřebíčkem do rakve.

Jste to, co jíte

Všichni to známe, hlad je pěkná potvora. Zdraví a výdrž jsou úzce spjaty s příjmem potravy a vody. Vaše dietní potřeby jsou rozděleny na bílkoviny, hydrataci, ovoce a zeleninu. Rychlost, s jakou výdrž klesá, závisí na tom, jak dobře a co jíte. Dokud nezačnete farmařit a vyrábět zbraně, budete se v podstatě živit kořínky a plevelem. Navíc velkým problémem je, že veškerá voda musí být převařena, jinak hrozí nákaza. Hlad je opravdu velký problém a může vést k opakovaným úmrtím. Zabere to nějaký čas, než najdete oblast, která umožňuje poměrně snadnou sklizeň a ponechá i dostatek času na stavbu. Kromě kuřat a králíků je nutné všechna ostatní zvířata zabíjet mnohonásobnými zásahy lukem nebo pistolí a munice je zpočátku vzácná. Šípy obecně vnímám jako velký problém. Když někoho nebo něco zastřelíte, šípy není možné získat zpět. To jde, jen pokud se netrefíte, takže pořád dokola lovíte slepice, abyste si mohli dělat šípy. Nejspolehlivějším způsobem, jak doplňovat bílkoviny, je rybaření.

Zdroj: ColdGames

Grafika je ohromující, textury vody a listů jsou fantastické a překonávají spoustu současných her, které potřebují stroje s vyšším výkonem. Snímkové frekvence jsou vysoké i na počítačích nižší třídy. Za 14 eur se jedná o skvělou sandboxovou PvE open-world survival hru, která by neměla chybět v knihovně každého milovníka tohoto žánru. Subsistence je skvělou hrou jak pro sólisty, tak pro online kooperaci s přáteli. Podaří se jí ve vás probudit instinkty potřebné k přežití? Pokud chcete hru od zapálených vývojářů, kteří naslouchají svým hráčům a téměř každý měsíc ji aktualizují, pak je podpořte.

Klady
 • pěkná grafika
 • čisté uživatelské rozhraní
 • dobrý pocit progrese
 • přestože je mapa rozlehlá, můžete snadno identifikovat orientační body
 • dobře fungující AI
Zápory
 • zvířata a lovci mají podivné hledání cest a hitboxy
 • správa zdrojů je nepřehledné
 • nedostatek rozmanitosti zbraní a oblečení
 • lovci mají zdánlivě neomezené množství munice atd.
 • nelze měnit vzhled postavy
Platforma PC
 • Datum vydání 25.10.2016
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.