úvodní fotka

Calico – Kočičí kavárna

10. 10. 2021
 

Ve hře Calico vás čeká velký úkol, musíte přestavět městskou kočičí kavárnu na vlastní. Po odchodu vaší tety do penze, došlo k uzavření kavárny. Nyní je na vás, abyste tomuto kdysi milovanému ráji koček vrátili jeho bývalou slávu. Tuto neuvěřitelně pastelovou a huňatou hru si pro nás připravili vývojáři z Peachy Keen Games.

Práce snů

Poté co si navrhnete svou postavu (vlasy, oči, oblečení), ocitnete se u bývalé kavárny vaší tety se starostkou města. Okamžitě vás do očí praští okolní pastelové barvy a starostčiny kalhoty, na kterých je celá galaxie. Vaše kavárna se totiž nalézá uprostřed lesa plného japonských třešní. Jako nový majitel musíte kavárnu naplnit stylovým nábytkem, připravit něco chutného pro zákazníky a hlavně naplnit podnik kočkami (a nejen jimi). Kočky a ostatní zvířecí osazenstvo najdete roztroušené všude po ostrově.

Vrácení dřívější slávy kavárně je hlavním příběhem této každodenní simulační hry, ale samozřejmě toho na vás čeká víc. Hlavní příběh vám pomůže odemknout všechny části ostrova ve tvaru hvězdy, každá část tu má svůj unikátní biom. Všechny části jsou něčím zablokované, ať už jde o balvan či kočičího stavby vedoucího. Tyto oblasti většinou odemknete po řadě úkolů (sbírání a doručování předmětů mezi NPC).

kočičí stavbař

Zvířátka malá i velká

Úplně nejlepším zážitkem hry se stává možnost jezdit na jakémkoliv druhu zvířete (některá můžete k tomuto účelu i zvětšit pomocí lektvaru.). Sbíráte místní faunu, a dokonce si můžete zvířátka nasadit i na hlavu jako klobouk. Je to směšné, hloupé, ale přesto okouzlující a vyvolávající smích. To znamená, že si budete muset zvyknout na více ovládacích prvků, ale nebojte, jsou na obrazovce jasně označeny. Hra sice doporučuje hrát s ovladačem, ale v pohodě se to dá zvládnout i s klávesnicí a myší.

Na ostrově se nachází celá řada zvířat, od ledních medvědů, kapybar, králíků, ptáků a fretek až po kočky a psy. Rozhodně na nich musím ocenit, že nejsou všichni stereotypně roztomilí. Rozhodně si užijete prohledávání ostrova centimetr po centimetru, abyste našli nové zvířecí kamarády. Po setkání s nimi pak záleží na vás, jestli zvíře necháte volně pobíhat, připojíte ho do své party či ho pošlete rovnou do kavárny. Zajímavostí je, že některá zvířata jsou pojmenovaná podle mazlíčků podporovatelů z Kickstarteru.

Troška magie

Ačkoliv se hra zdá být podřadná a nijak se neliší od simulátorů každodenního života, je to právě svět a jeho funkce, které z ní dělají jakousi formu úniku z reality a relaxaci pro hráče. Stejně jako zde můžete objevovat zvířátka, můžete objevovat i lektvary, čímž vnesete do světa trochu magie. Budete se tak moct proměnit v kočku, zvětšit mazlíčky na ježdění, změnit denní dobu či si přivolat koště.

Sladké dobroty a nápoje

Co by ale byla vaše kavárna bez sladkých dobrot a nápojů? Váš domek by působil jako útulek pro nalezená zvířata. Jak už jsme si řekli, hlavním úkolem hry je obnovit chod kavárny. Pokud už máme nějaká zvířátka, je na čase ukuchtit za pomocí minihry něco pro naše zákazníky. Na začátku umíte tři recepty, ale nebojte se, postupem času je budete moci kupovat v městečku a některé získáte i za splnění úkolu.

