Siege Survival Gloria Victis intro

Siege Survival: Gloria Victis – za hradbami města

17. 5. 2021
 

Siege Survival: Gloria Victis vychází ze světa středověké MMORPG hry Gloria Victis. V této oblíbené online hře je kladen důraz na crafting neboli vytváření předmětů ze získaných zdrojů. Zároveň je v ní obsažena i hráči řízená ekonomika a kontrola území v rámci PvP.

Již úvodní video pak napovídá, o čem hra Siege Survival: Gloria Victis bude a co bude hlavním úkolem. Nacházíte se na hradě Bastion, na který zaútočilo invazní vojsko pod vedením bájného tajemného velitele. Ten se vyznačuje tím, že nosí jelení paroží na své přilbě.

Podhradí už dávno lehlo popelem a poslední přeživší občané se zdržují na nádvoří, kde se s pomocí zbytku stráží snaží přežít další den.

Siege Survival Gloria Victis sage

Přežít za každou cenu

Ihned po začátku útoku byl vyslán posel se zprávou pro spojence a naléhavou prosbou o pomoc. Nicméně dokud se neobjeví spojenecké vojsko, jste v tom sami. Ujímáte se tak obyčejných městských občanů, kteří se snaží přežít, ale zároveň se snaží být podporou pro poslední vojáky, kteří brání hrad.

Musíte tedy zajistit přísun vody, jídla, zbraní a podpůrného vybavení pro vojáky a zároveň se postarat i o sebe. V noci se vydáváte zpoza hradeb a snažíte se prohledávat ruiny podhradí s nadějí, že najdete něco užitečného. Nejedná se však pouze o noční procházku, kde si vezmete, co potřebujete. Nepřátelské armádě je jasné, že se přeživší z hradu mohou snažit utéci nebo sbírat materiál, který pak použijí k obraně. Proto se v noci pohybují po městě patrolující hlídky nepřátelských vojáků.

Pokud máte sekeru nebo jinou zbraň, můžete se pokusit bránit. Zde se jedná však pouze o formu tasení zbraně a kliknutí na nepřátelského vojáka. Boj probíhá pak automaticky a střídavě, jeden útok nepřítel, jeden útok vy. Pokud byste se snažili klikat na nepřítele ve snaze útočit rychleji, dochází k zásekům a vaše postava nemusí udělat nic. Lepší je však se boji úplně vyhnout a utéci co nejrychleji zpět na nádvoří nebo se schovat.

Siege Survival Gloria Victis prasata

Všichni chtějí přežít, někteří však i zbohatnout

Na vašich nočních výpravách se však nebudete střetávat pouze s patrolujícími nepřátelskými vojáky, ale také můžete narazit na přeživší občany podhradí. S těmito přeživšími můžete (pokud s nimi budete zadobře) také obchodovat. Většinou vše začíná tak, že naleznete někoho, kdo potřebuje s něčím pomoci nebo řeší určitou situaci. Například můžete pomoci odříznout ze stromu tělo mrtvého manžela a spálit ho. Máte tak možnost prosbě vyhovět, za což dostanete nějaký užitečný materiál, nebo ji odmítnout a třeba i něco sebrat.

Pokud pomůžete, případně i vícekrát, můžete s některými obyvateli obchodovat. Nutno však podotknout, že obchody nejsou moc férové a abyste získali jeden užitečný předmět musíte zaplatit třeba poměrem 1 : 10 poleny dřeva nebo 1 : 5 zásobami vody.

Siege Survival Gloria Victis Fate Fate

Ve dne se pracuje a bojuje

Siege Survival Gloria Victis šípy

V denní dobu pak zpracováváte vámi získaný materiál, vytváříte nové předměty, krmíte hospodářská zvířata (i sebe) a v případě útoku se snažíte schovat před dopadajícími balvany. Všechno, co vytvoříte nebo co po vás bránící vojáci požadují, pak musíte nejen shromáždit, ale také odeslat na hradby. Může se vám proto i snadno stát, že sice navolíte, co budete chtít vojákům na hradbách poskytnout, ať už jídlo, zbraně, obvazy nebo materiál na posílení hradeb, ale vše musíte ještě pečlivě připravit k bráně na nádvoří.

