tindaya

Tindaya – desková hra bez slitování

2. 6. 2023
Zdroj náhledu: Tlama Games

Tindaya se odehrává v dobách, kdy se evropští kolonizátoři rozhodli poprvé vkročit na Kanárské ostrovy. Hráči se však neocitnou v rolích dobyvatelů, nýbrž domorodých kmenů, které se pokoušejí odolat jejich náporu a zároveň přežít vrtochy přírody a svých dvou božstev – nelítostného Acorana a hněvivé Moneiby.

Desková hra Tindaya se hraje se na 3 kola o 3 fázích, přičemž každé kolo reprezentuje jeden rok života na Kanárských ostrovech. Budete chovat prasata a kozy, lovit ryby, pěstovat obilí… a uhýbat rozžhavené lávě.

Strategická fáze hry

První fáze kola je strategická. Během ní odhalíte novou kartu věštby, která vám ukáže, jaká neštěstí se na vás chystají. Najdete tu pohromy spojené s vašimi bohy, a kromě nich ještě erupce vulkánů a ničivé tsunami, které dokáží nenávratně smést do moře i ten nejbezpečnější kousek pevniny. Proroctví však dostanete zadarmo jen v prvním kole, a pokud chcete dopředu vědět, co vás čeká, musíte kněžkám přinést obětiny. Takže jestli opravdu chcete přežít, musíte se pořádně otáčet.

Co se týče katastrof, hra je v tomhle ohledu hodně pestrá a snaží se vás zabít opravdu originálními způsoby. Mezi pohromy, které na Kanárské souostroví obě božstva sesílají, může patřit například požár, který na zasažených ostrovech zničí veškeré dříví a spolu s ním i vše živé. Hurikán vám odfoukne rybářské osady i s rybáři, kobylky sežerou úrodu i s polem a démon sopky zabije každého, kdo se k němu u jícnu vulkánu nepomodlí.

Stručně řečeno – v téhle fázi se kouknete, kde vás čeká největší peklo, a honem to jdete společně řešit nebo mažete, co nejdál můžete.

Zdroj: Tlama Games

Akční fáze hry

Následuje akční fáze. V té umisťujete žetonky na příslušné akce, čímž je provádíte. Navzdory tomu, jak fádně to zní, tahle fáze má jednu velkou specialitu – dva typy žetonů akcí. Kostičky provedou zvolenou akci jedenkrát, ale v příštím kole se vám vrací zpět do zásoby. Zatímco válečky vám umožní tutéž akci provést dvakrát, ale jsou jenom na jedno použití za celou hru. Takže se musíte dobře rozmyslet, v jaké chvíli je vyplácáte. Nové kostičky a válečky odemykáte právě dalším výzkumem, návštěvami ostatních kmenů a utrácením příslušných zdrojů. Za tyhle žetonky se samozřejmě budete také pohybovat po jednotlivých ostrovech, zakládat vesnice a sbírat zdroje.

Ti, na kterých stojí váš technologický pokrok, jsou vůdci. Technologie se totiž neučíte jen tak. Vy musíte se svým vůdcem dojít za jiným kmenem (přesněji řečeno hráčem), stoupnout si na jeho farmu/chlívek/rybárnu, kde je nějaký jeho vesničan, a zeptat se: „jak to děláš?“ A to skoro doslova.

Vaši vůdci jsou klíčoví i při dalších činnostech – mořeplavbě (navigují), boji (vedou vaše muže do útoku), a když vám umře poslední z nich, končíte tak jako tak. Stejně dopadnete, když necháte vyhubit svoje vesničany, kteří se vám starají o kozy, prasata a ryby.

Fáze konce věku

Ve třetí fázi končí kolo všech hráčů. Je to čas, kdy musíte nakrmit svůj kmen. Zároveň se vám narodí nový vesničánek za každou osadu, kde jste nechali dva vesničany, rozhodne se, zda přinesete dary věštkyním, abyste viděli, co se bude dít v příštím kole, a spustí se katastrofy, o kterých víte od začátku kola tohoto. Kromě vesničanů se rozmnoží i všichni kolonizátoři, kteří zůstali v pevnostech alespoň po dvou, a zrovna tak ovce a kozy.Pak začne kolo nové a vy se znova vrhnete vstříc… většinou útěku.

Zdroj: Tlama Games

Závěrečné zhodnocení

Tindaya je jedinečná strategie, která vás nutí neustále myslet dopředu. Musíte produkovat tolik jídla a zdrojů, kolik potřebujete, protože každý nevyužitý zdroj se na konci kola počítá jako vroubek u vašich božstev – Acorana a Moneiby. Jakmile suroviny přesáhnou limit, posunete jejich ukazatel zloby o stupeň výš. A jak jeden z ukazatelů dojde na maximum, je to automatická prohra pro všechny.Dalo by se říci, že obě božstva se na vás zlobí takřka za všechno. Když vám umřou lidi venku bez přístřeší, když si syslíte příliš mnoho zdrojů, když vyprodukujete příliš jídla a necháte jej zkazit nebo když vyhubíte zvířata v divočině, takže se nemůžou množit. Nějaké ty hurikány, kobylky, tsunami a výbuchy sopek, to už jsou jenom třešničky na dortu, které na vás Acoran s Moneibou hází standardně. Když vám magma seškvaří vesnici i se dvěma vidláky, vlastně se na ně ani nemůžete moc zlobit. Holt jste nepřispěli vědmám, nevěděli, co se stane, a měli jste zkrátka uhnout. Všechno vidíte dopředu a máte možnost se připravit.

Do toho počítejte s nájezdy Španělů, kteří vás nenechají na pokoji a budou vám zabírat jednu vesnici za druhou, pokud se jich včas nezbavíte. Kozy musíte hlídat, jinak vám zdrhnou, stejně tak jich musíte nechat dost v divočině, jinak vymřou, prostě jinak řečeno – skoro jako v životě. O všechno se tu musíte starat. O VŠECHNO!Výbuch vulkánu a tsunami jsou krásně jednoduché a vcelku inovativní mechaniky, které vám vybředlým magmatem spojují, nebo naopak vodou odstraňují kusy herní plochy. Nezřídka se tak stane, že máte pocit, že máte situaci ošéfovanou, a nemusíte se o nic starat, a ve finále to dopadne tak, že vám sopka vypění vzteky moře magmatu, které spojí do kupy tři ostrovy, a conquistadoři, kteří zaútočí na celý nově vzniklý ostrov, vás rozmydlí na cimprcampr.

Hra má kompetitivní i kooperativní mód, a byť na začátku působí poměrně složitě, ten pocit vás přejde přesně ve chvíli, kdy zjistíte, že všechno máte nakreslené na svojí desce hráče.

Stručně řečeno, Tindaya je pecka. Běžte si ji vyzkoušet.

Klady
  • kombinace kooperace a kompetitivnosti
  • obrovská herní variabilita
  • možnost vědět katastrofy dopředu
  • atmosféra
Zápory
  • náhodné výkyvy obtížnosti
  • rozsáhlá pravidla
Infobox
0.0

Doporučujeme

Gaming Professors

Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.