Gloria Victis – logo

Gloria Victis – středověká řežba

25. 11. 2021
Zdroj náhledu: igdb

Hledáte-li hru, při které budete mít pocit, že všechny vaše snahy mají smysl, nehledejte dál. Díky tomuto titulu se stanete součástí velmi živé komunity, v níž sami rozhodujete o svém osudu. Můžete se stát rytířem, lučištníkem, lékařem, kuchařem, farmářem, kovářem, kopáčem nebo stavitelem – gigolem se bohužel stát nemůžete. Tento titul představuje studio Black Eye Games, jež můžete znát díky jeho druhé hře Siege Survival: Gloria Victis. Recenzovaný titul Gloria Victis je stále ve fázi předběžného přístupu, tudíž se nemusí shodovat s novou verzí hry.

Volba frakcí

Předtím, než začnete dobývat nepřátelská území, je nejdříve nutné zvolit si pohlaví, za které chcete hrát, a poté si vybrat jednu ze tří frakcí: The Ismirs, The Midlanders a The Sangmar The Midlanders jsou národem ležícím na východě ostrova a svým vzhledem se dosti podobají standardním křižákům. Volbou této frakce se ocitnete na východní straně ostrova a vše červené je území vaší frakce. The Ismirs se nacházejí na dalekém západě a připomínají typické severské Vikingy. Poslední skupinou jsou The Sangmar. Jejich národ se nachází na jihu a působí jako běžné perské království.

Dále následuje přizpůsobení vzhledu vašeho hrdiny: můžete si upravit tvar obličeje, včetně očí, účesu, barvy kůže, tetování atd. Jakmile projdete tímto nastavením, zbývá ještě vybrat ze šestice možných skupin, za něž budete hrát. Můžete se tak stát lovcem, válečníkem, kovářem, zbrojířem, huskarlem či tailorem (krejčím).

Hodinová manželka

Po nastavení a přizpůsobení všech parametrů budete okamžitě vrženi do válečné zóny, ale prozatím se ničeho neobávejte. Dříve než vám hra sama umožní vstoupit na bojiště, budete muset nejprve projít tutoriálem, jenž vás seznámí s ovládáním hry. Zároveň si jeho prostřednictvím pěkně vylevelujete svou postavu. Začátečnická lokace se skládá z různých úkolů v podobě: přines mi tolik a tolik bylin, pobij takové a takové množství zvířat, vyvraždi tento tábor nebo zabij šéfa nepřátel. Nesmím opomenout na část, díky které jsem se vžil do Call of Duty: nachází se zde turettová sekvence. Ničemu se však nevyrovná bizarní úkol, ve kterém jsem měl posekat hromadu dřeva a postava začala kácet stromy svým dlouhým mečem.

Soubojový systém jak v KDC, jen horší

Samotné boje nejsou nijak komplikované, ale zároveň ani snadné. Bojový systém je velmi podobný tomu, který naleznete například v české hře Kingdom Come: Deliverance. Ve chvíli, co na vás nepřítel útočí, se zobrazí směr jeho výpadu a vy máte několik vteřin na to, abyste úder buď odvrátili, nebo se mu vyhnuli. Chvíli potrvá, než si na ovládání přivyknete, proto na sebe nebuďte přísní, pokud vás nepřítel zasáhne nebo zemřete. Počítejte však bohužel s tím, že budete opravdu velmi často umírat například kvůli lukostřelcům. Přestože budete stát za zdí, pokaždé se do vás trefí, a věčné střídání pozic ohledně obrany také moc nefunguje. Ve většině případů, než změníte směr, vás nepřítel už několikrát zasáhne. Nepřátelé s oštěpy vás mohou probodnout z poměrně velké vzdálenosti, i když jste se vyhnuli. Tyto chyby ve vás vyvolají pocit velké frustrace, nenávisti ke světu, a pravděpodobně hru několikrát vypnete.

Vývojáři nedávno přidali do hry nový prvek, pomocí něhož můžete na bojištích pořádně zazářit: vrhání seker. Tato funkce vám přidává nové taktické možnosti, díky nimž můžete měnit průběh samotné bitvy. Docela mě naštvalo, když jsem se takhle několik minut mlátil sekerami s nepřítelem do hlavy a on mi ji pak hodil přímo mezi oči. Stejně tak pokud se projíždíte na svém věrném oři, musíte být velmi opatrní, protože nikdy nevíte, odkud na vás sekera přiletí. Musím přiznat, že se mi cechovní války o území opravdu líbily. Pokud jste někdy hráli Mount and Blade, budou vám tyto boje docela blízké. Kupříkladu si můžete vzít trebuchet a několika pěknými výstřely zlikvidovat nepřátelské hradby nebo pomocí beranidla prorazit bránu či jednoduše použít žebřík. Pokud budete mít zraněné spojence, můžete je buďto vyléčit, nebo nechat na pospas osudu, veškerá rozhodnutí jsou čistě na vás.

Vylepšování postavy

Po dosažení nové úrovně získáte pasivní a dovednostní body, které přiřadíte třem statistikám: síle, konstituci a obratnosti. Síla je jediná statistika, která posiluje všechny základní útoky na blízko. Kromě toho zvyšuje i obranné schopnosti vůči útokům založeným na sečném úderu. Jako jedna z mála rovněž přispívá ke zvýšení výdrže a její regeneraci. Konstituce má jednu hlavní vlastnost – zdokonaluje zdraví uživatele. Mimoto také přispívá ke zvýšení odolnosti proti útokům tupými předměty. Obratnost je naopak jediným bodem, jenž umožňuje poškození lukem. Zároveň také zvyšuje odolnost vůči útokům založeným na prorážení.

Ve hře je řada pasivních dovedností. Než tedy do těchto vlastností investujete své body, doporučuji si je nejprve pečlivě prostudovat. Přinejlepším se setkáte s dobrou skupinou hráčů, již vám poradí, nebo dokonce přímo řeknou, jak sestavit správný build pro vaše zaměření. Samozřejmě ale počítejte s tím, že ne každý hráč bude tak vstřícný a hned vám poradí nejlepší možné taktiky, protože i on musel strávit se hrou několik hodin, než na to sám přišel.

Strýček Šikula se hlásí do služby

Na výběr máte celkem z osmi možných povolání, ale pokud jste opravdu pracovití, můžete se rozhodnout pro všechna. Inženýrství je profese, která vytváří stavební materiály, a především lepší sběrné nástroje, jež se skvěle hodí při sklizni a hromadění úrody. Lesnictví a zemědělství je povolání, při kterém hráč sbírá plodiny, dřevo a vytváří několik dalších věcí, jež s tím souvisejí. Umožňuje také hráči porážet zvířata a vařit jídlo, jež lze konzumovat v bojích. Hornictví a hutnictví je jedním z důležitých povolání, při němž hráč sbírá rudu a těží nalezené horniny, z nichž se dají vytavit ingoty a tyče pro výrobu vybavení. Umělecké zpracování slouží pro výrobu potřebných materiálů pro kování brnění a případně zbraní. Kování zbraní je důležité pro získávání a tvorbu zbraní, používaných pro účast v rozsáhlých bitvách. Zároveň se jedná o jedinou příležitost, jak získat endgame zbraně, a také účinný způsob vedení války v PVP scénáři.

Co se vaření týče, u něj ještě chvíli zůstaneme. Během hry můžete v levém horním rohu vidět ukazatel žaludku, který znázorňuje, jak moc je vaše postava hladová. Pravděpodobně se teď chytáte za hlavu se slovy, že by hra měla obsahovat ještě nějaké elementy přežití, při nichž budete muset zajistit základní potřeby. Ve skutečnosti tomu tak ale není, pokud tento ukazatel budete mít zcela prázdný, vaše postava nezemře. Jediným efektem po vyprázdnění bylo, že měla postava o něco méně životů a výdrže, čímž se pro mě stala mnohem méně užitečnou v soubojích. Později jsem si všiml, že existují suroviny, které po jejich konzumaci zvyšují různé statistiky, proto doporučuji mít žaludek stále plný.

Cech je základ

Pokud plánujete hrát s přáteli a přicházíte do hry s myšlenkou založit si vlastní cech, musím vás na tomto místě zarazit. Nejprve byste měli zvážit, zda pro vás nebude lepší připojit se k nějakému již existujícímu. Není to proto, že bych nevěřil ve vaše vůdcovské schopnosti, ale jen proto, že minimální znalost hry dokáže s každým hráčem poměrně rychle otřást. Proto spíše doporučuji, abyste se přidali do nějakého cechu a nejdříve se naučili pořádně hrát. Zároveň budete mít jako člen několik výhod, které byste normálně nemuseli mít. Členové s vyššími hodnostmi vám mohou poskytnout lepší vybavení, můžete se stát součástí objektivních úkolů, a tím rychleji je splnit, případně je můžete požádat o pomoc při plnění úkolů, jež jsou jinak pro samotného hráče velmi obtížné.

Celkem obstojná grafika

Co je však třeba zmínit, je grafický design. Gloria Victis sice nedisponuje nejmodernějšími mechanikami, které by dovolily dosáhnout co nejrealističtějšího zpracování, ale už jen severské prostředí, pokryté sněhem, vypadá opravdu nádherně. Navíc na některých místech naleznete poměrně pěkné výhledy na své okolí, pokud zrovna nejste uprostřed bitvy.

Gloria Victis představuje vynikající kooperativní hru, jež vás připoutá k židli na opravdu dlouhou dobu. Pokud máte rádi žánry podobné Mount and Blade, Age of Empires a obecně rádi dobýváte cizí území nebo jste jen rádi součástí něčeho většího, rozhodně tento titul doporučuji. Budete-li hrát se svými přáteli, užijete si ještě mnohem větší zábavu. Po grafické stránce titul nijak neuráží, soubojové mechaniky jsou o něco těžší, ale dají se naučit poměrně rychle.

Klady
 • velký otevřený svět
 • války cechů a jejich náročnost
 • zábava na několik hodin
 • přizpůsobení vlastní postavy
 • několik věcí, které je možné podniknout (průzkum, vaření, léčení atd.)
Zápory
 • mechaniky souboje
 • velmi obtížné pro nováčky
Platforma PC
 • Datum vydání 07.02.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.