While True: learn() aneb vývojářem strojového učení

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Zdroj: luden.io/wtl/

While True: learn() je hra od nezávislého moskevského studia Luden.io. Jde o logický simulátor strojového učení, který si klade za cíl něco naučit nejen stroje, ale i hráče. Luden.io má s edukativními hrami už nějaké zkušenosti, a tak pokud se rádi učíte, můžete si rozšířit obzory nejen v oblasti IT.

Udelej si sam While True Learn

Zdroj: luden.io/wtl

Jste zde programátorem, který si láme hlavu s kusem kódu, který nefunguje. Ve chvíli, kdy si chcete dát pauzu (a kafe), se však práce nenápadně zhostí vaše kočka a nefunkční kód opraví. Jak? Na to právě musíte přijít, protože na rozdíl od humanoidních kolegů budou kočky nejspíš vždy pouze mňoukat nebo vrnět. Tedy, alespoň v to doufám. Vaším úkolem ve While True: learn() je zjistit, jak je možné, že vaše kočka umí programovat lépe než vy, a přimět ji se o to s vámi podělit pomocí rozpoznávače kočičí řeči. Tak hurá, máme kafe, počítač jsme zapojili do zásuvky, jdeme na to!

Honza by měl z While True: learn() radost

Už J. A. Komenský se zmiňoval o „škole hrou“. While True: learn() tento koncept myslím docela naplňuje. Ať už jste dítě nebo dospělý, pokud máte zájem o informační technologie a strojové učení, můžete se leccos naučit. Herní postup vlastně spočívá v tom, že se prokousáváte jednoduchými principy a algoritmy až k těm složitějším. S každým novým nástrojem, který se vám dostane do ruky, dostanete také základní informace – jakou funkci plní ve hře a jakou v reálném světě. Pokud se chcete dozvědět více, hra nabízí vždy minimálně jeden odkaz (buď na video, či nějaký článek), kde je daná problematika více či méně vysvětlená.

While True Learn Perceptron
Dokumentace

Zatímco se prokousáváte „stromem“ poznání, můžete si sem tam odbočit na nějaký zajímavý start-up nebo vyřídit jednorázovou zakázku. Za zakázky dostáváte peníze rovnou, na start-upech máte většinou nějaký podíl ze zisku (který však může jít i do minusu). Za peníze si můžete nakupovat vylepšení vašeho serveru, zpříjemnit si pracovní místo květinou nebo nakoupit své kočce stylový obleček. Jak utratíte své těžce vydělané peníze, je vlastně především na vás.

While True Learn Skiny

Zdroj: luden.io/wtl

Jednoduchost zpracování

Hra je opravdu hardwarově nenáročná a velmi jednoduše zpracovaná, takže by drtivá většina hráčů neměla mít problém ani v případě, že mají na dnešní poměry slabší stroj. Graficky to k sobě celkem sedí a za těch několik hodin, které jsem ve hře strávila, jsem nenarazila na nic, co by úroveň hry výrazně snižovalo. Vlastně kromě hudby, která mi přišla tak jednoduchá, až je časem trochu otravná. To se samozřejmě dá vyřešit vcelku snadno snížením hlasitosti.

Task tree

Zdroj: luden.io/wtl

Ať žije odkaz!

Co mě velmi potěšilo, byl fakt, jak moc a jak vtipně odkazuje While True: learn() na realitu (CatOverflow, CatHub a další). Oceňuji to především proto, že jako člověk, který se angažuje v lektorské činnosti, a to právě v IT oborech, cítím, že to veřejnosti dokáže vytvořit jakési sympatie a zároveň to trochu „polidšťuje“ tvář IT světa. Především tedy to, že i ajťáci mají smysl pro humor a že, ač třeba machři ve svém oboru, jsou to pořád lidé (a třeba mají taky rádi kočky).

Další sympatie dokáže kromě humoru navodit také fakt, že kočku můžete obléknout do kostýmů, které možná až příliš připomínají některé hrdiny z oblíbených her a filmů.

Zdroj: luden.io/wtl

Nějaké to ale…

Bohužel, téměř vždy se najde nějaké to „ale“. Konkrétně tady je to fakt, že postupem času se jednotlivé zakázky a problémy na stupnici poznání kočičí řeči opakují. Řešení tedy začnou být vesměs podobná a jde jen o to, kolik jste schopni nasadit paralelních větví, než vám dojde místo. Ze začátku hry máte takový ten pocit, že se vám opravdu lehce zavařují mozkové závity, jak se snažíte najít lepší a lepší způsob řešení daného problému. Postupem času vám ale dojde, že je prostě jakási „zlatá střední cesta“, a hra přestává bavit. Naštěstí není tak dlouhá, aby vás její dokončení nějak vyloženě nudilo.

GP uvozovky

Naučná, zábavná a líbivá, tak by se dala shrnout do tří slov hra While True: learn(), ve které se snažíte dorozumět se se svou kočkou. Jestli máte rádi kočky a rádi občas potrápíte mozkové závity, určitě si hru užijete. A třeba vás hra nadchne natolik, že se rozhodnete nabyté znalosti dále rozvíjet a najít jim reálné uplatnění. Kdo říkal, že se u her nedá nic naučit?!

Recenzi pro Gaming Professors napsala Nela Bojdová

Klady

jednoduchost zpracování
naučné
zábavné
možnost si zopakovat základní informace o problematice

Zápory

postupem času dost stereotypní
8.5 / 10

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn