Láska ve střihu cosplaye 2 – úvodka

Láska ve střihu cosplaye 2 – totálně jako Šizu

19. 6. 2023
 

My Dress-Up Darling, jedno z nejlepších anime minulého roku, kombinující romantiku se světem cosplaye, se velmi rychle vyšplhalo na přední příčky sledovanosti. Když jsem posledně recenzovala první díl mangy Láska ve střihu cosplaye, jak je knižní podoba tohoto milostného příběhu pojmenovaná v českém překladu, nečekala jsem, že už tak vysoké hodnocení budu hnedka u druhého svazku zvyšovat. Láska ve střihu cosplaye 2, slovy Marin, je fakt totální pecka a z nakladatelství Crew vyšla teprve před pár dny.

Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Překlad:
Žánr:
Redakce:
Lettering:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rozměry:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Šin'iči Fukuda
Šin'iči Fukuda
Crew
Matěj Vozábal
Romantické
Markéta Audy Masopustová
Michal Ander
196
černobílý
brožovaná
128 × 182 mm
červen 2023
9788076793484
první

Zdroj: Crew

Mám ráda lidi, co si užívaj věci, který je baví

Než se pustíme do rozboru druhého dílu, v krátkosti si připomeňme, co se stalo v tom prvním. Pro ty z vás, kterým nestačí rychlá rekapitulace, mrkněte na recenzi. Tichý a trochu samotářský Wakana Godžó ve školní dílně ručních prací narazí na třídní krásku Marin Kitagawu, které, díky Godžóově ochotné povaze, nedělá problém jej přesvědčit, aby jí ušil kostým na cosplay. Od společných nákupů po škole až po měření Marininých proporcí ve spodním prádle se mezi nimi začíná utvářet jakési pouto. Godžó se pomalu, ale jistě dostává ze své ulity, nabírá tolik potřebné sebevědomí a poznává radosti mládí… jsme ovšem teprve na začátku, takže ještě ani zdaleka není v cíli.

Druhý díl je jako jízda na horské dráze. Kvůli nedorozumění se Godžó snaží stihnout šibeniční termín na dodělání kostýmu, přitom musí navštěvovat dědečka v nemocnici, učit se na čtvrtletní testy a do toho všeho ještě obstarávat rodinný obchod s panenkami Hina. Na jednoho středoškoláka je toho moc, a tak zažívá deprese a svou existenci vnímá jako zklamání. Naštěstí se mu kostým podaří včas dodělat a po skleslejším začátku jako lusknutím prstu nastupuje jedna šílená jízda, která neskončí ani na poslední stránce. Láska ve střihu cosplaye 2 na to jde od podlahy a čtenářům přináší humor, zajímavé poznatky ze světa cosplaye, hromadu emocí a ano, také nutnou dávku perverznosti.

Jako správná sexuální otrokyně

Nejenže je celý příběh protkán praštěnou povahou Marin, která málem dostane infarkt, když poprvé vidí hotový kostým v celé kráse, ale její nadšení se vystupňuje právě tehdy, co si jej poprvé obleče. Autorka zde mohla uplatnit informace získané od skutečných cosplayerů a ozvláštnila jimi scény, jako je focení v kostýmu, roleplay, výběr přezdívky, make-up a různé vychytávky nebo jak probíhá akce, na níž se milovníci japonské popkultury scházejí, ať už v kostýmu, nebo bez něj. Skvěle zde popsala to nadšení, které má snad každý cosplayer, který takovou akci navštíví úplně poprvé a těší se z toho, že se s ním někdo chce vyfotit. Cosplay je svoboda. Můžete se vžít do role, koho jen chcete. Nehledě na to, zda jste dívka a chcete ztvárnit chlapce či naopak. Všichni dělají to, co je baví, a svobodně si užívají společnost lidí se stejným smýšlením.

Uspokojit Marin je zatraceně těžký úkol. Když už si Godžó myslel, že se jeho mise chýlí ke konci, společná cesta jim teprve začíná. U obou můžeme postupně sledovat určitou změnu. Zatímco Godžó získává více důvěry v sebe sama a k budoucím výzvám se staví čelem místo toho, aby se schoulil do kouta, Marin si postupně začne uvědomovat, že v něm vidí něco víc než jen parťáka. Zaláskovaná Kitagawa to bude mít ještě o to těžší, když se na scéně objeví nová konkurence. Není to však jen ona, jejíž city se začnou prohlubovat. Godžó totiž v souvislosti s Marin vysloví slovo „krásná“ a to říká, jen když mluví o skutečně výjimečných věcech.

Zdroj: Crew

Ta dvojitá vycpávka vážně dělá divy

Manga Láska ve střihu cosplaye 2 je humorná, romantická a samozřejmě zvrhlá až do morku kostí. Ostatně to je jedna z věcí, co na ní mají čtenáři rádi. Nemyslete však na kdejaké prasečinky. Tato forma zvrhlosti je svým způsobem milá, úsměvná a daleko rajcovnější než nahota. Když například Godžó Marin povolí pár centimetrů zipu na zádech a následně jí z nich otírá pot, nebýt tam ilustrace, všichni bychom si představovali… vy víte co. I když Godžó viděl Marin polonahou, podobná situace nebo zmínka o ženském spodním prádle ho stejně dokáže přivést do rozpaků, což je tak milé, až se mi z toho chtělo brečet.

Autorka scénáře i kresby Šin’iči Fukuda si dala skutečně velkou práci s podrobnou rešerší ještě před tím, než manga vznikla, a zatraceně se to vyplatilo. Dokáže nejen trefně popsat jednotlivé scény, ale ještě je i bravurně zachytit v krásných kresbách zaměřených na podstatné podrobnosti a výrazy ve tvářích. Propracované šaty Šizu – kostým postavy, který Godžó pro Marin ušil – překypuje volánky, krajkami a spoustou dalších detailů. Velká péče byla věnována výrazům a očím, protože ty jsou přece oknem do duše a skrze ně můžete přímo nahlédnout do rozzářeného nitra Marin, když konečně může dělat to, co ji baví.

Český překlad si opět zaslouží chválu, protože jako minule se drží odborných termínů ze světa šití, ale i ze světa cosplaye. Různé postupy a vychytávky jsou čtenáři vysvětleny tak, aby je pochopil i úplný laik. Z toho důvodu bych se nebála tvrdit, že série Láska ve střihu cosplaye může sloužit jako takový průvodce pro lidi, kteří chtějí cosplay vyzkoušet, ale nevědí, jak na to, nebo se z nejistoty k tomu bojí odhodlat. Jak už jsem psala v úvodu této recenze, nemohu jinak než celkové hodnocení o kousek zvednout a ten půlbod si nechávám k dobru jako rezervu pro budoucí díly, kdyby mě náhodou ještě více očarovaly.

Láska ve střihu cosplaye 2 je pokračování humorně romantické mangy, které dokazuje, že když se láska a cosplay spojí, vzniká ohromná síla vášně. Autorka s precizností popisuje svět cosplaye, který okouzlí nejen mladé čtenáře. Skrze úžasně zpracované postavy, podmanivé ilustrace i lehkou perverznost můžete zažít příběh plný nečekaných zvratů a emocí. Láska ve střihu cosplaye 2 je poutavou jízdou, která nám připomíná, že máme věřit ve své sny a být tím, kým opravdu chceme být.

Klady
  • zatraceně čtivý příběh
  • emoce a provokativní humor pracují ruku v ruce
  • poutavé vystavění děje
  • propracovaná kresba plná detailů
  • přiblížení, jak funguje svět cosplaye
  • nastupuje romantika
Zápory
  • nic
Infobox
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.