The Almost Gone – diorámy ukrývající temnotu

Sdílet
Sdílet
Sdílet

Obecně hráči moc často nesahají po logických hrách, protože už jen samotná nálepka „logická hra“ naznačuje, že budete muset zapojit své mozkové závity, což se ne vždy každému zrovna chce. I tak tento žánr, ač se to leckomu tak nemusí zdát, nabízí spoustu zábavy a někdy i vizuální uspokojení. Titul The Almost Gone je puzzle hra, která vás překvapí svou nenáročností a minimalistickým pojetím.

Pomíjivost lidského bytí

Určitě každý aspoň podle jména zná titul Monument Valley, který hráče dokázal uchvátit svou roztomilostí. The Almost Gone je stejný případ, kdy se nejprve pozastavíte u rozjímání nad prostředím miniaturních diorám domů, čtvrtí a ulic. Všechna zmiňovaná místa jsou ale již opuštěná a nikdo v nich nežije, proto budete pociťovat menší zneklidňující pocit prázdnoty. Čisté pravoúhlé linie a jemná paleta pastelových barev skvěle kontrastují se stále zvětšující nicotou, která postupně pohlcuje úplně vše. Celé to tak dohromady dostává až snový nádech, kdy jsou všechna osiřelá místa prorostlá kořeny stromů, což naznačuje jejich úpadek.

Bohatou škálu vizuálních hlavolamů a puzzlů najdete po každé lokaci relativně mnoho. K ovládání nebude zapotřebí nic víc než počítačová myš, díky které si budete malé diorámy pootáčet a hledat v nich různá vodítka a předměty. Ne vždycky bude k otevření dveří stačit obyčejný klíč. Jindy vás čeká složitější zámek s číselným kódem či sérií speciálních znaků. Použít můžete nalezené předměty z inventáře, které vám kolikrát odemknou cestu k dalšímu pokroku. Hádanky jako takové nejsou samy o sobě nijak těžké a plynule na sebe navazují. Stačí tedy najít první předmět a postupně už se dopátráte konce lokace.

Opuštěná místa

Jakmile v místnosti objevíte nějaké vodítko, zvětší se a zvýrazní po stranách dané místnosti. Přeci jen hledání v takto titěrných prostorách by bylo poněkud složité, a tak tato funkce přijde vhod. Navíc vám tento prvek pomůže v lepší orientaci v tom, jakou místnost jste již navštívili a prozkoumali. Kromě rodinného domu, kde celá hra začíná, navštívíte dále také opuštěnou čtvrť, hotel, nemocnici s psychiatrií a stromový domek, do kterého se celou dobu snažíte dostat. V pozadí zřídkakdy zaslechnete hudbu, a proto vám budou muset stačit zvukové efekty, které jsou ovšem ve všech místnostech zpracovány skvěle.

Během pěti kapitol lehce v pozadí postřehnete příběh o tragickém osudu jedné rodiny někde na hraně mezi životem a smrtí. The Almost Gone se lehce dotýká témat jako je smrt, zanedbávání, psychické stavy, bolest či beznaděj. Rozvíjení zápletky se ovšem moc nedočkáte, protože hra není na vyprávění primárně postavena. Konec je poněkud neprůhledný a těžko si jej zasadíte do celého příběhu, který sám o sobě je na tom ještě hůře.

Hru si můžete zakoupit i v její mobilní verzi, za kterou zaplatíte polovinu ceny než u té počítačové. Bohužel se hodně uživatelských hodnocení shoduje, že hledat v miniaturních diorámách na obrazovce mobilního zařízení není úplně vždy jednoduché. Proto vám raději doporučujeme zvolit počítačovou formu.

GP uvozovky

The Almost Gone vám nabídne složitou rodinnou zápletku, kterou bohužel nemůžete prozkoumat více do hloubky. Miniaturní diorámy jsou ovšem velmi přitažlivé a celé estetická podoba vám zpříjemní herní prožitek. Hádanky jsou krátké, jednoduché a rozhodně se u nich nezapotíte. Titul bych vzhledem k nízké náročnosti doporučila začátečníkům, kteří se do světa logických her chystají teprve proniknout. Za necelé tři hodiny zábavy je cena této jednohubky 9,99 € vyhovující.

Klady

příjemná vizuální podoba
propracované zvukové efekty
jednoduché hádanky (což pro někoho může být minusem)

Zápory

nevýrazný a neúplný příběh
krátká herní doba
6 / 10

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn