Kingdom Come Deliverance intro

Kingdom Come: Deliverance – český poklad

30. 11. 2021
 

Středověk byl bezesporu jedním z významných, ale také krutých období lidských dějin. Ostatně, které období by se tak nedalo označit, že? Byl to právě středověk, který označujeme jako aspekt dějinné epochy mezi koncem antické civilizace a začátkem novověku. Kingdom Come: Deliverance vás zavede do roku 1403, tedy do období vrcholného středověku.

Útoky aktivistů a rasových hnutí

Hra má základy v historicky doložených událostech a taktéž její samotné zpracování se opírá o dochované prameny. De facto to byly také důvody pro řadu „odborných“ kritiků, kteří se ke hře negativně vyjadřovali. Před vydáním DLC A Woman's Lot se aktivistům nelíbilo, že se dá hrát pouze za mužskou postavu, tedy že se ve hře nevyskytuje žádná hratelná „silná ženská postava“. Další problém měli aktivisté s absencí různých rasových etnik. Jedná se prakticky o „rasismus dnešní doby“, kde všude musí být zastoupena určitá rasová etnika a také sexuální uskupení.

V roce 1403 se podle dochovaných kronik na území, ve kterém se hra odehrává, nepohybovaly gangy složené z různých etnik. Někteří aktivisté však argumentovali, že se dochovalo několik obrazů a maleb, kde je znázorněn mouřenín. Daniel Vávra však obratně doplnil, že se dochovalo i několik štítů a maleb, na kterých jsou draci. Znamená to tedy, že existovali draci? 

S podobnou kritikou a atakem ze strany aktivistů se muselo vypořádat také polské studio Destructive Creations s jejich historickou RTS hrou Ancestors Legacy. Zde se aktivistům nelíbila absence žoldnéřských jednotek, tvořených z rozmanitých etnik.

Kingdom Come Deliverance skalice

Výlet do historie s Kingdom Come: Deliverance

Hra se odehrává roku 1403. Milovaný otec vlasti, Karel IV., je mrtev a vlády se ujal jeho syn Václav IV. Ten si s tím však ze začátku velkou hlavu nedělal a spíše se věnoval světským radovánkám. Důsledkem panování Václava IV. byla země zmítaná nepokoji.

Rozhněvaná česká šlechta navíc měla již dost Václavových excesů, uherský král Zikmund Lucemburský se tak rozhodl této situace využít ve svůj prospěch. Za podpory některých šlechticů dal zajmout svého bratra Václava IV. a držel jej ve Vídni. Zikmund pak obratem se svou armádou tvořenou Kumány vpadl do zemí Koruny české a začal je drancovat. Kdo nepřísahal věrnost a poslušnost Zikmundovi, byl bez milosti zabit. Čas na přísahu věrnosti však měla jen šlechta a sídelní panovníci, lidé z vesnic „přepych“ volby neměli. Vesnice byly často drancovány jen z toho důvodu, že patřily pánům, kteří se nechtěli podrobit.

Příběh začíná ve Stříbrné Skalici v domě zručného kováře a jeho rodiny. Jste kovářský synek jménem Jindřich, budižkničemu, který si žije svůj bezstarostný život. Jednoho dne však armáda Zikmunda Lucemburského dorazí i sem a Jindrovi se rázem celý život změní.

Svět, ve kterém nikdo nezahálí

Kingdom Come: Deliverance je historické a zároveň realistické survival RPG s bohatým otevřeným světem, ve kterém je stále co dělat. Mapa je opravdu rozlehlá, odehrává se v oblasti s městy Sázava, Rataje nad Sázavou, Stříbrná Skalice a přilehlým okolím. Naštěstí se nebudete muset pohybovat pouze po vlastních nohách. Ve hře je možnost jezdit na koni a také vést z koně sečné útoky.

Nejedná se však o pouhou pustou velkou mapu, svět v Kingdom Come: Deliverance žije svým životem. Každá postava má svůj jasný denní i noční plán činností a jiných aktivit. Lidé chodí do práce, do lázní, pracují na poli nebo sedí v hospodě. Každá postava zde má zkrátka svůj denní harmonogram, který dodržuje.

