ATS Montana - vítejte v Montaně

American Truck Simulator: Montana – recenze čtvrtého největšího státu v USA

17. 8. 2022
 

České studio po téměř roce vydalo do hry American Truck Simulator (ATS) další, v pořadí již jedenácté rozšíření mapy, které nás zavede do Montany, čtvrtého největšího státu v USA. Ten se může chlubit rozličným prostředím, zajímavými městy a lokacemi. Jeho chloubou je také několik památek, včetně národních parků, do kterých se s naším tahačem samozřejmě vydáme. My jsme měli možnost si rozšíření American Truck Simulator: Montana projet a naše pocity se vám pokusíme shrnout v dnešní recenzi. Pohodlně se usaďte, naše cesta po Montaně právě začíná.

Jedná se o opravdu velký stát

Hned z úvodu ovšem musím říct, že vydání rozšíření American Truck Simulator: Montana pro mě osobně bylo trochu překvapením. Kvůli kalendáři oznámení jsem očekával, že se nejprve dočkáme Texasu, který je ve vývoji už přes rok a půl, zatímco Montana byla oznámena v listopadu minulého roku. Když si však obě DLC rozeberu na drobné, je jasné, že v případě Texasu půjde o největší expanzi v rámci American Truck Simulator, ne-li dokonce v rámci her od SCS Software, i když Iberia a hlavně odložené Heart of Russia mělo posunout laťku o několik levelů výše. Po delším uvážení jsem tak dospěl k názoru, že je tento krok vlastně docela logický, protože Montana je oproti Texasu jen chudý příbuzný, a to i přes fakt, že se jedná o čtvrtý největší stát v USA s rozlohou 380 800 km².

Jen pro porovnání, předchozí Wyoming má jen 253 600 km². V počtu obyvatel je však Montana na pouhopouhém 44. místě, tudíž ani zde nečekejte žádné velké aglomerace měst a stejně jako u Wyomingu navštívíte spíše menší městečka. Dominanci přírody a různých parků tedy zažijete i zde, i když ne v takové míře, jako ve státě Wyoming.

Rozšíření Montana nabídne celkem patnáct měst, včetně hlavního města Helena a největšího města Billings. Prostředí je velmi rozličné a záleží na tom, přes kterou silnici nebo dálnici zrovna jedete. Zatímco jih státu na mě v některých částech působil trochu nudně kvůli suššímu a méně barevnému prostředí, sever nabídl úplně jinou scenérii. V Montaně nenajdete příliš lesů, a i když přes zalesněné části sem tam pojedete, a dokonce je implementován i lesnický průmysl, najdete je většinou ve zmíněné severní části.

Na jihu se spíše připravte na otevřenější pláně, které pravidelně vyplní nějaká ta benzínka, vesnice, odpočívadla nebo některé z patnácti měst. Co ovšem v rozšíření hodně dominuje, jsou skály a hory, které potkáte ve většině částí DLC. Také stát Montana samozřejmě nabízí mnoho úchvatných míst, o nichž si něco povíme nyní.

Národní park Glacier nabídne jedinečný zážitek, na Yellowstone ale nemá

Jedním ze zajímavých míst v rozšíření Montana je rozsáhlý národní park Glacier na severu země. Ten najdete kousek od města Kalispell a nabízí dokonce dvě cesty, kudy se za jeho krásami můžete vydat. Samozřejmě, oficiálně jsou vjezdy, vyjma zásobování, do národních parků pro nákladní auta a kamionovou dopravu zakázány, na což vás nově i samotná hra upozorní. My jsme však oficiální zákaz porušili a do národního parku Glacier se za účelem recenze vydali i s nákladem určeným do jiného místa. Snad nám SCS Software pro tentokrát odpustí. Jízda národním parkem je skutečně jedinečná, i když musím říci, že z Yellowstonu jsem měl zážitek o trochu lepší. I tak ale musím vývojáře za zpracování jednoznačně pochválit, a je jedině dobře, že nám do hry dále umisťují i ty lokace, kam se s žádným dopravním prostředkem jen tak lehce nedostanete.

