To the Dragon Cave - úvod

To the Dragon Cave – poslouchej své srdce

26. 3. 2023
 

Většinu her ovládáme s pomocí klávesnice, myši, ovladače nebo třeba jen rukou. Mimo jiné sledujeme bedlivě obrazovku, aby nám neunikl žádný nepřátelský pohyb. Vývojáři z českého studia Kikiriki Games nám představili jiný koncept hry, kde se neřídíme podle toho, co vidíme na obrazovce, ale podle toho, co slyšíme. Hra vytvořená speciálně pro nevidomé si získala oblíbenost napříč všemi hráči a musíme říct, že herní zážitek si definitivně odnesete, a to silný i pozitivní zároveň.

Ve středověkém prostředí

To the Dragon Cave vypráví příběh o princezně, která je uvězněná zlým drakem. A jak to už v pohádkách bývá, princeznu přijde vysvobodit krásný princ. Ten však vezme nohy na ramena dřív, než se stačí o cokoliv pokusit. Odvážné princezně Krasněnce proto nezbyde nic jiného než vzít osud do vlastních rukou, a tak se rozhodne draka zabít sama. S pomocí věrné holubičky, která vás provede celou cestou, potkáváte na své pouti nejnebezpečnější stvoření, od krvelačných ovcí přes zlého černokněžníka až po bandu sněhodlaků. Zakončení pak není jednoznačné, jelikož během hry budete dělat rozhodnutí, které ovlivní váš konec. To hodnotíme jako velké plus. Kromě toho vaše společnice ráda povídá i žertuje, takže se během rozhovorů nudit rozhodně nebudete.

Doleva, teda doprava, vlastně doleva…

Ovládání této hry je jednoduché, potáhnutím prstem či prsty v jednom ze čtyř základních směrů použijete nějakou svoji schopnost, utnete protivníkovi hlavu nebo se mu jednoduše vyhnete. Vybaveni jste lukem a mečem a později dokonce i kouzly. Během postupu ve hře můžete chodit také na tržnici a pořídit si lepší výbavu na nepřátele. A jak že mechanika hraní vlastně funguje? Je to jednoduché, řídíte se podle zvuků nepřátel a vždy se pokoušíte natočit svoji postavu tak, aby stála přímo před nebezpečím a čelila mu zpříma. Potom už stačí jenom vytáhnout luk nebo meč a nepříteli zasadit smrtící ránu. Logicky doporučujeme mít během hraní nasazená sluchátka.

To by zvládl každý

Mechanika hry se zdá být velice jednoduchá, opak je však pravdou. Nasměrovat svoji postavu tak, aby dokázala zabít své nepřátele, je někdy velice složité. Obzvlášť začátečníkům mohou i ti nejpomalejší jedinci dělat problémy se zorientovat. Po delším času stráveném ve hře se ovládání stane intuitivnějším a rozeznat polohu nepřítele nebude zas tak obtížné. Kromě toho To the Dragon Cave nabízí snadnou, střední i těžkou úroveň, což velice oceňujeme. Zpočátku se nám však ovládání zdálo trochu krkolomné.

Odkud to bylo?

Jelikož jste během hraní odkázaní pouze na svůj sluch, může hra v některých pasážích působit úzkostlivým i strašidelným dojmem. Každý zvuk, který neznáte, dokáže brnknout na ten správný nerv, a vás se tak mohou zhostit různé pocity. I když hra po grafické stránce není zpracována vlastně vůbec, pro navození atmosféry stačí dobře vybrané zvuky. U grafiky se ještě zastavíme. Jelikož během hry dostáváte vcelku podrobný popis vašeho okolí i nepřátel, dokážete si herní prostředí vybavit podle vlastních představ. To je v tomto případě velmi k užitku, jelikož hra má skvělý dabing, který nenajdete jen v češtině, ale i angličtině nebo například v polštině.

Hra téměř pro všechny

Přestože hra působí skromným dojmem, skrývá za sebou bohatý příběh a neobyčejný herní zážitek. Průvodkyně nás během hry nepřestávala o všem informovat, až se to později mohlo zdát trochu otravné. Musíme však přiznat, že i my jsme si pro lepší výsledky během hraní museli zavřít oči, aby sluch mohl lépe pracovat a určit správnou polohu protivníka. Ve hře se však stále vyskytuje text, a to hlavně v menu a nastavení, kde kromě možnosti volby najdete i návod k ovládání. K němu jsme se museli bohužel několikrát vracet. Kromě klasického příběhu v několika variantách hra také nabízí mód nekonečné bitvy, ve kterém testujete svoji odolnost válečníka.

Unikátní zážitek

Hra na nás působila přívětivým dojmem. Způsob ovládání je hravě vymyšlený a musíme říct, že po několika pokusech jsme se s ním dokázali ztotožnit. Grafika i dabing jsou vytvořeny tak decentně, že vás do děje vtáhnou zcela okamžitě. Jediné, co bychom hře vytkli, je řešení otáčení, které nám zpočátku dělalo problémy, jelikož jsme se otáčeli na jinou stranu než obvykle. Během dialogů jsme si dokázali všechna nepřátele živě vybavit a některé zvuky i celková atmosféra v nás vyvolaly několikrát spoustu emocí. Pokud vás lákají novinky z herního světa a chcete si odnést specifický zážitek v podobě vnímání jiným smyslem, To the Dragon Cave je rozhodně to, co hledáte.

To the Dragon Cave je originální hra od českých vývojářů, která vám nabídne neobyčejný zážitek. Rozhodně ji doporučujeme zkusit, a pokud zavřete oči, možná zjistíte, že dokážete vnímat a rozpoznávat více zvuků, než si myslíte. Kromě toho dokáže správně vybraný soundtrack navodit spoustu druhů pocitů.

Klady
  • originální způsob hraní
  • vtipné dialogy
  • decentní prostředí
Zápory
  • krkolomné ovládání
Platforma: hra na Mobil
0.0

Doporučujeme

Anežka Ebrová

Anežka je hráčka již od dětských let. Její vášeň propukla již na základní škole díky školním počítačům, kde ztrácela pojem o časoprostoru. Mezi její první herní lásky patří série Half-Life. No a jak se říká, stará láska nerezaví. Hry od Valve prostě zbožňuje stejně jako střílečky a skákačky. Mezi její další koníčky patří hlavně sport, cestování, knihy a deskovky. Avšak její láskou zůstávají vždy hry, stejně jako pivo - tanková Plzeň 12° středně vychlazená.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.