Vývoj postavy je přirozený

V Kingdom Come: Deliverance se vaše postava vyvíjí činností, na kterou se právě zaměřujete. Čím více tedy budete bojovat s mečem, tím lépe s ním budete umět zacházet. Pokud se vám však poté dostane do pracek sekyra či halapartna, vaše kvality s touto zbraní nebudou ani zdaleka dle očekávání.

Můžete se zaměřit na lov, který je dobrý pro cvičení lukostřelby. Zaměřit se je možné také na četbu, krádeže, údržbu předmětů, přesvědčování lidí či bylinkářství, naleznete zde prakticky vše, co se očekává od poctivého RPG. Každá profese, které se budete věnovat, navíc aktivně vylepšuje jeden ze čtyř primárních atributů (síla, obratnost, vitalita, výřečnost). Je zde možnost si také zvolit perky, které budou upravovat Jindrovy vlastnosti.

Aby toho nebylo málo, budete tu moct pracovat ještě s dalšími šesti odvozenými vlastnostmi, kterými jsou charisma, viditelnost, nápadnost, hlučnost, rychlost a odolnost.

Tyto vlastnosti jsou definovány především vaším vybavením. Jinak s vámi lidé budou jednat, když jste oblečení v zakrvácených hadrech, a jinak, když máte na sobě krásně se lesknoucí rytířské brnění. Jinými slovy, „šaty dělají člověka“. Před vznešeným rytířem se každá žena chová jinak. Taktéž obchodníci s vámi budou smlouvat o cenách zboží vřeleji, když budete mít na sobě pěkné čisté šaty měšťana.

Kingdom Come: Deliverance obsahuje i již zmíněné survival prvky. Jindra má jako každý smrtelník své potřeby, jakými jsou dostatek spánku a jídla (toto potřebují i všechna NPC ve hře). Odpočatost a nasycenost mají zásadní vliv na vaši postavu. Je podstatně snazší plnit nebezpečné úkoly, když jste najedení a odpočatí. Pokud jste nevyspalí a hladoví, dostáváte navíc postihy, a to jak v boji, tak i v běžném fungování a pohybu.

Originální soubojový systém

Pozor si budete muset krom nasycenosti a odpočatosti dávat i na vaše tělo. Pokud budete skákat z vysoké výšky, poraníte si nohu, a tudíž budete kulhat. Když budete mít poraněnou ruku, bude se vám špatně bojovat. Ve hře je také krvácení, pokud tedy během souboje obdržíte zranění, můžete i po poražení vašeho protivníka nakonec sami zemřít na vykrvácení.

Vzhledem k tomu, že středověk byl opravdu nebezpečné místo, je samozřejmostí, že jsou ve hře také souboje. Nemusíte nutně krást nebo dělat kriminální činnost, abyste se utkali s dobře školenými strážemi, případně s ochrankou v obchodě. K souboji může dojít i vlivem zvolené konverzace, případně vás při vašem putování mohou přepadnout lapkové. Je na vás, zda se pokusíte utéct, nebo zda se s rytířskou udatností utkáte na život a na smrt.

Soubojový systém je opravdu originální a pro začátečníky i obtížný. Jakmile si však projdete základními úkoly, které vás parádně seznámí mimo jiné i se soubojovým systémem, otevírá se vám cesta k fenomenální hře s jedním z nejlepších a nejosobitějších systémů soubojů, jaké kdy byly implementovány.

Při soubojích opravdu nestačí jen máchat zbraní zleva doprava. Musíte zde zapojit i hlavu a více přemýšlet, co na kterého protivníka bude fungovat. Rozdílnou taktiku v boji musíte zvolit jak proti rytíři v těžkém brnění, tak i proti lehce oděnému a hbitému lapkovi.

Když začnete bojovat, objeví se uprostřed obrazovky malá pěticípá hvězda s tečkou uprostřed, která znázorňuje hlavu, trup, ruce a nohy protivníka. Vy si vyberete, kam budete útočit, a podle toho se přizpůsobí i váš postoj a následně vedený útok – velmi zjednodušeně řečeno.

Protivník však není žádný hlupák (AI nepřátel v soubojích je opravdu působivá) a vašim postojům nebo předpokládaným útokům se přizpůsobuje. Protivník sám mění různé bojové postoje a snaží se co nejvíce krýt a tvrdě trestat vaše chyby.

Kingdom Come Deliverance boj1

Vybavení a vrstvená výzbroj

Soubojový systém je navržen opravdu hodně realisticky. Na soubojích se podílela škola historického šermu a kromě vaší zručnosti se bere v potaz i délka, váha, kvalita a typ zbraně. Rozdíl ve zbraních je opravdu patrný a například mezi malou sekerkou a kvalitním mečem bude opravdu zřetelný. Nicméně praxí a získáváním zkušeností se i vaše zacházení se zbraněmi zlepší.

V podobném stylu je i veden boj na delší vzdálenost, tedy lukostřelba. Ze začátku Jindra neví, jak se luk správně drží, a do páté úrovně je lukostřelba spíše o náhodě. Jakmile však budete mít něco nastříleno, už budete vědět, jaký máte mít postoj a jak mířit.

Zbraně jsou velmi věrohodně zpracované, odpovídají historickými vlastnostmi i svým provedením. Historickou věrnost má i vybavení, včetně oděvů a výstroje. K dispozici je celá řada brnění a oblečení, které lze vrstvit na sebe. Celkově je k dispozici 14 slotů na oblečení ve čtyřech vrstvách.

Brnění, oblečení, zbraně a různé vybavení pak můžete získat v rámci obchodování, krádežemi, sebráním od padlých nebo také plněním vedlejších úkolů. Vedlejších úkolů je ve hře opravdu požehnaně. Každý z úkolů má svůj smysl a nejedná se pouze o přímočaré klišé známé z jiných her.

Kingdom Come Deliverance stráž

DLC, která přináší nové zážitky a dobrodružství

V dnešních dnech je možnost pořízení DLC, která do již tak obsáhlé hry přinášejí nové zážitky a dobrodružství.

První DLC, které je možné pořídit, se jmenuje From the Ashes. V tomto DLC dostane Jindřich na starost obnovu zpustošených Přibyslavic. Stanete se tak rychtářem, který plně zodpovídá za obnovu a výstavbu. K ruce budete mít samozřejmě inženýra, který vám se stavbou pomůže. DLC přinese 12 unikátních budov a je na vás, jaké z nich si zvolíte.

Postavené budovy mohou poskytnout jedinečné vybavení, které nelze získat nikde jinde – brnění, zbraně a další předměty. Vesnici budete muset také osídlit, a naverbovat tak postavy, aby se staly vesničany Přibyslavic. V rámci toho budete muset řešit i různé potíže a spory, které mezi sebou budou obyvatelé čas od času mít.

Druhé DLC nese název The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon. Děj se točí okolo Jana Ptáčka, který je zamilován do krásné mladé panny, dcery místního řezníka. Jedná se o milostné dobrodružství, ve kterém Jindra působí coby pomocník Jana Ptáčka, aby jeho snažení dostalo šťastný konec.

Krom zamilovaných veršů na vás však čekají také noční výpravy a spousta dobrodružství, která musí zamilovaný rytíř podstoupit, aby získal srdce své milované. Středověké pole lásky je nevyzpytatelné a nebezpečné.

Třetí DLC, Band of Bastards, je v silně bojovném duchu. Cesty nejsou bezpečné, a tak se Racek Kobyla rozhodne k razantnímu kroku. Povolá na pomoc svého starého známého Kuna z Rychvaldu, zchudlého zemana, který vede nechvalně proslulou žoldnéřskou skupinu.

Racek Kobyla si je však vědom, že jedná se žoldnéři, a proto vyšle se skupinou jako místního průvodce Jindru. Ten má na starost snažit se udržet skupinu pod kontrolou.

Družina se vydává na objížďky krajem, aby záhy zjistila, že Racka Kobylu dohání křivdy z minulosti. V kraji řádí Rackovi staří nepřátelé. Jindra a Kunova družina tak odsud musí tyto protivníky vymanévrovat a konfrontovat nepřítele ve finální bitvě.

Poslední DLC, A Woman's Lot, přináší do hry již zmíněnou silnou ženskou postavu, za kterou můžete hrát. Jedná se o dvě samostatné herní linie. DLC je rozděleno na „Úděl ženy”, ve kterém se ocitnete v roli Terezy, kterou doprovází její věrný pes Flek. Příběh ukáže úděl a běžný život ženy ve Stříbrné Skalici v době před událostmi nájezdu Zikmundova vojska, ale i po nich.

Druhou linií v „Panně Marii sázavské” se Jindřich vydává na pomoc Johance – děvčeti, které přežilo Skalice a které vypomáhá v Sázavském klášteře ve snaze zbavit se nočních můr, které ji sužují. Jindřich prochází místa z Johančiných vizí a snaží se zjistit, co se stalo a co se za vizemi opravdu skrývá.

Tato linie obsahuje hodně rozsáhlý příběh, který by vydal na samostatnou hru, a má také několik různých konců.

Kingdom Come Deliverance grafika1

Grafika je pastva pro oko

Grafika je jedním slovem dechberoucí. Během hraní máte chuť se zastavit a kochat se jí. Zpracování herního světa, fauny a vegetace je na mistrovské úrovni. Postavy, vybavení, města, všechno je perfektní, plné barev a detailů.

Oděvy se v rámci jejich používání znečišťují špínou a prachem, při soubojích na zbroji zůstává krev a případně i tržné díry. Zbraně mohou být potřísněny krví, ztupeny nebo zašpiněnyod nečistot.

Fantastická grafika s sebou přináší i různá úskalí. I když hra prošla celou řadu aktualizací, lehčím grafickým bugům se občas neubráníte. Co však stále přetrvává, je poměrně zdlouhavý loading při komunikaci s ostatními postavami.

Určitým způsobem je to pochopitelné, protože postavy reagují na vaše oblečení a vybavení. Vzhledem k tomu, kolik je zde vrstev oblečení, vybavení a možných reakcí, je to trochu ospravedlnitelné, nicméně otravné to je.

Kingdom Come Deliverance end

Zvuky a dabing Kingdom Come: Deliverance

Hrou provází perfektní soundtrack, který mají na svědomí Jan Valta a Adam Sporka. Orchestrální hudba do hry skvěle pasuje a úžasně doplňuje atmosféru.

Ozvučení hry je velmi povedené, slyšíte faunu, vegetaci, zvuky zbraní dopadajících na brnění, zkrátka všechno, jak má u poctivé hry být. Co je však již trochu slabší, je dabing některých postav.

Dabing byl již po vydání hry velmi diskutovanou záležitostí. K dnešnímu dni je možnost jej pořídit v základních jazycích hry v HD, ale čeština mezi nimi zatím není.

Český dabing do Kingdom Come: Deliverance se však již připravuje a svou účast potvrdil i sám Daniel Vávra. Původně se jednalo o čistě fanouškovský projekt, ale postupně se do tohoto něj zapojilo větší množství ochotných lidí. Následně se vybrala i částka, která dovolila najmout profesionální dabéry, aby toto dílo povznesli na profesionální úroveň. Těšit se tak můžete na mistra dabingu Jana Přeučila, Evu Burešovou, či Richarda Wágnera. 

Hru můžete sledovat zde.

Kingdom Come: Deliverance je úžasná hra s fantastickým zpracováním a dechberoucí grafikou. Jedná se o perfektní RPG, které se drží reálného světa a historických přesností. Díky příběhu, množství vedlejších úkolů a aktivit se ze hry stane žrout vašeho volného času, protože vás jednoduše pohltí. Někomu jen nemusí plně vyhovovat originální soubojový systém, který je ze začátku poměrně složitý. Když však hře věnujete pár hodin ze svého času a dovolíte jí, aby vás plně povedla základy hratelnosti, dostanete velkolepý zážitek ve světě, od kterého se nebudete chtít odtrhnout.

Klady
 • dějové zasazení hry
 • historická přesnost
 • příběh a množství vedlejších úkolů
 • grafika
 • soundtrack a ozvučení
 • historicky přesné zbraně a vybavení
 • pestrý strom dovedností
Zápory
 • grafické bugy
 • slabší dabing některých postav
 • častý loading
Platforma PC
 • Datum vydání 13.02.2018
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.