Siege Survival Gloria Victis soldat

Za hradbami dobře, s vlastní zahrádkou nejlépe

Siege Survival: Gloria Victis nabízí poměrně pestré možnosti předmětů a nástrojů k přežití. Respektive z vámi získaného materiálu můžete postavit ohniště, kompost, záhonek na pěstování zeleniny nebo třeba i past na krysy, díky které získáte krysí maso. Maso je samozřejmě potřeba tepelně upravit a také dbát na to, aby se nezkazilo. Ze získaného dřeva můžete poslat na hradby zásoby šípů, z plátna pak vyrobíte obvazy.

Na nádvoří je přítomný velký katapult, který je bohužel v předběžné fázi hry nepřístupný. Nicméně vše nasvědčuje tomu, že pokud katapult zprovozníte, můžete na obléhající armádu vrhat kameny a pomoci tak bránícím vojákům na hradbách.

Inspirací se tvůrci netají

Siege Survival Gloria Victis fight

Siege Survival: Gloria Victis slibuje těžká rozhodnutí, jejichž následkem budou chtě nechtě umírat lidé, a také láká na podporu modifikací, díky kterým si vytvoříte vlastní scénáře. Skutečně je zde cítit silná inspirace hrou This War of Mine. Tvůrci se však touto inspirací netají a přiznávají, že This War of Mine je natolik zaujalo, že se rozhodli některé prvky z této hry dát i do své vlastní.

Najíst, odpočinout, pracovat a získávat materiál

Hraní Siege Survival: Gloria Victis se však točí v určitém kruhu, který nemusí sedět každému. Hra tak na vás může působit značně stereotypně. Celou dobu se prakticky opakuje okolo získání jídla, získání materiálu z nočních výprav a podpora vojáků na hradbách.

Grafika, co neurazí hudba, která uklidní

Hra má poměrně příjemnou grafiku, která – třebaže nenabízí žádné speciální high-tech efekty – rozhodně neurazí, je vzhledem k zasazení hry líbivá a nabízí příjemné detaily. Můžete tak vidět trávu, oheň, tlející ostatky obyvatel nebo třeba zakrvácené tělo nepřátelského vojáka, kterého jste při noční výpravě potkali (pokud se ubráníte). Vzhledem k tomu, že je hra v předběžném přístupu, se ještě sem tam objeví nějaký lehký grafický bug, nicméně se nejedná o nic strašného.

Zvuková stránka hry je velice povedená, zvuky odpovídají celkovému zasazení a soundtrack se nese v příjemném duchu střídajícím klidnou hudbu s akčnějšími pasážemi. Hudba silně připomíná soundtrack z Ancestors Legacy, tedy také do středověku zasazené hry. Není zde však přítomen žádný dabing, vše je formou textů.

Předběžný přístup

Jak již bylo zmíněno, hra je v předběžném přístupu.  Některá místa podhradí, včetně zmíněného katapultu, a určité předměty tak prozatím nejsou k dispozici.

Siege Survival: Gloria Victis působí svěžím dojmem a nabízí příjemný pohled do středověké obrany hradu z pohledu obyčejných obyvatel, kteří se snaží přežít za každou cenu a zároveň se snaží podpořit vojáky bránící hradby. Nicméně se hra točí kolem principu co nejrychleji zajistit jídlo a vodu, nashromáždit materiál a posílat ho obráncům. Třebaže tyto činnosti zabaví, a to hlavně díky pestrému množství nástrojů, po čase začnou působit silně repetitivně. Nemožnost se navíc trochu lépe bránit s vámi vybraným měšťanem při konfrontaci s nepřátelskou hlídkou ubírá onen akčnější požitek ze hraní, což se snad trochu změní, až bude hra vydaná a bude možnost užít katapultu. Oživení stereotypu tak spočívá i v různých morálních rozhodnutích, která budete v rámci hraní provádět a která ovlivní životy ve hře.

Klady
 • hudba
 • grafika
 • zajímavé morální rozhodování
 • příjemné množství předmětů a nástrojů k jejich výrobě
Zápory
 • lehké grafické bugy
 • pasivní možnost se bránit
 • po čase stereotyp
Platforma PC
 • Datum vydání 18.05.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.