Arcanium

Arcanium: Rise of Akhan – karetní roguelike zábava

5. 9. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Arcanium: Rise of Akhan se prezentuje jako „ambiciózní a jedinečný titul“. Jedná se o příběhovou strategickou karetní hru pro jednoho hráče, která spojuje dohromady dva zásadní herní žánry:, roguelike a deckbuilding. Spolu s přítomnými RPG prvky to je vskutku zajímavá kombinace, která zaujme.

Hra je přímo inspirována díly, jako je Pán prstenů od J. R. R. Tolkiena, a některými oblíbenými hrami, jakými jsou například Slay the Spire, FTL: Faster Than Light a Hearthstone. Další předlohou jsou i klasické RPG hry jako Diablo a Baldur's Gate.

Příběh, který rozhodně zaujme

Arcanium se odehrává ve fantasy světě antropomorfních zvířat, v němž se střetává dobro, zlo, magie a různé technologie. Vaším úkolem je vytvořit družinu tří dobrodruhů, kteří se vydávají na nebezpečnou cestu s cílem porazit Akhana, zvaného Pohroma, a zachránit magický svět Arza před zkázou a totálním zničením.

Zdejší pestrý svět je rozdělený do několika různých lokací, z nichž každá má jedinečné biomy, vizuální styl a samozřejmě také různé úkoly na splnění. Hra se pak skládá z aktů. Každý akt je možný navštívit, kdykoli se vám zlíbí, nicméně pro setkání se závěrečným bossem musíte navštívit a plně dohrát tři akty.

Ve hře Arcanium: Rise of Akhan máte možnost volně prozkoumávat 3D procedurálně generované mapy. Mapa je poté pokryta jednotlivými políčky, po kterých můžete jít vstříc vašemu dobrodružství.

Náročnost hraní závisí na obtížnosti vybraného aktu, hratelnost ovlivňuje také denní doba a povětrnostní podmínky. Ty znatelně mění celkový průběh hraní, což působí velmi dobře. V tomto ohledu se jedná opravdu o dobrou deskovou roguelike hru.

Zdroj: igdb.com

Hrdinové, kteří vám přirostou k srdci

Vaši vyvolení, nebo hrdinové, chcete-li, jsou rozděleni do šesti klasických tříd, kterými jsou střelec, žoldák, zabiják, tank, mág a support. Samozřejmostí pak je, že každý z nich má své unikátní schopnosti, nicméně toto je karetní hra, a tak má každá z těchto postav své unikátní startovní balíčky karet schopností, které se hodí k určitému archetypu.

Jednou z předních vlastností hry je krom samotného konceptu i rozmanitý obsah k odemčení, který následně nabízí také „nekonečné“ herní možnosti a kombinace. Svým hrdinům můžete rozvíjet talent tree – tedy strom talentů – a zároveň odemykat různé varianty karet schopností.

To ovšem není všechno. Svým hrdinům můžete v průběhu hraní také měnit vzhled, což dodává osobitému pojetí hry ještě větší vcítění a eleganci.

Zdroj: igdb.com

Bojový systém, který vás zabaví

Bojový systém hry je poměrně jednoduchý a během chvíle jej pochopí i naprostí tohoto žánru. Nicméně se rozhodně nejedná o nic přímočarého, bojový systém dává plnou možnost využít strategické prvky karetních her.

Během boje budete ovládat sadu tří hrdinů, kteří působí zcela samostatně a z nichž má každý jedinečné schopnosti v rámci zvolené třídy, a tím tedy i karty. Boje jsou vždy 3v3, což, i když to není málo, ubírá určitou „hravost“ nebo i možnou výzvu z hraní. To je však vyváženo pestrostí karet.

Co je již trochu omezující, je malá volnost při tazích. V první polovině boje má většina postav tři tahy a tři akce. Strategické možnosti jsou tedy určitým způsobem limitovány na hraní přesně toho, co si vytáhnete. Případně se vám může bohužel i stát, že si vytáhnete 2AP karty (two action points), které se velmi obtížně hrají, a tak můžete pouze zírat a čekat, co se stane a kde udělá nepřítel chybu. Zde by se určitě hodila trochu větší flexibilita nebo možnost využít vytažení jedné karty navíc v každém tahu, rozhodně by to mohlo zpříjemnit hratelnost v bojovém systému a snížit tak určitou procentuální frustraci z toho, když si na začátku vytáhnete špatný set karet.

Další poměrně omezující fakt je velikost balíčku. Maximálně můžete mít totiž pouze 12 karet a o to smutnější je, že v průběhu času se příliš nemění. Z 36 karet, se kterými hru ukončíte, bude 12–18 startovních karet.

Jednotlivé útoky nebo karty můžete používat na vámi zvolené nepřátele – není zde tedy naštěstí omezení, že byste mohli útočit pouze na nepřítele před vaším hrdinou. S vašimi hrdiny tak můžete útočit na jediný cíl a po jeho vyřazení se zaměřit na další. Zde se však rozhodně hodí si dopředu promyslet strategii a vaše možnosti versus přijatelná rizika.

Zdroj: igdb.com

Příjemná grafika a uklidňující soundtrack

Graficky je hra na líbivé úrovni. Jedná se o hezky kreslený design, který je velmi příjemný. Mapy jsou pestré a karty jednotlivých hrdinů včetně jejich schopností jsou opravdu povedené – je vidět, že se někdo snažil odvést dobrou práci. Co si rozhodně zaslouží zmínit, je také velmi přehledné a dobře zpracované rozhraní, které je k hráčům velmi přívětivé, a tak je snadné se rychle zorientovat. Zde by si mohli někteří vývojáři her vzít rozhodně příklad.

Hrou provází příjemný soundtrack, který dobře doplňuje atmosféru, ať v boji nebo při pohybu po mapě. Samotné ozvučení je pak poměrně strohé, mapy jsou oživeny zvuky vegetace, ptactva apod. Souboje pak doprovází zvuky daného kouzla nebo útoku, jedná se tedy o standard.

Předběžný přístup

Hra je momentálně v předběžném přístupu, a tak se mohou některé vlastnosti, mechanismy nebo jiné herní aspekty ve finální verzi lišit. Autoři jsou však poměrně aktivní a každý měsíc vydávají na komunitě na Steamu Novinky, které informují o jejich dalších krocích a plánech pro hru.

Arcanium: Rise of Akhan je velmi příjemný karetní titul, která skvěle kombinuje prvky deskové hry s žánrem roguelike. Je zde opravdu silně znát inspirace velkými filmovými, ale i herními tituly, což je rozhodně dobře. Hra má příjemnou líbivou grafiku a jednotlivé karty jsou velmi povedené. Nicméně je hratelnost v určitých aspektech svazující a rozhodně by si zasloužila více volnosti. S výjimkou toho se však jedná o dobrou karetní hru, která vás, pokud patříte mezi fanoušky tohoto žánru, dozajista zabaví. Arcanium má rozhodně velký a velmi slibný potenciál, takže nezbývá než doufat, že jej vývojáři plně využijí.

Klady
 • jedinečná kombinace prvků TCG, RPG a roguelike
 • grafika a vizuální styl
 • přehlednost
 • hratelnost
 • mnoho různých lokací
Zápory
 • souboje jen 3v3
 • slabší ozvučení
 • pouze 12 karet v balíčku
Platforma PC
 • Datum vydání 08.12.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.