Little Nightmares III – Lone a Alone

Dojmy z ukázky Little Nightmares III

15. 9. 2023
Zdroj náhledu: igdb.com

Horory všeobecně nepatří zrovna mezi mé oblíbence. Vlastně bych je zařadila až na úplné dno mé pomyslné stupnice žánrů. Na rovinu se přiznám, že většího strašpytla než mě byste jen stěží hledali, ale přesto v mém repertoáru uvízla série, která k hororu nemá daleko. Řeč je o Little Nightmares, které zlákalo fanoušky už před sedmi lety a o tři roky později navázalo pokračováním ve formě prequelu. Oba dva díly jsem hltala se zatajeným dechem a užívala si hustou atmosféru… děsivou, ale zatraceně návykovou.

Když se na letošním Gamescomu objevilo oznámení třetího dílu, málem mi srdce vyskočilo z hrudi. Ostatně přesně to se stalo, jakmile jsem dostala možnost zhlédnout ukázku z pre-alpha prezentace.Za třetím dílem už nestojí švédský tým z Tarsier Studios, nýbrž britští veteráni ze Supermassive Games, od nichž jistě znáte The Quarry či sérii The Dark Pictures Anthology. Změna vývojářského týmu není však jedinou novinkou, které se hráči dočkají. Ještě než vám povím o svých prvních dojmech z Little Nightmares III, mohu vás ujistit, že žádných radikálních změn nebudeme svědky. Přesto počítejte s tím, že druhé pokračování nebude stejné jako jeho dva předchůdci.

Little Nightmares III se bude odehrávat ve světě pojmenovaném Spiral a vystavěném jako shluk dystopických prostředí založených na narušených představách dětských hrůz a strachů. V rámci ukázky jsme mohli vidět level v pouštním městě Necropolis, jehož obyvatelé zdobí ulice jako písečné sochy bez špetky života. Necropolis bude, stejně tak jako celý svět, plné nástrah, nových nepřátel a výzev, které tentokrát budete muset překonat ve dvojici.

Zdroj: Supermasisve Games

Po vzoru Little Nightmares II se třetí díl neobejde bez dvou hlavních hrdinů, ale velká změna nastává v možnosti nočními můrami projít v online kooperaci. Pokud tuto možnost nebudete chtít využít, otěže za druhou postavu převezme umělá inteligence.Příběh sleduje postavy Low (s maskou a modrým pláštěm) a Alone (v zelené kombinéze a letecké přilbě). Každý si s sebou nese specifické náčiní, které jim umožňuje různě ovlivňovat svět kolem nich. Alone má hasák, díky němuž může rozbíjet zdi, aktivovat různé mechanismy nebo nepřátelům uštědřit pořádnou ránu po kebuli.

Low naopak disponuje lukem, s jehož pomocí může řešit nejrůznější prostorové hádanky a sestřelovat visuté cíle, ať už je to lano ke shození objektů, nebo létající protivníci. Little Nightmares III si zakládá na spolupráci, bez níž se z Nicoty nedostanete. Navzájem si pomáhat a doplňovat se je klíčový prvek pro úspěšné zdolání všech nástrah v podobě logických hádanek, kterými hra bude i tentokrát protkána. Hráči by tedy měli zvážit možnost kooperačního zážitku, protože se živoucím parťákem se přece jen lépe domluvíte než s němou AI.

Po vizuální stránce pre-alpha takřka působí jako hotová hra a mám neskutečnou radost, že vývojáři zachovali některé prvky z předešlých dílů, jako určité zvukové efekty nebo animace. Přesto mám lehké obavy, protože alespoň level v Necropolis nepůsobil tak temně, jako jsem zvyklá u prvních dvou her. Nechci tím říct, že by nebyl dost děsivý nebo postrádal atmosféru, ale zkrátka to písčité prostředí do celého vjemu vnášelo až moc světlých pasáží.

Velké mimčo z traileru mi připomnělo legendární scénu z Krotitelů duchů, když si to obří marshmallow štrádoval po ulicích New Yorku. Little Nightmares III rozhodně bude jiné, ale ne natolik jiné, aby se vymykalo sérii. Pro fanoušky to bude změna, ale věřím, že bude stát za to. Vezměte kooperaci, dystopické prostředí a dvě nové postavy, připočítejte k tomu skvělou práci s audiem, nervy drásající atmosféru a velké mimino, a dostanete tolik známý, přesto nový herní zážitek.

Little Nightmares III vyjde někdy v roce 2024 na PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S a Nintendo Switch. Čekání si prozatím můžete zkrátit podcastem The Sounds of Nightmares, který vám osvětlí některé detaily i spojitosti příběhu této herní série, a tu navíc rozšíří o zajímavé poznatky. Osud Little Nightmares III necháváme v rukou Supermassive Games a doufáme, že výsledná hra posune Malé noční můry zase o kousek dál.

Platforma PC

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.