Tormented Souls úvod

Tormented Souls – klasický hororový survival

21. 11. 2021
 

Tormented Souls hra, která vypadá jako kombinace starých Resident Evilů, Silent Hillu a Alone in the Dark. Vývojáři z Dual Effect a Abstract Digital se rozhodli, že znovu vzkřísí původní survival hry, které byly charakteristické zejména svou kamerou a logickými hádankami. Nejenom, že jste se u nich báli, ale zároveň jste museli potrápit své mozkové závity. Dokáží zastaralé mechanismy ze survival hororů oslovit dnešní hráče, nebo se tento titul zařadí do skupiny pro herní veterány?

Záhadný dopis

Hlavní hrdinkou Tormented Souls je Caroline Walker, která dostala dopis z nemocnice Wildberger. V dopise nalezla fotku dvou dívek, jejichž tváře jí přišly povědomé, ale Caroline si nemůže vzpomenout, odkud je zná. Rozhodne se vydat do tajemné nemocnice, kde jí ovšem hned po příjezdu omráčí. Caroline se poté probere nahá ve vaně napojená na dýchací přístroje. Její zděšení je o to větší, když zjišťuje, že jí někdo vyoperoval oko – v tomto momentu začíná její boj o přežití a prozkoumávání této staré nemocnice. Celý příběh Tormented Souls se odehrává výlučně v nemocnici a jejím podzemí. O tom, co se zde odehrává, se dozvíte z částí deníků, jež se nachází rozmístěné po celé budově.

Nemocnice Wildberger

Nemocnice je dosti rozlehlá, a proto není vůbec problém se tu ztratit. Pokud se vám to stane, máte možnost použít mapu, což je výhra tak napůl. Tato mapa totiž vůbec nefunguje na styl mapy z Resident Evilu. To si myslím je velká škoda, protože za chvíli nebudete mít tušení, kde jste už byli a kde ne. Jednotlivé místnosti sice mají různé barvy, ale nezakresluje se vám tam žádný postup. Jak už jsem výše zmínila, deníky, které tu budete nacházet, vám osvětlí, co se v nemocnici děje, ať už jde o děvčata z fotky, anebo zmutovaná monstra kolem vás.

Inventář a pásky

Podstatnou částí hry je sbírání předmětů a řešení hádanek, které jsou na každém kroku. Předměty v Tormented Souls si hráč musí pořádně prohlédnout. Ve většině případů totiž hráč musí nejprve předmět upravit, než ho může použít, například musí nastavit hasák kvůli otočení zlomené kliky. Inventář se rozděluje na tři části: itemy, resources (lékárničky, zbraně, oblečení) a dokumenty. Audiopásky sbíráte po celé mapě a slouží k ukládání hry, podobně jako to hráči znají z Resident Evilu, kde se sbíral inkoust do psacího stroje. Problémem ve hře Tormented Souls se stává to, že v první půlce hry nebudete moci nalézt pásky skoro žádné. Je to tak pro hráče trochu nápor na nervy, kdy uložit a kdy ještě radši počkat.

Tormented Souls mapa

Hádanky

Hádanky jsou různorodé a některé z nich i velice originální. Horší ovšem je, že jsou na každém kroku. Vyřešíte hádanku, uděláte dva kroky a jste u další. Ano, staré survival hry měly též hádanky, jako například v Resident Evilu. V něm naleznete rozumně rozmístěné hádanky a jejich vyřešení se jeví podstatně lehčí než v Tormented Souls. Připravte se tedy, že v Tormented Souls budete doslova skřípat zuby a modlit se k Bohu, ať vám dá nějaké znamení k vyřešení hádanky. U hádanek sice můžete používat deníky a některé obsahují indicie, u textů, to rovněž takový problém není, protože text si můžete zvětšit. Horší je to ale u těch indicií, které se nachází na obrázcích, ty se bohužel nedají přiblížit. Stejný problém pak je i u některých hádanek, kde je špatný úhel kamery.

V Tormented Souls dost často chybí nápovědy k různým hádankám. Může se totiž stát, že indicie, které hráč najde, mu vůbec s řešením nepomohou. Vývojáři by se tak měli zamyslet nad tím, jestli by do hry přece jen neměli dát možnost výběru náročnosti, ať už pro souboje nebo pro již zmiňované hádanky. Také by mohli hráčům poskytnout více nápověd, aby nebylo nutné ve vzteku hledat na internetu návod, jak přejít přes konkrétní část. Bohužel i já jsem byla nucena si některé věci vyhledat.

Strašidelná atmosféra

Hlavním lákadlem Tormented Souls je však rozhodně atmosféra, pocit strachu je přítomen na každém kroku. Tento pocit v hráči vzbuzují temná zákoutí, děsivá hudba a zvuky. K tomu si můžete navrch přidat četné lekačky a samozřejmě podivná zmutovaná monstra. Nejstrašidelnějším momentem je ovšem právě ten, když zjistíte, že v inventáři už nemáte audiopásky a nemáte možnost si hru uložit.

Tormented Souls lůžkové oddělení

Protivníci a zbraně

Vašimi protivníky ve hře Tormented Souls jsou zmutovaní lidé, nebo lépe řečeno nepovedené lidské experimenty. Ve hře naleznete pět typů těchto monster. Postupně zjistíte, jak proti nim nejlépe bojovat, takže by vám později neměla dělat nějaký velký problém. Jedním z vašich nepřátel je ale bohužel i vaše kamera, která je pevně nastavena a dokáže člověka rozzlobit. Bojový systém je značně zjednodušen, protože máte možnost střílet jen do určitých směrů. Odpadá tu možnost míření nahoru či dolů. V Tormented Souls narazíte na různé zbraně, například páčidlo, na zbraň vystřelující hřebíky a brokovnici, která je postavená z trubek.

Tormented Souls zbraň vystřelující hřebíky

Grafika a zvuk

Po grafické stránce mi Tormented Souls nejvíce připomíná zmiňovaný Resident Evil (RE Zero a RE1), vývojáři se opravdu co nejvíce přiblížili ke svým inspiracím. Grafika však rozhodně splňuje dnešní standardy a nemám jí tak co vytknout, hra je navíc skvěle optimalizována a má poměrně nízké hardwarové nároky. Někomu může akorát vadit, že fps lock má nastaven na devadesát. Hudba zde dotváří správnou hororovou atmosféru, v alternativní realitě je však to výjimkou. Zde hudba nesmyslně eskaluje napětí, i když se tu vůbec nic neděje.

Tormented Souls je rozhodně zábava na více než deset hodin. Tato hra má strašidelnou atmosféru a připomíná staré dobré survivalové klasiky, které mají všichni rádi. Bohužel největším problémem zde zůstává nezměrné množství obtížných hádanek, bez možnosti snížení obtížnosti či získání více indicií. Všichni milovníci starých survival hororovek by ale tuto hru měli zkusit.

Klady
 • strašidelná atmosféra
 • hlavní hrdinka
 • hudba
Zápory
 • hádanky (a jejich obtížnost)
 • málo audiopásek na uložení hry
 • mapa
Platforma PC
 • Datum vydání 27.08.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.