Dirt Rally 1 0 art1

DiRT Rally – vychutnej si špínu

22. 4. 2023
Zdroj náhledu: igdb

V roce 2015 se jako blesk z nebe objevilo v té době poslední dílo vývojářů z Codemasters. DiRT Rally jako by neslo jasný vzkaz od autorů – poučili jsme se z minulosti, ze zpětné vazby, ze svých chyb a teď vám to dokážeme! DiRT Rally je tady, plné prachu, bláta, štěrku a hlavně mnoha hodin neutuchající jízdy!

Zdroj: IGDB

Jeden z nejlepších rally závodů své doby (později překonaný už jen DiRT Rally 2.0)

Rally je druh automobilových soutěží, které se konají na běžných komunikacích všech úrovní. Tady se vám jako závodníkovi klidně může stát, že se podíváte na trasu, po které si normálně jezdíte koupit rohlíky. Případně se můžete podívat v rámci i hry i na místa, která jste projeli na kole během své letní dovolené. S DiRT Rally se váže i mnoho pojítek se slavnou minulostí celé značky. Ty mohou zpočátku působit trochu otřepaným dojmem a na první pohled se nemusí jednat o nic velkolepého. Opak je v tomto případě však pravdou. Codemasters nezkopírovali nic z minulosti, pouze si z ní vzali pár příkladů. Díky tomu vznikla velice sympatická a svižná hra, která se může pochlubit inovativními nápady a moderní technologií. Samozřejmě v rámci doby, ve které vyšla.

DiRT Rally byla až do vydání svého nástupce, DiRT Rally 2.0, v roce 2019 označována jako nejlepší rally hra za posledních 10 let, a to napříč světovými herními magazíny i samotnou komunitou. Jedna z hlavních otázek všech milovníků závodních her samozřejmě byla hratelnost. Jedná se spíše o simulátor, nebo arkádu?

S ohledem na rok 2015 se v rámci DiRT Rally dalo říci obojí, ale zároveň ani jedno. Hra nabízí pestré možnosti nastavení, díky tomu si může každý zvolit, jak chce hrát. Pokud máte možnost použít volat a pedály, možnosti přizpůsobení hratelnosti se vám ještě více otevírají. Hra je opravdu úžasně přizpůsobivá a má zvláštní kouzlo odhadu, kdo právě hraje, a taktéž úrovně. Díky již zmíněnému velkému množství přizpůsobení a různých nastavení si ji proto může vychutnat jak profesionální hráč závodních her, tak úplný nováček, který si chce užít spíše grafiku a atmosféru.

Zdroj: IGDB

Hru si vychutnáte na klávesnici, gamepadu i volantu

K nastavení přizpůsobení přitom nepotřebujete hluboko sahat do složitých systémů. Stačí si zvolit, zda budete hrát na klávesnici, ovladači, nebo volantu, a poté si vybrat z několika jízdních asistentů. Díky těmto prvkům si můžete ze hry udělat oddechovou arkádu, kde si budete vychutnávat detaily a na dobu, v níž vyšla, i opravdu fajn grafiku, která neurazí ani v dnešních dnech. Samozřejmě je zde možnost si nastavit lehčí simulaci pro sváteční jezdce nebo opravdovou výzvu pro zkušené závodníky na volantu. Bez jízdních asistentů a pomocných technologií se DiRT Rally chová skoro stejně jako nepřekonatelně drsné Richard Burns Rally. Hráči, kteří se vyžívají v realismu, si tedy přijdou na své a budou plně spokojeni.

Po grafické stránce se v době vydání jednalo opravdu o potěchu pro oko, i když v určitém pohledu šlo hlavně o dobře použité filtry prachu a špíny. Poškození, která má vliv na jízdní vlastnosti vozů, bylo však opravdu skvělé. Některé hry, které vychází v dnešních dnech a v nichž jsou auta nezničitelné tanky (a to se jedná stále o závodní hry), by si mohly vzít příklad. Zničení vozidel si navíc můžete také přizpůsobit na realistické, arkádové, nebo jej úplně vypnout.

Zdroj: IGCB

Prostředí, které má vliv na jízdní vlastnosti

Grafická stránka hry dokáže zaujmout i dnes a nutno zmínit, že i když se jedná o hru z roku 2015, některé závodní hry této grafiky nedosahují ani v dnešních dnech, tedy v roce 2023. Za zmínku stojí (s ohledem na dobu vydání) povětrnostní vlivy a prostředí, které mají vliv na řízení. Bláto, sníh a různé zmrazky, všechno může ovlivnit jízdu. 

K tomu všemu je potřeba připočítat poctivě propracované vlastnosti jednotlivých vozů. Je opravdu znát, jestli jedete s malým Peugeotíkem, nebo se po Monte Carlu řítíte v legendární bestii, jako je Audi Quattro. V rámci zmínek o Monte Carlu se sluší také zmínit nestálost počasí ve známých regionech, jako třeba v Monaku. Autoři tratě důkladně studovali, a proto se v rámci jednotlivých tratí opravdu vyskytují věrné podmínky jako v reálných závodech.  

Codemasters navíc hned po vydání hry zohlednili zpětnou vazbu. Díky úžasnému zájmu vývojářů o komunitu na Steamu bylo mnoho nedostatků opraveno v rámci pár měsíců od vydání hry. Komunita je i v roce 2023 stále aktivní, a proto naleznete v rámci workshopu také nové vozy – samozřejmě se jedná hlavně o auta, na která v rámci DiRT Rally neměli vývojáři licence. Nechybí ani stále funkční online eventy, které posouvají hru ještě o kus dál.

Zvuková stránka je také velice důkladně a věrně zpracovaná a po posleších několika audionahrávek skutečných aut, jako je již zmiňované Audi Quattro, se zde jedná o povedené dílo. Pokud na to pořádně šlápnete, doslova pocítíte rachot z motoru každého auta a při jízdě s legendárními vozy ze světa rally, jako je Peugeot 306 Maxi, se vám opravdu budou ježit chlupy na rukou.

Zdroj: IGDB

Codemasters se se svým dílem DiRT Rally, které bylo vydáno roku 2015, ještě více zapsali do světa závodních her. S touto hrou navíc přišlo jasné poselství, že Codemasters je studio, které se umí poučit z chyb, dokáže ocenit zpětnou vazbu a nekopíruje jen zarytá scripta. Ve své době se jednalo o jednu z nejlepších rally her za posledních 10 let. Série posléze pokračuje DiRT Rally 2.0 vydaným v roce 2019, které přináší ještě lepší herní vlastnosti, nové licence aut a také úžasnou 4K grafiku. DiRT Rally vás však dokáže i v dnešních dnech solidně zabavit.

Klady
 • zpracování
 • hratelnost
 • pestrá paleta nastavení
 • spousta výzev a obsahu, který zabaví
 • poutavý zážitek z rally
 • grafika
 • ozvučení
Zápory
 • pro nováčky může být začátek trochu obtížnější
 • některé gamepady a volanty nejsou podporovány
Platforma PC
 • Datum vydání 07.12.2015
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.