Nejprodávanější deskovky v prosinci

4. 1. 2024
Zdroj náhledu: myshoptet.com

Prosinec je měsícem kouzelným. Venku je chladno, často napadne první sníh a koncem měsíce se slaví Vánoce. Díky tomu i řada lidí, kteří přes rok hodně pracují, má alespoň trochu volna. A pak je druhá skupina, která má nejrůznější uzávěrky a do toho musí ještě vymýšlet, co komu dát za dárek. Pro obě skupiny se výborně hodí deskové hry. TLAMA games, jedna z největších tuzemských speciálek, již několikátý měsíc zveřejňuje žebříček deseti nejprodávanějších her a rozšíření. V listopadovém přehledu jsem předpovídala, že žebříčku budou dominovat různé deskoherní klasiky. Ve skutečnosti mi do mojí predikce TLAMA games trochu hodily vidle. Každý den si totiž připravily jednu hru s opravdu lákavou slevou a tento adventní kalendář s výsledky prodejnosti notně zacloumal. Je škoda, že i ostatní obchody takovýto žebříček nezveřejňují. Takto sedm z deseti příček obsadily hry, které vydává přímo TLAMA games. 

Zdroj: Tlama Games

Vítězem prosincového žebříčku se stala nová malá kooperativní karetní hra Drakiáda: Čas letí. V té se budete v reálném čase s přáteli snažit udržet ve vzduchu létající draky. V krabici se nachází jen balíček karet a několik různobarevných přesýpacích hodin s odlišným množstvím písku. Ve hře se snažíte projít celý balíček karet, problém však je, že vždy, když hráč zahraje kartu draka, musí se otočit přesýpací hodiny příslušné barvy. Pokud se kterékoliv hodiny dosypou dříve, než splníte úkol, prohráli jste. Hra je velice jednoduchá, ale neuvěřitelně zábavná. A taky velmi stresující. Jde o jednu z těch her, která má potenciál rozhádat mnohaleté přátele nebo vést k rozvodu.

Druhou příčku obsadila postapokalyptická dvojkovka s unikátní vizuální stránkou, Radlands: Gangy pustiny. V ní má každý hráč před sebou vyloženy tři tábory a vaším cílem je ty protivníkovy zničit. Vaším nejcennějším zdrojem bude voda, tu totiž potřebujete na najímání lidí, spouštění událostí i aktivaci nejrůznějších efektů. Radlands: Gangy pustiny nejsou hrou pro každého, je totiž opravdu hodně konfliktní. Pokud vás ale konfliktní dvojkovky baví, Radlands: Gangy pustiny jsou jednou z těch lepších. Navíc v malé krabičce a plná zářivě růžové.

Zdroj: Tlama Games

Zdroj: Tlama Games

REXhry říkaly, že Pásovec se stal megahitem loňského roku. Fakt, že tato malá a nenápadná kostkově–karetní hra se dostala na třetí pozici v žebříčku nejprodávanějších her, to jen potvrzuje. A to dokonce ani nebyla součástí slevového adventního kalendáře. Vaším cílem v Pásovci bude zbavit se jako první karet v ruce. Ty mají hodnotu 1–20 a zbavit se jich můžete pouze tehdy, pokud hodíte na součtu kostek hodnotu odpovídající kartám v ruce. Ve hře jsou přitom tři barvy kostek a na nich se vyskytují různá čísla. Hra tak krásně kombinuje štěstí s taktickým přemýšlením, a navíc je opravdu malinká. K pivu nebo na silvestrovskou oslavu ideální.

Na čtvrté pozici je jediný ze dvou titulů, které se nacházely i v žebříčku prodejnosti v měsíci listopadu. Je jím rozšíření megahitu Archa Nova: Vodní světy, které u nás vydává MindOK. Toto rozšíření přidává do už tak skvělé hry mnoho zábavného obsahu, aniž by ji přitom dělalo neúměrně složitou.

Zdroj: Tlama Games

Zdroj: Tlama Games

Pátou příčku zdobí nádherná skirmishová hra Senjutsu: Bitva o Japonsko. V té se stanete zkušeným samurajem ve službách jednoho z daimjó. V každém kole vždy simultánně s vaším soupeřem vyberete jednu z karet schopností. Ty vám dovolí se pohybovat, útočit nebo se naopak soupeřovým útokům bránit. Vítězem se stáváte, pokud dostatečně zraníte soupeřova samuraje. Hra slibuje svižné partie a povedenou kampaň pro jednoho hráče. A také krásné detailní figurky.

Šestou pozici si pro sebe ukradly Legendy Západu – starší sandboxová hra, která se v prosinci dala pořídit v několika speciálkách za skvělou cenu, a to včetně tří rozšíření. Stanete se v ní jedním ze slavných jmen Divokého západu. Je jen na vás, zda se proslavíte bankovními loupežemi, chytáním zločincům, honáctvím, nebo třeba pašováním dobytka. Pro výhru se však budete muset stát opravdovou legendou, průměrní zmizí v propadlišti dějin. Hra u nás vyšla pod křídly vydavatelství MindOK.

Zdroj: Tlama Games

Zdroj: Tlama Games

Na sedmé příčce se nachází další novinka vydavatelství TLAMA games, La Granja: Deluxe Master Set. V té se až čtyři hráči stanou majiteli farem na ostrově Mallorca. Jde o velice oceňovanou euro hru, ve které budete pěstovat zboží, dodávat jej kupcům a řemeslníkům nebo přidávat polnosti a další vylepšení. Deluxe verze obsahuje nejen vylepšené komponenty, ale i dvanáctku modulárních rozšíření.

Osmou příčku obsadila malá karetní hra Podzimní syslení, která se pro mě stala velkým překvapením loňského roku. Krásné, podzimně laděné ilustrace s roztomilými zvířátky skrývají překvapivě chytrou hru, ve které musíte zoptimalizovat trasy jednotlivých zvířátek za potravou. Každé zvíře chce jíst něco jiného a je ochotno pro jídlo putovat různě daleko. Na jedné cestě zároveň nemůže být zvířátek více. Na vás je tak takticky vymyslet, jak čtvercové karty zvířat a cest s potravou před sebou co nejlépe umístit do mřížky 4 × 4.

Zdroj: Tlama Games

Zdroj: Tlama Games

Devátou příčku zdobí úplná novinka vydavatelství TLAMA games, Monumenty věků. Tato původně brazilská hra sbírá nadšené ovace recenzentů z celého světa. A není se co divit. Jednoduchá pravidla, „tetrisové“ dílky, téma starověkých civilizací, úžasné dřevěné monumenty a několik cest k vítězství, to vše se spojilo ve skvělou strategickou rodinnou hru.

Až na poslední příčku spadla jediná další hra, která se objevila již v přehledovém žebříčku za listopad. Tou je Bílý hrad, překvapivě komplexní euro hra, ve které musíte velice dobře naplánovat vašich pouhých devět tahů. Bílý hrad je skvělou volbou pro všechny, kteří rádi ve svých hrách kombinují a plánují, ale zároveň jim nevadí trocha náhody v podobě kostek určujících sílu akcí.

Zdroj: Tlama Games

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.