Když už mluvíme o Yellowstonském národním parku, díky novému rozšíření můžete projet i tu část, která vede z Wyomingu do Montany, přesněji řečeno na hranice s ní, kde najdete další vjezd do Yellowstonu. Pokud máte rádi spíše výzvy, potěší vás město Thompson Falls a jeho skrytá polní cesta západním směrem. Ta nabídne několik úzkých a klikatých částí, a dokonce budete muset s vaším tahačem přejíždět i dřevěné fošny, které slouží jako takový mostek. Ti z vás, co si pamatují na sérii 18 Wheels of Steel Extreme Trucker, zde zažijí takovou malou vzpomínku a návrat do historie. Jízda touto cestou je opravdu náročná a vždy je potřeba si přesně nadjet, aby jste byli schopni každou zatáčku trefit na centimetry přesně. Každá, byť sebemenší chyba může být pro vás a váš náklad fatální a projíždět tuto náročnou trasu doporučuji jen těm největším odvážlivcům. Já jsem se při zdolávání této výzvy moc nevyznamenal a mé pokusy vždy skončily neúspěchem. Naivně jsem si totiž myslel, že jsem už vyzrálý a profesionální hráč kamionových her, avšak tato výzva mě přesvědčila o opaku a nezbývá mi nic jiného než své schopnosti trénovat dál. Snad se mi někdy tuto pekelnou cestu povede zdolat. V Montaně si oblíbené místo najde opravdu každý, ani totiž zde nechybí vyhlídková místa, kterých je v rozšíření American Truck Simulator: Montana celkem deset.

Zpracování měst je na dobré úrovni, nechybí specifické zakázky a firmy

Co se týče samotných měst, nemám k jejich zpracování žádné výtky. Každé město z celkových patnácti působí trochu jedinečně a vězte, že se do měst v Montaně budete chtít bezesporu vracet. Škoda jen, že ani v tomto státě nenajdeme žádnou velkou aglomeraci. Abych totiž byl malinko upřímný, po druhém Portlandu nebo Washingtonu se mi začíná tak trochu stýskat. Dalším důležitým bodem nového rozšíření jsou specifické zakázky. Lesnický průmysl jsme zmínili již v úvodu, ale připravte se také například na převoz popelářského vozu nebo věcí z energetického průmyslu v podobě sloupů elektrického vedení a tak dále. Odkaz na sérii 18 Wheels of Steel dostanete i prostřednictvím firmy 18 Wheels Garage, která rovněž nabídne některé specifické náklady s odkazem na minulost.

Vizuální zpracování jako takové je na velmi dobré úrovni a je skutečně vidět, že se série her od SCS Software posunují neustále dopředu. Samozřejmě si zbývá zodpovědět ještě jednu otázku, a to konkrétně, zda se Montana dokázala vyrovnat Wyomingu, či jej dokonce překonat. Dvojnásob to pak platí o Coloradu, které na mě dosud působí jako to nejlepší rozšíření, co SCS Software v rámci svých her vydalo. Tato meta za mě zůstává dosud nepokořena, a i přesto, že je Montana úchvatná, laťka, kterou vývojáři nastavili s Coloradem, byla extrémně vysoká a dle mého názoru ji bude obtížné jen tak překonat. Tolik asi můj pohled na nové rozšíření American Truck Simulator: Montana. Nyní už se pojďme vrhnout na naše klasické závěrečné hodnocení a udělit Montaně známku.

American Truck Simulator: Montana je i přes některé menší slabiny skvělým DLC, a pokud se oprostíte od některých částí mapy, které mohou na někoho působit trochu nudně, dostanete za své peníze další skvělé rozšíření, které vám nabídne desítky hodin nového obsahu a prozkoumávání. Já osobně jsem z nového DLC nadšený a s velkou trpělivostí vyhlížím Texas, kterého se snad dočkáme ještě letos. Za nás, za Gaming Professors, uděluji rozšíření osm bodů z deseti.

Klady
 • návrat do historie 18 Wheels of Steel Extreme Trucker
 • zpracování měst je jedinečné
 • národní park Glacier nabízí úžasnou podívanou
 • mnoho zajímavých míst k prozkoumávání
 • nové specifické zakázky
Zápory
 • v některých částech může prostředí působit trochu nudně
 • Poměrně často jsem při svých cestách potkával ceduli s nápisem Welcome to Montana, která už časem dokázala lézt pěkně na nervy
 • Colorado stále nepřekonáno
Platforma PC
 • Datum vydání 04.08.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.