Minihra s vytvářením pokrmu či nápoje funguje tak, že se zmenšíte a běháte po kuchyňské lince. Potřebné ingredience dle seznamu dáváte do mísy a voilà, objeví se vám výsledný produkt, který vezmete z mísy a donesete do výdejního boxu. Kavárnu můžete naplnit oblíbenými produkty svých NPC, aby se k vám zákazníci rádi vraceli.

Vše je pastelově barevné

Když jsem poprvé uviděla hru, nebyla jsem si jistá, zda se mi hra líbí, či nikoliv. Tenký černý obrys postav a předmětů vypadá jako zvláštní volba autorů. Nicméně při hraní jsem si říkala, že vše do sebe tak nějak zapadá. Není to sice nejlépe vypadající hra, ale má svoje kouzlo. Ilustrace na obrazovce načítání a indikátor času jsou jednoduché, ale strašně roztomilé.

Rozhodně vás nejvíc asi okouzlí prostředí a všechny oblasti, které jsou tu v různých barevných paletách. Najdeme tu bílé a ledové hory s padajícím sněhem i zeleň lesa, která nás přivádí do oblasti temných hub. NPC jsou často navržena v okvětních lístcích, houbách, peří a vše tak vyjadřuje jejich osobnost. Například bych uvedla postavy Blossom a Sunny, jež spolu pečují o zahradu. Blossom má růžové šatičky s mašlí a působí jako roztomilý kvítek a Sunny má modré šaty, jejich vršek je zdobený bílými květy a na sobě má srdíčka.

selfie králík

Chytlavá melodie

Hlavní ústřední melodie je tak chytlavá, že si ji budete broukat i mimo hraní. Každá oblast má svou vlastní hudbu, která navíc rozlišuje den a noc. Každá skladba odpovídá náladě nebo prostředí. Město je například jazzovější, chladnější a lesní oblasti znějí mysticky.

I chybička se tu najde

I když jsem doposud na Calico psala chválu, je potřeba se zmínit i o tom, že ne vše tu funguje skvěle a sem tam se objeví nějaká chybka. Chyb sice není moc, ale když už, tak jsou dosti znatelné. Jako příklad uvedu zvíře, jež v animaci skočilo a zmizelo, dále mě ve hře pak pronásledoval jen jeho stín. Občas se některá zvířátka objeví a zase zmizí, když je máte v partě. A největší hloupost, pokud spadnete z hory až ke kavárně, nic se vám nestane.

Zvířátka tu mají fyziku hadrové panenky, což svým způsobem asi zapadá do hry. Já jsem ale málem umřela smíchy, když jsem vzala svoji první kočku do ruky, otočila ji a její končetiny a tělo se začaly třepat jako kus želé. Našla jsem tu i možnost, že kočku zvedáte nahoru, dolů a do stran – vypadá to, jako když s ní posilujete, ale pohyb kočičího těla je strašně komický.

Každopádně ale musím říct, že studio poslouchá svoji komunitu a snaží se vše co nejdříve opravit a vychytat.

Calico je relaxační, rozkošný a prostě perfektní útěk od reality. I když tu neexistuje žádný rozsáhlý příběh (hlavní příběh trvá cca čtyři hodiny), hra je plná úkolů, navrhování kavárny a sbírání zvířátek. Navíc, kdo by nechtěl hru s možností nasadit si kočku na hlavu, zatímco jedete na obří kočce s chumlem koček za zády?

Klady
 • vizuálně jiná hra
 • spousta bláznivých věcí (dekorace, oblečení, lektvary…)
 • možnost nandat si zvíře na hlavu
 • ježdění na obří kočce
 • hudební doprovod
Zápory
 • občas nějaký bug
 • nesmrtelná hlavní postava (pád ze skály no problem)
 • fyzika zvířat (hadrová panenka)
Platforma PC
 • Datum vydání 15.12.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.